SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza akademickie Radio Famka

To już pewne: 3 października startuje z emisją Radio Famka w Krakowie. - Z początku będzie to emisja testowa, być może potrwa nawet miesiąc - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Jagielski, szef Agencji Radiowo-Telewizyjnej "FAMA", która wygrała konkurs na akademickie radio w stolicy Małopolski. To oznacza, że radio ma mniej więcej dwa miesiące opóźnienia: pierwotnie start zaplanowany był na wakacje. 

Article

Już wiosną ub. roku było wiadome, że w Krakowie powstanie nowa stacja radiowa. W marcu 2022 r Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na rozgłośnię akademicką nadającą na częstotliwości 100,5 MHz. Zgłaszać się mogli zainteresowani uruchomieniem rozgłośni akademickiej, ale był tylko jeden chętny: Agencja Radiowo-Telewizyjna "FAMA", której szefem jest Jan Jagielski, właściciel Radia Fama (sieci kilku stacji lokalnych działających pod tą nazwą).

- Chcę stworzyć żywe radio akademickie z prawdziwego zdarzenia, tworzone przez środowisko studenckie, które będzie zupełnie inne niż to, co do tej pory można było usłyszeć na tej częstotliwości - mówił nam ponad rok temu Jagielski.

Start testowy stacji prognozowano na czerwiec lub lipiec br., ostatecznie jednak wszystko się opóźniło.

- Mieliśmy rozmaite problemy, ale mogę poinformować już oficjalnie, że startujemy z testową emisją 3 października. Nadawać będziemy przez całą dobę, testowa emisja może potrwać nawet miesiąc - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jan Jagielski, uzupełniając: - Właśnie przygotowujemy studio. oczywiście tak jak jest zapisane w koncesji, będzie to radio dla młodych. Famka czekała m.in. na pozwolenie z Urzędu Komunikacji Elektronicznej . Maszt nadawczy nowej krakowskiej rozgłośni znajduje się na wieżowcu K1, zwanym Błękitkiem, który z iglicami mierzy 105 metrów. Redaktorką naczelną stacji będzie Natalia Wolanin, szefowa Fundacji Rzeka EN. 

Radio Famka ma w planach rozpoczęcie współpracy z jedną ze stacji akademickich z Nowego Jorku. - Efektem ma być wspólna audycja, którą najpewniej będziemy nadawać w nocy - zapowiada Jagielski. Szczegółów nie zdradza. 

100,5 w Krakowie od lat dla studentów 

Przez 28 lat w Krakowie na częstotliwości 1000,5 MHz nadawała stacja dla studentów. Najpierw - 31 grudnia 1994 r. - wystartowało Radio Akademickie Kraków (RAK). W późniejszych latach kilkakrotnie stacja zmieniała nazwę (ŻAK, eX FM, Eska Rock czy Luzzz FM) i charakter programu. 

W maju 2013 r. rozgłośnia zawiesiła nadawanie. Dwa miesiące później należąca do Grupy RMF spółka Multimedia została partnerem strategicznym Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak i miała ją wesprzeć finansowo przy produkcji audycji. Rektorzy krakowskich szkół wyższych finansujących rozgłośnię uznali bowiem, że koszty jej funkcjonowania są zbyt wysokie. Tak narodziła się Radiofonia, która nadawała swój program do 19 lutego 2022 r. Dzień później stacji wygasła koncesja.

Kilka dni temu po ponad rocznej przerwie w Kielcach znów zaczęło emitować program inne radio należące do Jana Jagielskiego - Radio Fama. Wcześniej nadawało przez 27 lat, aż do momentu, gdy właściciel spóźnił się ze złożeniem wniosku o rekoncesję. Radio znów gra - ale na nowej częstotliwości: 90,9 MHz.

Dołącz do dyskusji: Rusza akademickie Radio Famka

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hubert
Ciekawe jaka będzie muzyka na famce napewno nie taka jak na zwykłej famie powinna być alternatywa rap hip-hop więcej muzyki klubowej rapowej młodzieżowej elektroniczna muzyka taneczna rozumiana muza elektroniczna rozumiana alternatywa
odpowiedź
User
Krakus
Poczekamy, zobaczymy. Brakuje mi profilu muzycznego, który był w Radiofonii po 2013 roku, mniej więcej do 2020 - alternatywa, indie rock, elektronika, chwilami pop, ale ambitniejszy od tego znanego ze stacji CHR czy AC.
odpowiedź
User
ponyo
"Tak narodziła się Radiofonia, która nadawała swój program do 19 lutego 2022 r"
Nie, bądźmy precyzyjni: Akademicka Radiofonia nadawała na 100.5 FM od 2009 roku, a w 2013 roku RMF dokonując wrogiego przejęcia częstotliwości ukradł też nazwę.
odpowiedź