SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 60 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki

Jedynie 37 proc. Polaków przeczytało w ubiegłym roku co najmniej jedną książkę, 28 proc. nie ma w domu ani jednego egzemplarza - pokazują wstępne wyniki badania czytelnictwa autorstwa Biblioteki Narodowej. Ponad 60 procent badanych nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki.

fot. Flickr.comArticle

Systematycznie spada odsetek Polaków, którzy czytają książki. Według najnowszych, wstępnych badań Biblioteki Narodowej, w 2018 roku 37 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę, to o jeden punkt procentowy mniej niż w 2017.  Ponad 60 proc. nie przeczytało ani jednej książki.

- To, że zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie, ma zapewne wiele przyczyn; należą do nich m.in. style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji - wskazują autorzy badania.

13 proc. ankietowanych wskazało, że bardzo nie lubi czytać książek. Na drugim biegunie jest 15 proc. badanych, którzy są miłośnikami literatury. Obojętny stosunek do czytelnictwa książek wykazał prawie co czwarty badany (24 proc.).

Najwięcej osób nie czytających książek ma powyżej 60 lat (67 proc.). Im młodsza grupa wiekowa, tym niższy odsetek osób, które nie czytają. W grupie 40-59 lat wynosi on 62 proc., w grupie 25-39 lat 58 proc., a wśród osób 15-24 lata już tylko 45 proc.

Więcej książek kupujemy niż wypożyczamy

Uczestników badania pytano także, jak zdobywają książki. W 2018 roku wzrosło znaczenie zakupów książkowych. - Oznacza to, że zmieniają się oczekiwania i nawyki czytelników – rośnie znaczenie nowości wydawniczych, a czytelnicy są w większym stopniu skłonni kupić interesujące ich książki zamiast czekać aż przeczytają je znajomi lub sięgać po starsze tytuły obecne w domowych księgozbiorach - czytamy w raporcie.

Posiadanie książek nie jest powszechne

28 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek lub są tylko podręczniki szkolne. E-booki posiada zaledwie 5 proc. co najmniej piętnastoletnich Polaków, w próbie celowej czytelników takich osób jest przeszło jedna czwarta.

Mało książek w domowej bibliotece

59 proc. badanych posiada do 50 woluminów (około dwie półki książek), 80 proc. – nie więcej niż 100 książek. Tylko 4 proc. badanych z próby celowej czytelników ma w domu więcej niż 1000 książek.

Czytelnicy książek drukowanych a e-booki

Książki w formie e-booków wciąż nie cieszą się dużą popularnością. W badaniu Biblioteki Narodowej tylko 3 proc. badanych z próby ogólnopolskiej zadeklarowało, że czytało co najmniej jednego e-booka.  W celowej próbie czytelników, czytanie książek w formacie e-booka zadeklarował niemal co drugi badany.

Jak wskazują autorzy badania, e-booki czyta się przede wszystkim na ekranach komputerów, zwłaszcza laptopów, i telefonów komórkowych. - Można domniemywać, że wysoka pozycja komputera w tej dziedzinie wynika z praktyki czytania przy okazji albo w przerwie innych zajęć, m.in. tych związanych z pracą - oceniają autorzy opracowania.

Badanie zrealizowała w terenie firma Kantar Public na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Poszerzona próba czytelników książek umożliwiła pogłębioną analizę wyborów i preferencji lekturowych oraz społecznego obiegu książki w różnych grupach społeczno-demograficznych.

Dołącz do dyskusji: Ponad 60 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja123
Zaraz będzie hejt ale cóż. Jaka władza taki lud;) dla ciemnego ludu darmowa piłka kopana i m jak miłość w TVP i tyle kultury. Ja czytam ok 1 sztukę miesięcznie i żyje. Można 😁
odpowiedź
User
kolis
Czekam na statystykę ile procent polaków u ubiegłym roku nie oglądnęło żadnego filmu lub nie zagrało w żadną grę. Analizujmy wszystkie dziedziny kultury, a nie tylko książki.
odpowiedź
User
Bomen
Z tak niskim czytelnictwem wprost koresponduje słuchalność radia typu RMF
Słuchacz / czytelnik potrzebuje krótkich i nieskomplikowanych form i przekazów.
Dlatego radiowa Trójka ma słabszy odbiór, poważna literatura się słabo sprzedaje, a muzyka poważna to tylko dla wybranych.
odpowiedź