SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pospieszalski rezygnuje z „Bliżej”, bo TVP Info nie pozwoliło zaprosić Karnowskiego

Jan Pospieszalski zrezygnował ze zrealizowania czwartkowego odcinka programu „Bliżej”, ponieważ kierownictwo TVP Info nie pozwoliło do niego zaprosić Jacka Karnowskiego. Powodem są teksty w serwisach Karnowskiego dotyczące Andrzeja Turskiego.

Jan Pospieszalski, fot. TVPArticle

- Portal Jacka Karnowskiego dopuścił się niedawno wyjątkowo niegodnego zachowania wobec Andrzeja Turskiego, drastycznie łamiąc zasady etyki dziennikarskiej. Sprawa ta będzie, jak wiadomo, miał swój finał w sądzie. TVP Info uznało obecność Jacka Karnowskiego w jej studiu zaledwie dwa dni po pogrzebie Andrzeja Turskiego za co najmniej wysoce niestosowną - informuje rzecznik prasowy Telewizji Polskiej Jacek Rakowiecki w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Przypomnijmy, że w serwisach wPolityce.pl i wSumie.pl na początku grudnia pojawiły się teksty sugerujące, że 30 listopada Andrzej Turski prowadził „Panoramę” w TVP2, będąc nietrzeźwym. W rzeczywistości dziennikarz był ciężko chory, kilka dni później trafił do szpitala, gdzie 31 grudnia zmarł. Tego samego dnia Telewizja Polska złożyła pozew sądowy w sprawie tych publikacji w serwisach braci Karnowskich (przeczytaj szczegóły).

>>> Nie żyje Andrzej Turski. „Nie miał się od kogo uczyć, bo to on nauczał (wspomnienia)

Dyskusja w czwartkowym wydaniu „Bliżej” miała dotyczyć nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych, a gośćmi oprócz Jacka Karnowskiego mieli być wicepremier Janusz Piechociński, prof. Andrzej Bobiec z Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego i poseł Jan Szyszko z PiS. Kierownictwo TVP Info zaproponowało Janowi Pospieszalskiemu, żeby oprócz nich zamiast Karnowskiego wzięła udział jakiejkolwiek inna, ale kompetentna w tej materii osoba. Pospieszalski się na to nie zgodził i zrezygnował z nagrania programu.

- „Bliżej” nie zostanie wyemitowane wyłącznie na skutek decyzji jego autora, za co zainteresowanych widzów i zaproszonych wcześniej dyskutantów serdecznie przepraszamy - podkreśla Jacek Rakowiecki.

Zupełnie inaczej tę sytuację ocenia Paweł Nowacki, wydawca i producent „Bliżej”. - Zakaz zaproszenia do TVP redaktora Jacka Karnowskiego ma charakter przypominający cenzuralny „zapis na nazwisko” stosowany w PRL-u. Jako człowiek, który współtworzył niezależny obieg prasowy za czasów komunistycznych, nie mogę się na to zgodzić - pisze w oświadczeniu, które opublikowały serwisy prawicowe, m.in. wPolityce.pl. Według Nowackiego kierownictwo TVP Info nie przedstawiło merytorycznych powodów uzasadniających decyzję o zablokowaniu udziału Karnowskiego w programie.

Jan Pospieszalski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl tłumaczy, że kierownictwo stacji dało mu do wyboru: odwołanie Jacka Karnowskiego jako gościa i realizacja odcinka albo wstrzymanie realizacji. Zaprzecza również, że to on zadecydował o zdjęciu programu. - Nie otrzymaliśmy merytorycznego uzasadnienia tej decyzji. Próbowałem porozmawiać w tej sprawie dzisiaj z Juliuszem Braunem (prezes TVP - przyp. red.), ale nie udało mi się. Jutro będę próbował ponownie - mówi nam Pospieszalski.

Dołącz do dyskusji: Pospieszalski rezygnuje z „Bliżej”, bo TVP Info nie pozwoliło zaprosić Karnowskiego

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Karnowscy powinni mieć zakaz wstępu na Woronicza,ani na Plac Powstańców.
odpowiedź
User
...
rzecznik TVP to Rakowiecki...
odpowiedź
User
Medioznaffca
Nareszcie!
odpowiedź