SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przyszedł Polak do doktora...

Jak leczą się polscy pacjenci, z jakich placówek korzystają i ile wydają na leki?

 Na zadane przez Acxiom pytanie o korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, 56% Polaków potwierdziło, że zdarzyło im się zaglądać do placówek niepublicznych. 10% konsumentów przyznało, że stara się w ogóle nie korzystać z publicznej służby zdrowia i odwiedza tylko prywatne gabinety. 

Wśród osób, które korzystają z prywatnej opieki lekarskiej, występuje nadreprezentacja  przedstawicieli gospodarstw domowych o wyższych dochodach - powyżej 2200 zł zarabia ok. 25% z nich.  Prywatne gabinety odwiedzają także ci mniej zamożni, których dochody nie przekraczają 600 zł (10%). Najczęstszymi klientami niepublicznej służby zdrowia są jednak gospodarstwa trzy- czteroosobowe (42%) oraz dwuosobowe (28%). Tylko niecałe 6% z nich mieszka w wynajętych mieszkaniach, a ponad 15% wydaje tygodniowo na artykuły spożywcze więcej niż 250 zł.

40% gospodarstw domowych wydaje na leki nie więcej niż 50 zł miesięcznie, a co trzecia rodzina przeznacza na te cele pomiędzy 50 a 100 zł na miesiąc. Zakupy medykamentów na kwoty przekraczające 200 zł robi 8% polskich gospodarstw domowych.

Przy wyborze apteki, podobnie jak i innych punktów handlowych, najistotniejsze  są dla nas korzystne ceny - 54% wskazań. Bardzo ważna jest także odległość od miejsca zamieszkania (31%), dobra obsługa (29%) i kompetentne doradztwo (24%). 12% konsumentów wskazuje po prostu na przyzwyczajenie, a 16% na zadowolenie z dotychczasowej obsługi.
Deklaracje polskich pacjentów są podobne do wyników badań przeprowadzonych na rynku niemieckim*. Tam odległość od domu jest czynnikiem priorytetowym dla 53% konsumentów. Dwa pozostałe najczęściej wskazywane czynniki przy wyborze apteki wiążą się z życzliwością personelu (16%) oraz kompetentnym doradztwem (16%).  Przyzwyczajenie (4%) czy zadowolenie z dotychczasowych  wizyt w aptece (3%) mają zdecydowanie mniejsze znaczenie.

*Health Care Monitor 2003 (badanie na reprezentatywnej próbie osób powyżej 16 lat, N=1518)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przyszedł Polak do doktora...

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl