SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownicy WP Media zaskoczeni zwolnieniami. "Jak grom z jasnego nieba”

Spółka Wirtualna Polska Media zdecydowała o zwolnieniu 120 pracowników. Powodem jest spowolnienie gospodarcze oraz rosnąca dominacja globalnych platform. Dla wielu pracowników wtorkowe ogłoszenie zwolnień grupowych było zaskoczeniem. Zmiany czekają też menedżerów, którzy muszą wrócić na stałe do biura.

Biuro Wirtualnej Polski, fot. materiały prasowe Biuro Wirtualnej Polski, fot. materiały prasowe

Ze spółką pożegna się 10 proc. zatrudnionych. - To było jako grom z jasnego nieba - mówi nam pracownik WP.  Na spotkaniu z Joanną Pawlak, prezes WP Media, menedżerowie usłyszeli, że to największe zwolnienia od 2014 roku, gdy Wirtualna Polska łączyła się z o2.pl, co było efektem sprzedaży.

– Zmiany stanowią część długoterminowej wizji rozwoju WP Media, która konsekwentnie dąży do zwiększenia efektywności oraz dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego – powiedziała Joanna Pawlak, cytowana w komunikacie. - Brak realizacji zakładanych celów biznesowych, wynikający ze spowolnienia gospodarczego oraz rosnąca dominacja globalnych platform technologicznych spowodowały konieczność zmian w priorytetach, w tym redukcji zatrudnienia - dodała.

O dominacji globalnych platform, które „pożerają” wzrost rynku reklamowego prezes WP Holding Jacek Świderski mówi od dawna.  - To, że jesteśmy wypychani z bezpłatnego modelu dostarczania treści w zamian za reklamę przez Big Tech, niesie skutek społeczny. Jeżeli nie będzie bezpłatnych treści w internecie, to duża część społeczeństwa nie będzie miała dostępu do informacji w ogóle -  tłumaczył ostatnio na konferencji Impact’24.

Redukcje etatów w redakcjach Wirtualna Polska Media

Ogłoszone we wtorek zwolnienia WP Media objęły m.in. redakcje wiadomości, dział moto czy obszar kultury i rozrywki. Są zespoły, z którymi żegna się nawet większość pracowników. W innych jak np. w money.pl cięcia dotyczą niewielkiej części zespołu. 

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

O rozstaniu z WP Media poinformowali już dziennikarze Żaneta Gotowalska-Wróblewska, Łukasz Maziewski i Rafał Mrowicki.

- Jestem jedną z osób, które zostały nimi objęte. Dziękuję za współpracę z redakcją. A teraz czas na odpoczynek połączony z szukaniem nowych wyzwań. Do zobaczenia na szlaku medialnym lub poza nim! - napisała na platformie X Żaneta Gotowalska-Wróblewska, związana WP od dwóch lat

- Moja trzyletnia droga zawodowa w Wirtualna Polska i o2.pl dobiegła dziś, jak się okazało, końca. To była dobra droga, w której udało mi się zrealizować kilka rzeczy, z których jestem dumny, ale przede wszystkim współpraca z naprawdę świetnymi ludźmi! I dużo nauki - oraz cierpliwości - z ich strony - napisał Łukasz Maziewski.

- Po trzech latach kończy się moja praca WP. Niestety mnie również objęły zwolnienia grupowe. Choć dla mnie to koniec, to ekipie WP - z którą bardzo dobrze mi się współpracowało i w której trafiłem na świetnych ludzi - życzę jak najlepiej - stwierdził Mrowicki.

Wirtualna Polska podała, że proces był prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem i konsultowany z Radą Pracowników. Ruszył we wtorek i zakończy się w środę 22 maja. Nie było konieczności konsultacji ze związkami zawodowymi, bo ich nie ma w spółce.

Wszystkie osoby objęte tym procesem otrzymały propozycję dodatkowego wynagrodzenia, ponad to, co wynikałoby z ich obecnych umów i obowiązujących przepisów oraz możliwość uczestnictwa w szkoleniach dotyczących aktywnego poszukiwania pracy - podano w komunikacie.

