SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Radio 98,9 FM Szczecin do czerwca będzie testować częstotliwość na której miało nadawać Radia Bajka

Od 3 kwietnia Radio 98,9 FM Szczecin, należące do spółki Kompas rozpoczęło emisję testową na częstotliwości 98,9 MHz. Miało na niej nadawać Radio Bajka, ale nigdy nie miało to miejsca. - Częstotliwość pomimo procesu koncesyjnego na przełomie 2011/2012 roku nigdy nie została uruchomiona, stąd nasz pomysł - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Sławomir Adamski prezes spółki Kompas. Na testowanie częstotliwości zgodził się Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Article

- Emisja prowadzona jest z wieżowca przy ulicy Niedziałkowskiego i potrwa do końca czerwca – stwierdził Sławomir Adamski, prezes spółki Kompas.

Na częstotliwości 98,9 MHz nadawana jest muzyka oraz komunikaty z prośbą do słuchaczy, aby informowali, gdzie słuchają stacji oraz jak oceniają jakość sygnału. Spółka Kompas uruchomiła także stronę internetową radiotest.pl, gdzie oprócz logo 98,9 FM Szczecin znajduje się informacja o testowaniu zasięgu i jakości nadawanego sygnału. Redakcja zwraca się również z prośbą do słuchaczy o kontakt i informację, gdzie słuchają stacji.

- Antena nadawcza została zainstalowana w polaryzacji pionowej. Docelowa moc będzie wynosić 1 kW. W czasie emisji testowej słuchacze mogą przesyłać komentarze dotyczące jakości emitowanego sygnału jak również miejsca skąd odbierają sygnał radiowy - poinformowała Wirtualnemedia.pl rozgłośnia 98,9 FM Szczecin.

Po zakończeniu emisji testowej nadawca złoży sprawozdanie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Nadawca w rozmowie z nami nie podjął jeszcze decyzji dot. ewentualnego wystartowania w konkursie o tę częstotliwość, jeśli Rada go ogłosi - informuje KRRiT.

- W kontekście oceny technicznej emitowanego sygnału pierwsze specjalistyczne badanie przeprowadzimy pod koniec pierwszego miesiąca emisji oraz za kolejne dwa i trzy miesiące, o czym poinformujemy w stosownych komunikatach – skomentował Sławomir Adamski, prezes spółki Kompas.

Testy przeprowadzane na tej częstotliwości są możliwe, ponieważ nie była do tej pory wykorzystywana. KRRiT w 2011 roku ogłosiła na nią konkurs, w którym zgłosiło się Radio Bajka (Fundacji na rzecz Rozwoju Dzieci „Bajka”). Krajowa Rada przyznała wtedy koncesję, ale nie wydała decyzji koncesyjnej, a więc nie zakończono postępowania. Podobna sytuacja dotyczy częstotliwości we Wrocławiu - 96,8 MHz, w przypadku której również nie wydano decyzji.

- Postępowania koncesyjne w sprawie uruchomienia częstotliwości w Szczecinie i we Wrocławiu nie zostały zakończone wydaniem decyzji. Dopiero po ich wydaniu będzie wiadomo czy KRRiT planuje rozpisać nowe konkursy na te częstotliwości. Będziemy o tym informować – skomentowała Teresa Brykczyńska, rzecznik KRRiT.

UKE informuje, że decyzja zezwalająca na czasowe używanie urządzeń radiowych na częstotliwości 98,9 MHz w Szczecinie została wydana na rzecz spółki Kompas na podstawie art. 144b ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1907 z późn. zm.) w celu przeprowadzenia testów. Decyzja jest ważna do końca czerwca 2018 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio 98,9 FM Szczecin do czerwca będzie testować częstotliwość na której miało nadawać Radia Bajka

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bodnik
Sądziłem, że koncesję po radiu Bajka przejmie radio Wnet, i przynajmniej w tych czterech lokalizacjach przewidzianych dla Bajki będzie początkowo nadawać. Dla stacji która 9 lat nadaje w internecie a program ma lepszy od wielu stacji w eterze taki zasób należy sie bezdyskusyjnie.
2 2
odpowiedź
User
Zz1994
Radio jest OK ale proszę o trochę więcej Rocka
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing