SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Portal WP sprzedaje poniżej kosztów

Portal Wirtualna Polska wprowadził do swojej usługi telefonicznej możliwość połączeń na komórki. Detaliczna cena 0,29 zł netto za minutę połączenia jest niższa o 11 groszy, niż... wynosi stawka hurtowa pobierana przez sieci GSM.

Oferowane przez WP tzw. dodzwaniane usługi przez numer dostępowy 0-708 cieszy się sporą popularnością. Ale gdyby WP świadczyła te usługi w sposób przyjęty na rynku telekomunikacyjnym, to musiałaby dopłacać do każdej minuty połączenia. Jeżeli nie dopłaca, to działa na szkodę swojej spółki siostrzanej z grupy TP SA - PTK Centertel, operatora sieci Orange - podała "Rzeczpospolita".

- Jedyną metodą, aby zaproponować klientom takie stawki, są tzw. bramki GSM. To nie jest rozwiązanie klasy operatorskiej, jest na granicy prawa i nieuczciwe wobec klientów, ponieważ nie gwarantuje jakości usług - mówi "Rz" Jerzy Trzaskowski z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Ani operator sieci Plus, ani Era nie chcą się wypowiadać na temat kontrowersyjnej oferty WP. Portal oficjalnie nie przyznaje się do stosowania bramek GSM. Formalnie używa ich zresztą nie WP, tylko firma telekomunikacyjna Voxnet z Zabrza, która obsługuje od technicznej strony numer dostępowy WP.

We wtorek przedstawiciele WP tłumaczyli "Rzeczpospolitej" obszernie, jak możliwe są tak atrakcyjne stawki. Wczoraj jednak utrzymywali już, że w ogóle nie świadczą usług połączeń na komórki. Prawdopodobnie zatem zostaną one wycofane.

Komunikat WP na temat nowej usługi
Z Polski do 153 krajów świata, z telefonów stacjonarnych i komórkowych na telefony stacjonarne i komórkowe, nawet do 95% taniej – to oferta wpTelefon.

„W chwili uruchomienia usługi oferowaliśmy użytkownikom bardzo tanie telefonowanie do 53 państw świata, dziś ich liczba wzrosła aż o 100. – mówi Dominik Lachowicz, Kierownik Produktów Internetowych w Wirtualnej Polsce – Wraz z partnerem zadbaliśmy również o to, by z naszej oferty mogli korzystać nie tylko posiadacze telefonów stacjonarnych, ale też komórkowych. W tej chwili na telefony stacjonarne oraz komórki w kraju i za granicę mogą telefonować abonenci TP, Netii, Dialogu, Tele2 i Telnetu, a także  wszyscy klienci komórkowej sieci Orange.” 

By dzwonić tanio, wystarczy mieć dostęp do aparatu telefonicznego i znać numery 0 708 108 123 lub 0 708 208 123 (zależnie od wybranego kraju, z którym chcemy się połączyć). Po wybraniu dedykowanego numeru WP i usłyszeniu odpowiedniego komunikatu, trzeba już tylko wykręcić (wstukać) numer rozmówcy i rozpocząć wymianę zdań, która może być tańsza nawet o 95% od zwykłego połączenia.

Opłaty za minutę połączenia za pośrednictwem wpTelefonu są stałe i wynoszą, w zależności od rodzaju (tel. stacjonarny, komórkowy): 0,35 zł lub 1,28 zł (obie stawki z VAT). Dokładny cennik przedstawiony jest na stronach serwisu; zanim więc przystąpi się do wybrania numeru kuzyna w Australii, warto sprawdzić, jak półgodzinna rozmowa obciąży domowy budżet.  

„Dzwoniący nie musi nic wiedzieć na temat stawek obowiązujących u operatorów stacjonarnych i komórkowych w Holandii, Wielkiej Brytanii, czy Islandii. Zawsze, za minutę połączenia, zapłaci jedną z dwóch wskazanych w serwisie kwot. Sprawdzenie ile, zajmie mu najwyżej kilka sekund. – wyjaśnia Dominik Lachowicz – Wystarczy, że z rozwijanego menu na stronie głównej telefon.wp.pl wybierze kraj, z mieszkańcem którego chce się połączyć i rodzaj posiadanego przez rozmówcę telefonu.”  

Połączenia są realizowane w technologii PSTN (public switched telephone network) – publiczną sieć telefoniczną, dzięki czemu zachowana jest najwyższa ich jakość. Użytkownicy nie muszą podpisywać żadnych umów, uiszczać przedpłat, czy korzystać z tzw. zdrapek. Koszt rozmowy pojawia się zaś na zwykłym rachunku klienta. 

Technologicznym partnerem serwisu jest VoxNet Sp. z o.o.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Portal WP sprzedaje poniżej kosztów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl