SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przez miesiąc producenci napojów zapłacili 76 mln zł podatku cukrowego

Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania tzw. opłaty cukrowej z tego tytułu do budżetu trafiło 75,9 mln zł - wynika z danych Ministerstwa Finansów, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl.

Article

Z początkiem stycznia br. zaczął obowiązywać tzw. podatek cukrowy. Jest to dodatkowa opłata od napojów słodzonych, podzielona na część stałą i zmienną.

Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

- Celem projektu ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Wprowadzenie dodatkowej opłaty na napoje bezalkoholowe, w których składzie znajduje się co najmniej jedna substancja o właściwościach słodzących lub aktywnych ma na celu również poprawę jakości diety przez ograniczenie spożycia słodkich napojów. Prawidłowe żywienie stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy, mający wpływ na rozwój organizmu oraz zapewnienie dobrego stanu zdrowia. Konsekwencje nieprawidłowego żywienia wpływają nie tylko na okres dziecięcy, ale także na potencjał zdrowotny organizmu w wieku dorosłym - informował portal Wirtualnemedia.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Prawie 76 mln zł z podatku cukrowego

- Wpływy za styczeń 2021 r. z tytułu opłaty od słodkich napojów i podobnych produktów, według stanu na 4 marca 2021 r. wynosiły 75 964 310,12 zł - przekazało Ministerstwo Finansów portalowi Wirtualnemedia.pl. Resort podał, że opłatę wniosło 469 podmiotów, a 74 po upływie obowiązującego terminu (do 25. dnia miesiąca).

- Powyższe dane nie są ostateczne i mogą ulec zmianie. Pełne dane w tym zakresie będą dostępne w terminie późniejszym - dodaje biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Zakładając, że wpływy utrzymają się na podobnym poziomie, podatek cukrowy zasili budżet w tym roku kwotą ponad 911 milionów złotych.

Napoje drożeją po wprowadzeniu opłaty cukrowej

Jak informowaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, w związku z wprowadzeniem podatku cukrowego od nowego roku napoje gazowane podrożały średnio o 29,53 proc., napoje energetyczne o 11,35 proc., a izotoniki o 8,13 proc. - wynika z danych platformy Moja Gazetka. O kilka procent wody i nektary.

Spośród 10 produktów, które zanotowały najwyższe wzrosty cen, większość należy do koncernów Coca-Cola oraz PepsiCo. Przykładowo, napój Coca-Cola o pojemności 2 litrów zdrożał o ponad 89 proc. Litr napoju energetycznego Black Energy zdrożał o ponad 95 proc., a PowerUp o ponad 71 proc.

- Warto zwrócić uwagę na wzrost cen napojów dietetycznych, które w 3 zestawieniach okazały się być napojami notującymi największy wzrost cen. Biorąc pod uwagę fakt, że napoje typu „zero” często zalecane są przez dietetyków jako napój przejściowy między tymi słodzonymi cukrem, a przyzwyczajeniem się do picia wody, podwyżka ich cen nie wpisuje się w prozdrowotną argumentację - podsumowują autorzy raportu z platformy Moja Gazetka.

Dołącz do dyskusji: Przez miesiąc producenci napojów zapłacili 76 mln zł podatku cukrowego

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słodziak
Głosowałem na PiS. Wiele ich wyczynów zniosłem, ale tym razem przegięli palę.
odpowiedź
User
Brawo PiS
......
odpowiedź
User
Poldek
Tytuł artykułu wprowadza w błąd. Konsumenci zaplacili 76 mln zl podatku.
odpowiedź