SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: TVP jako tuba partyjna łamie prawo

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę dotyczącą materiałów TVP Info związanych z Donaldem Tuskiem zaznaczyła, że „propagandowe działania TVP Info (...) są sprzeczne z zasadami etyki dziennikarskiej i łamią ustawę o radiofonii i telewizji”.

(screen: Tvp.info)Article

Łukasz Jankowski napisał do Rady Etyki Mediów pismo z prośbą o reakcję na materiały TVP Info poświęcone Donaldowi Tuskowi. Jak przytacza REM, Jankowski stwierdził w nim, że „manipulacje i uprawianie propagandy (…) przekraczają jakiekolwiek granice dobrego smaku oraz etyki dziennikarskiej”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

REM w odpowiedzi zaznacza, że od miesięcy obserwuje „propagandowe działania TVP Info, które są sprzeczne z zasadami etyki dziennikarskiej i łamią ustawę o radiofonii i telewizji”. Rada przypomina artykuł 21 ustawy, który głosi, że „publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując (…) zróżnicowane programy i inne usługi (...), cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu”. Zdaniem REM „TVP jako tuba partyjna łamie więc prawo”.

Dalej REM zaznacza, że TVP Info zaprzecza zasadom prowadzenia nieskrępowanej dyskusji i podawania bezstronnych informacji. „Działając na rzecz jednej tylko partii szkodzi interesom obywateli, którzy finansują działanie TVP, nagminnie też łamie zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy, stanowiącą, że podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców” - podkreślono.

"Wiadomości" wciąż o Tusku

"Wiadomości" TVP od kilku tygodni w materiały na temat lidera PO wplatają fragmenty jego wypowiedzi po niemiecku, udzielonych dla jednej z telewizji naszego zachodniego sąsiada. W każdym z takich materiałów po kilka razy powtarzają się frazy: "für Deutschland" ("dla Niemiec") i "danke" ("dziękuję"). Wobec byłego premiera bardzo często padają też w TVP i TVP Info zarzuty, że działa w interesie Niemiec, nie Polski.

Tusk nie chce odpowiadać na pytania „funkcjonariuszy”

We wtorek Tusk po spotkaniu z senatorami Koalicji Obywatelskiej na pytanie reporterki TVP Info odparł: „Zwrócę się do funkcjonariuszki telewizji PiS-owskiej, rządowej: ja nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę, bo ja wam serdecznie współczuję, ale ja mogę ewentualnie debatować i rozmawiać z mocodawcą, to znaczy z prezesem Kaczyńskim. Proszę mu przekazać ode mnie ten sygnał” - powiedział Tusk. „Czekam od wczoraj, dziś i będę czekał każdego dnia. Stań, rozmawiaj ze mną uczciwie o tym, co jest w Polsce i nie wysyłaj nagonki” - zaznaczył, zwracając się do Jarosława Kaczyńskiego.

Średni dobowy udział TVP Info w czerwcu wyniósł 3,58 proc. (po spadku rok do roku o 32,79 proc.), stacja uplasowała się na drugim miejscu wśród kanałów informacyjnych (po TVN24).

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: TVP jako tuba partyjna łamie prawo

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lichocka Jo.
Pisoski reżim taki sam jak w Korei czy Rosji. Wzorują się na najlepszych. Czego nie rozumiecie? Nie można mieć innego zdania, nie można myśleć inaczej, nie można robić niczego czego prezes nie klepnie. Miernoty w rządzie i takie same w TVPIS.
odpowiedź
User
Pawel
Może REM zajmie się tym czyja tuba propagandowa jest TVN?
odpowiedź
User
Deborah Spencer
Może REM zajmie się tym czyja tuba propagandowa jest TVN?
Za trudno przeczytać artykuł ? Czy nie nauczyli tego? Czy na TVN masz obowiazek płacenia? Czy na to pytanie też nie umiesz odpowiedzieć?
odpowiedź