Spółka podkreśla, że „mimo podjętych działań restrukturyzacyjnych w niektórych, mniej perspektywicznych obszarach, w innych inwestycje są zwiększane oraz prowadzone są związane z nimi rekrutacje”.  - Tam, gdzie to było możliwe, pracownikom zaproponowano przeniesienie na inne stanowisko. Dzięki wsparciu z Wirtualnej Polski Holding, część osób otrzymała propozycję przejścia do innych spółek w grupie - głosi komunikat.

WP Media to bowiem tylko część Wirtualna Polska Holding. W ramach tej struktury działają też m.in. takie spółki Wakacje.pl, Totalmoney.pl czy Nocowanie.pl.

Menedżerowie WP Media wracają na stałe do biura

Duża zmiana od lipca czeka menedżerów WP Media. Zarząd spółki podjął bowiem decyzję o powrocie od 1 lipca 2024 do pracy w pełni stacjonarnej wszystkich menadżerów - będą musieli przychodzić do biura pięć razy w tygodniu. Pozostali pracownicy nadal będą korzystać z modelu pracy hybrydowej, zakładającego możliwość pracy 3 dni w biurze i 2 dni zdalnie

Poprzednie znaczące zwolnienia Wirtualna Polska Holding przeprowadziła wiosną 2020 roku, zaraz po wybuchu epidemii. Pożegnała się wówczas z kilkudziesięcioma osobami ze swojej spółki Wakacje.pl, objęły też platformę Nocowanie.pl.

W pierwszym kwartale br. przychody Wirtualnej Polski Holding w segmencie reklamowo-subskrypcyjnym wyniosły 166,37 mln zł, o 2 proc. więcej niż przed rokiem, z czego te gotówkowe wzrosły o 1,9 proc. do 161,33 mln zł. Natomiast skorygowany zysk EBITDA zmalał z 59,88 do 54,51 mln zł.

- Spadek marży wynika głównie ze wzrostu kosztów operacyjnych segmentu, zwłaszcza związanych z wynagrodzeniami. W części, spadek marży wynika również ze strategicznej zmiany miksu obszarów segmentu - sprzedaż produktów subskrypcyjnych oraz reklam na powierzchniach zewnętrznych (WPartner) charakteryzuje się niższą bazową rentownością w porównaniu do sprzedaży reklam - opisała firma w sprawozdaniu. Zapowiedziała, że „w związku z tym, że poprawa przychodów reklamowych w 2024 r. postępuje wolniej od wcześniejszych oczekiwań, zarząd podjął decyzję o dopasowaniu poziomu planowanych kosztów do niższego poziomu przychodów”.

Ile Wirtualna Polska wydaje na wynagrodzenia?

W pierwszym kwartale br. Wirtualna Polska Holding na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze przeznaczyła 90,52 mln zł, wobec 87,28 mln zł rok wcześniej. Natomiast koszty usług obcych zwiększyły się ze 111,74 do 132,09 mln zł.

Z kolei sama spółka Wirtualna Polska Media w 2022 roku (w KRS nie ma jeszcze jej sprawozdania finansowego za ub.r.) zanotowała 121,05 mln zł kosztów pracowniczych, wobec 106,7 mln zł rok wcześniej i 83,23 mln zł w 2020 roku. W ostatnich latach Wirtualna Polska Media wchłonęła kilka mniejszych spółek mediowych, które wcześniej przejęła.

Dołącz do dyskusji: Pracownicy WP Media zaskoczeni zwolnieniami. "Jak grom z jasnego nieba”

95 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pr
HRowca można porównać do szczura albo karalucha juz bardziej szanowanym zawodem jest już kanar, komornik albo policjant.
84 13
odpowiedź
User
Twoja Stara
Na szczęście w uśmiechniętej Polsce mamy tylko uśmiechnięte zwolnienia grupowe.
odpowiedź
User
Adam
Kolej, poczta, teraz media…. No to mamy zmianę w Polsce
89 26
odpowiedź