SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przetestował proszki do prania. Marka własna Rossmanna wypadła lepiej niż Ariel, Persil i Vizir

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach kolejnego cyklu testów zbadał 10 proszków do prania białych tkanin. Najwyższą, pięciogwiazdkową notę, uzyskał Domol Vollwaschmittel - marka własna drogerii Rossmann, wyprzedzając m.in. proszki Ariel,  Persil, Vizir, E i Bryza.

Article

Proszki do prania białych tkanin to kolejna kategoria produktów przetestowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poprzednio w testach brano pod lupę m.in. pieluszki dla dzieci.

Specjaliści z Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzili skuteczność usuwania plam oraz wpływ proszku na wytrzymałość i kurczenie się tkaniny po praniu. Zweryfikowali również, czy masa proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu. Obliczyli, ile wynosi koszt proszku na jedno pranie, a także ocenili stosunek jakości produktów do ich ceny.

- Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Kontynuujemy testowanie różnych produktów codziennego użytku i prezentujemy wyniki badania jakości 10 proszków do prania białych tkanin - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Proszek Domol od Rossmanna z najwyższą oceną

Do badań wytypowano 10 proszków do prania białych tkanin na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki kupowano w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku. Proszki przeszły w sumie 197 testów, podczas których uzyskano 5 392 wyników cząstkowych.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń takich jak herbata, podkład w płynie (make-up), lody czekoladowe czy sos spaghetti.

Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób.

W podsumowaniu najlepiej wypada proszek Domol Vollwaschmittel, produkowany dla drogerii Rossmann. Cztery gwiazdki otrzymały Tandil, proszek marki własnej sieci Aldi oraz Fomil Active, marka własna sieci Lidl.

W kryterium kosztowym (koszt proszku w przeliczeniu na 1 pranie) najlepiej wypada marka Ultra, produkowana dla sieci Biedronka (0,36 zł na 1 pranie). Najdrożej wypierzemy zaś w proszku marki Persil - koszt w przeliczeniu na 1 pranie to 1,09 zł.

Domol i Formil wypadły najlepiej także w jakościowej części testów, poświęconej usuwaniu poszczególnych rodzajów plam. Domol najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam - najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active (marka własna Lidl) oraz Tandil Classic (marka własna Aldi).

- Wybierając proszek, warto przyjrzeć się informacjom podanym na opakowaniu a przy praniu stosować się do pewnych reguł, aby podtrzymywać trwałość i atrakcyjny wygląd ubrań czy innych tkanin, ale też chronić środowisko. Nasi specjaliści przygotowali garść porad, które pomogą konsumentom nie tylko wybrać proszek do bieli, ale również cieszyć się z dłuższego użytkowania posiadanych rzeczy oraz niższego kosztu wykonania prania. To ważne aspekty służące tak budżetowi domowemu, jak i środowisku naturalnemu - mówi Tomasz Chróstny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK przetestował proszki do prania. Marka własna Rossmanna wypadła lepiej niż Ariel, Persil i Vizir

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tata
Jeżeli te testy są tak samo rzetelne jak testy pieluch, to wiem, że nigdy nie kupię proszku Rossmanna.
odpowiedź
User
Adam023
Trochę trudno w to uwierzyć, chociaż ja bardzo długo używałem Ultra od Biedronki, bo prał naprawdę bardzo dobrze, a można było często go kupić po 9,99 za 2,5 kilo przy zakupie dwóch opakowań.
odpowiedź
User
Zamek
Super testy, jak dla mnie obiektywnie. Czekam na następne.
odpowiedź