SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przy KRRiT ruszył Okrągły Stół Medialny. „Kodeks dobrych praktyk nadawców” ma przeciwdziałać dezinformacji i mowie nienawiści

W środę w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Okrągłego Stołu Medialnego. Miało na celu wypracowanie redakcyjnych praktyk w zakresie prezentowania tematyki społecznej, politycznej i gospodarczej. - To był bardzo dobry początek całego cyklu - ocenia dla portalu Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Article

W trakcie spotkania ustalono, że powstanie „Kodeks dobrych praktyk nadawców”, którego pilnować ma powołana Rada Nadawców. W spotkaniu wzięli udział - poza szefem KRRiT Witoldem Kołodziejskim -  m.in, Maciej Stanecki (członek zarządu TVP), Maciej Maciejowski (członek zarządu TVN), Mirosław Błaszczak (prezes Telewizji Polsat), Zbigniew Benbenek (ZPR Media) i Dorota Żutkowska-Bytner (prezes Discovery Networks). Nadawcy wysłuchali sprawozdania szefa KRRiT na temat samoregulacji i współregulacji jako metody rozwiązywania napięć w relacjach rynek-regulator, proponowaną przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Uczestnicy ustalili powołanie zespołu roboczego, który ma wypracować dla nadawców „Kodeks dobrych praktyk”, a w konsekwencji doprowadzenie do powstania Rady Nadawców. Będzie ona miała za zadanie dbanie o przestrzeganie Kodeksu. Przewodniczący KRRiT mówił, iż ma nadzieję na to, że nowo powołane ciało stanie się też partnerem w rozmowach dla Krajowej Rady. - Takiego partnera, reprezentującego środowisko nadawców, bardzo nam dotąd brakowało - podsumował Witold Kołodziejski.

- To było bardzo dobre, bardzo potrzebne spotkanie. Traktujemy je jednak jako początek całego cyklu, który - jak się spodziewamy - w przyszłości pomoże ułożyć stosunki pomiędzy samymi nadawcami, a także w relacjach nadawcy -  Krajowa Rada. Celem spotkań jest m.in. przeciwdziałanie brutalizacji życia publicznego i narastającej agresji w mediach - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Cykl pod nazwą Okrągłego Stołu Medialnego, Witold Kołodziejski zapowiedział w styczniu br., gdy ogłaszał uchylenie kary dla TVN. Zrobił to, podkreślając, iż należy zauważyć „niezwykłą wagę problemu brutalizacji życia publicznego, narastającej agresji kierowanej także przeciwko dziennikarzom, propagowania mowy nienawiści i dezinformacji tzw. "fake news”. Okrągły Stół ma odbywać się z udziałem środowisk dziennikarskich, naukowych, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem nadawców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przy KRRiT ruszył Okrągły Stół Medialny. „Kodeks dobrych praktyk nadawców” ma przeciwdziałać dezinformacji i mowie nienawiści

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
milioner
a o. dyrektor NIE ???
11 9
odpowiedź
User
mon
W przypadku TVP, a zwłaszcza TVP info to będzie mało skuteczne narzędzie. KRRiT nie widzi jak TVP, Polskie Radio i Radio Maryja wykorzystuje takie wartości jak nienawiść i agresja do własnych celów. Wszystkich można karać tylko nie te "szlachetne" wg PiS instytucje.
11 11
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Marionetkowe ciało powołuje fikcyjny "stolik" dla ustalenia zasad, które nie mają nigdy obowiązywać.....
O kulson! Pisowska postrzeczywistość jest jednak bardzo złożoną strukturą. Dużo pracy przed psychiatrami się zapowiada.
15 12
odpowiedź
User
pleyel
Media publiczne. Nie TVN nie Radio Maryja nie Polsat i nie TOK FM. Informacja i komentarz odzwierciedlający pluralizm poglądów społeczeństwa. Za to właśnie płacimy abonament i na ten temat precyzyjnie wypowiada się ustawa. Włączam Jedynkę w południe i TVP 1 o 19.30 i chcę wiedzieć co się dzieje w kraju. I chcę znać komentarz każdej ze stron sceny politycznej. Za to płacimy abonament i o tym mówi ustawa. Proszę włączyć TVPInfo w dowolnym momencie i sprawdzić czy spełnia kryteria nadawcy publicznego. Pan Czabański jest zbyt inteligentnym człowiekiem by nie wiedzieć co się dzieje. Nie porównujmy do stacji komercyjnych, to nie ta płaszczyzna one nie muszą być obiektywne tylko muszą przestrzegać prawa. Nie ma symetrii.
10 8
odpowiedź
User
pleyel
Media publiczne. Nie TVN nie Radio Maryja nie Polsat i nie TOK FM. Informacja i komentarz odzwierciedlający pluralizm poglądów społeczeństwa. Za to właśnie płacimy abonament i na ten temat precyzyjnie wypowiada się ustawa. Włączam Jedynkę w południe i TVP 1 o 19.30 i chcę wiedzieć co się dzieje w kraju. I chcę znać komentarz każdej ze stron sceny politycznej. Za to płacimy abonament i o tym mówi ustawa. Proszę włączyć TVPInfo w dowolnym momencie i sprawdzić czy spełnia kryteria nadawcy publicznego. Pan Czabański jest zbyt inteligentnym człowiekiem by nie wiedzieć co się dzieje. Nie porównujmy do stacji komercyjnych, to nie ta płaszczyzna one nie muszą być obiektywne tylko muszą przestrzegać prawa. Nie ma symetrii. Wystarczy jedno medialne oszustwo by na zawsze wyłączyć z pakietu stację. Wrócić będzie trudno ale nie jest to niemożliwe. Rada Mediów Ńarodowych wbrew pozorom może tu odegrać jakąś rolę. Namawiam do tego. W gruncie rzeczy prawdziwy pluralizm mediów publicznych może okazać się zbawienny dla partii rządzącej.
10 8
odpowiedź