SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstała spółka "Polskie 5G". Jest porozumienie rządu z operatorami

W siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji podpisano memorandum w sprawie analizy modelu biznesowego dla spółki "Polskie 5G". Celem inicjatywy jest zapewnienie dostępu do usług 5G w całej Polsce. Porozumienie zostało zawarte przez Polski Fundusz Rozwoju, państwowego operatora Exatel oraz operatorów komercyjnych, w tym Orange, T-Mobile i Polkomtel.

fot. materialy prasowefot. materialy prasowe

Przedsięwzięcie pod nazwą "Polskie 5G" ma pozwolić na obniżenie kosztów budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, a co za tym idzie wprowadzenie konkurencyjnych cen usług. Wśród priorytetów określonych w podpisanym memorandum jest także zapewnienie infrastruktury pozwalającej na rozwój gospodarki cyfrowej oraz zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa.

W sygnowanym dokumencie wszystkie strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie analizy koncepcji powołania #Polskie5G - jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej w standardzie 5G, pracującego w pasmie 700 MHz.

Memorandum podpisali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju oraz firm Exatel, Orange, Polkomtel i T-Mobile. Na liście sygnatariuszy brakuje sieci Play - największego pod względem liczby klientów operatora mobilnego w Polsce. Jego przedstawiciele byli jednak obecni przy podpisaniu dokumentu i deklarują, że mają zamiar uczestniczyć w dalszych pracach.

- Technologia 5G w dzisiejszych czasach jest jednym z fundamentów rozwoju gospodarki. W kontekście sieci piątej generacji nie możemy używać tylko argumentów związanych z jej szybkością. To, przede wszystkim, olbrzymie możliwości dla przemysłu, rozwoju miast, nowoczesnego transportu czy całego spektrum usług związanych z medycyną - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

- Podpisanie memorandum #Polskie5G to początek drogi do rozwiązania podstawowych problemów telekomunikacyjnych Polski, takich jak brak zasięgu sieci mobilnych na całym terenie kraju czy brak Bezprzewodowej Sieci Łączności Specjalnej dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, służb ratowniczych oraz infrastruktury krytycznej. Wspólna infrastruktura #Polskie5G to też niższe koszty budowy i eksploatacji sieci oraz niższa emisja elektromagnetyczna niż w przypadku budowy kilku sieci oddzielnie. Liczę na to, że rozwój projektu #Polskie5G zmobilizuje polskie firmy sektora ICT do zaproponowania własnych rozwiązań dla sieci 5G, które będziemy mogli wykorzystać w czasie budowy infrastruktury - dodaje dla "Pulsu Biznesu" Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela.

Orange, Play i T-Mobile z nowymi testami sieci 5G

Według harmonogramu wyznaczonego przez Unię Europejską sieć 5G powinna funkcjonować w wybranych miastach krajów członkowskich wspólnoty, w tym także w Polsce do końca 2020 r.

Przygotowując się do wprowadzenia usług nowej generacji najwięksi polscy operatorzy już od kilku miesięcy w niektórych lokalizacjach przeprowadzają próby związane z tą siecią.

W grudniu ub.r. pierwsze testy 5G w Warszawie rozpoczął T-Mobile Polska, a w lipcu br. Play przystąpił do własnych prób w Toruniu. W wrześniu z testami w Warszawie ruszył Orange Polska we współpracy z firmą Ericsson, a kilka dni temu z Nokią w Lublinie.

Na koniec czerwca br. T-Mobile Polska miał 10,87 mln klientów, o 260 tys. więcej niż rok wcześniej. W drugim kwartale br. telekom zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 0,1 proc. do 1,565 mld zł oraz wzrost zysku EBITDA AL o 0,9 proc. do 427 mln zł.

W drugim kwartale br. Orange Polska zanotował przychody na poziomie ponad 2,75 mld zł, co oznacza niewielki wzrost w skali roku. Zysk operacyjny operatora wyniósł 55 mln zł.

W drugim kwartale 2019 roku Play Communications zanotował 1,75 mld zł przychodów 254 mln zł zysku netto. Na koniec tego okresu miał 12,7 mln aktywnych klientów, o 250 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Powstała spółka "Polskie 5G". Jest porozumienie rządu z operatorami

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PL-CB32552
Na częstotliwościach 3,4-3,8 MHz, to pracują koledzy krótkofalowcy droga redakcjo ;-)
odpowiedź
User
ostatni
A jeźeli nie chcemy tych mikrofalówek zwanych 5G?
odpowiedź
User
komo
A jeźeli nie chcemy tych mikrofalówek zwanych 5G?


Czemu mielibyśmy nie chcieć? Najnowszej technologii, jak ktoś ufa filmom z YT to może się obawiać, ale ludzie zdroworozsądkowi już wiedzą że ataki na 5G są bezpodstawne.
odpowiedź