SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie 8K rozszerza wymagania dla producentów telewizorów

Stowarzyszenie 8K Association (8KA), działające na rzecz promocji i rozwoju jakości 8K, przedstawiło zaktualizowaną specyfikację wydajności dla programu 8K Association Certified.

Oprócz istniejących wymagań dotyczących rozdzielczości, jasności, kolorów i standardów łączności, które zapewniają wysoką wydajność na dużym ekranie, certyfikat 8K Association Certified uwzględnia teraz szerszy zestaw standardów dekodowania wideo, które będą promować szerszą dostępność treści streamingowych 8K.

Ponadto zaktualizowane wymagania zapewniają, że telewizory 8K umożliwiają dostęp do wielowymiarowych formatów dźwięku przestrzennego, zapewniając wrażenia kina domowego.

Konsument kupujący telewizor z atestem 8K Association Certified, może mieć pewność, że to sprzęt, który spełnia surowe kryteria.

Zobacz także: Rośnie oferta telewizorów 8K. Ponad 70 modeli z certyfikatem 8 KA

Alternatywa dla kina

Zdaniem przedstawicieli producentów telewizorów, pandemia koronawirusa powinna wpłynąć dobrze na sprzedaż urządzeń 8K. Zwłaszcza kiedy dochodzi do zamknięć tradycyjnych kin.

- W tym specyficznym czasie, kiedy wspólne oglądanie filmów w kinie nie jest możliwe, telewizor z dużym ekranem i bardzo wysoką rozdzielczością 8K stanowi alternatywę, z której można skorzystać bez wychodzenia z domu - mówił niedawno Dan Schinasi, director of product planning w firmie Samsung Electronics America. - Dzięki wsparciu organizacji 8K Association w promowaniu standardów obejmujących jakość dźwięku i obrazu oraz standardów interfejsu, spodziewamy się, że jeszcze więcej użytkowników wybierze telewizory 8K. Mamy nadzieję, że w tym roku treści 8K, staną się bardziej powszechne, oferując niezrównane wrażenia, pozwalające jeszcze bardziej poczuć się niczym na sali kinowej - dodał.

Zobacz także: Na usługi w 8K długo poczekamy? „Trudno znaleźć biznesowe uzasadnienie”

Edukacja twórców treści

8K Association (8KA) zamierza również postawić na działania edukacyjne dla twórców treści wideo, także tych amatorskich, aby docenili oni walory jakości 8K. Internet i platformy streamingowe będą miejscami, gdzie w pierwszej kolejności rozwinie się ta technologia.

Platformy satelitarne i sieci kablowe dopiero zaczynają budować atrakcyjną ofertę 4K. Cyfrowy Polsat (obecnie Polsat Box) wprowadził dekoder w tej technologii dopiero w sierpniu. Wtedy też udostępnił pierwsze kanały w jakości 4K. Miejsce na transponderach satelitarnych jest bowiem ograniczone.

Stowarzyszenie 8KA powstało w 2018 roku. Skupia znanych producentów telewizorów, nadawców czy firmy technologiczne. Są to m.in. Panasonic, Samsung, Google, Intel czy TCL. Ceny telewizorów umożliwiających oglądanie treści w 8K zaczynają się od ok. 5 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie 8K rozszerza wymagania dla producentów telewizorów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dać Satelitarne FreeToView Wszem Abonentom TVP
Miejsca na satelitach starczy by każdy NiE prawdziwy kanał HD przełączyć na NiE prawdziwe 8K,
a każdy NiE prawdziwy kanał HD przełączyć na NiE prawdziwe UHD 4K.

tylko absolutnie wszystkie kanały trzeba by przełączyć na najnowsze Kodeki Wideo:
H266
VVC + LC EVC = MPEG:i+5p2
albo:Mpeg5p:1+2
Albo chociażby:
HEVC+LC EVC= mpeg:H+5p2

albo Av1, Avs3, Av2

dla Prawdziwego 8K w najnowszych Kodekach Wideo i formacie: 32:9 wystarczy zaledwie 15Mb/s
a dla 4K UHD w 32:9 wystarczy tylko 4Mb/s
Co oznacza, że każdy 1 kanał w naziemnej dvbT2 mógłby być nadawany w Polsce w 32:9 w 4K UHD!
wystarczy Tylko byśmy NTC przyłączyli na najnowsze Kodeki Wideo

Pamiętajcie o Tym ilekroć na kanale 16:9 będziecie widzieć Czarne Pasy u góry i na dole
odpowiedź