SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio Nowy Świat zebrało już ponad 3,3 mln zł. Ma 31 tys. patronów i 741 tys. zł miesięcznie

Po chwilowym spadku wyniki internetowej zbiórki na Radio Nowy Świat poszły wyraźnie w górę. Stację wsparło już ponad 31 tys. internautów, przekazując 3,31 mln zł, z czego 741 tys. zł to comiesięczne wpłaty. - To sukces. Powinniśmy się cieszyć, że Polacy dali radę z nowymi mediami - komentuje prof. Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

Article

Zbiórka na internetowe Radio Nowy Świat jest prowadzona w serwisie Patronite od kwietnia br. Jej statystyki systematycznie rosły, a pierwszy znaczący spadek nastąpił w połowie sierpnia. Liczba użytkowników wspierających stację zmalała z 30,6 do 30 tys., a suma comiesięcznych wpłat - z 735 do 725 tys. zł.

Ten spadek łączono z zamieszaniem wokół stacji związanym z odejściem jej współzałożyciela i członka zarządu Piotra Jedlińskiego. Na początku sierpnia Jedliński początkowo nie chciał określać w rodzaju żeńskim aktywisty LGBT Michała Sz. „Margot” identyfikującego się jako osoba niebinarna. Został za to skrytykowany przez niektórych publicystów, Jedliński zmienił zdanie, natomiast pozostali udziałowcy Radia Nowy Świat wydali osobne oświadczenie. - Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. Robimy wszystko, by tworzeniu Radia Nowy Świat przyświecała idea obiektywizmu i neutralności - napisali.

Kilka dni później Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki nadającej Radio Nowy Świat i ogłosił, że szuka pracy. Kiedy współzałożycielka stacji Magda Jethon powiedziała „Gazecie Wyborczej”, że namawiano go do pozostania, Jedliński zarzucił jej kłamstwo i zacytował fragment maila od Jerzego Sosnowskiego sugerujący mu rezygnację.

W drugiej połowie sierpnia miejsce Jedlińskiego w zarządzie spółki nadającej Radio Nowy Świat zajęła Patrycja Macjon.

Już 3,3 mln zł od internautów, 741 tys. zł miesięcznie

W ostatnich dnach wyniki zbiórki na Radio Nowy Świat znów poszły w górę: wczoraj wieczorem liczba użytkowników wspierających stację wynosiła 31,2 tys. Łączna kwota zbiórki to 3,31 mln zł, a suma comiesięcznych wpłat - 741 tys. zł.

Zdaniem prof. Wiesława Godzica, medioznawcy z Uniwersytetu SWPS, sytuacja związana z Piotrem Jedlińskim była tylko krótkim kryzysem bez długofalowych konsekwencji. - To były zdarzenia sporej rangi, ale jeszcze nie koniec świata - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. - Jeśli ktoś daje pieniądze na to radio, to oczywiście czegoś oczekuje, ale trwa przy radiu, potrzebuje silnego bodźca negatywnego - ocenia.

Jego zdaniem wynik zbiórki na Radio Nowy Świat jest imponujący. - To sukces. Powinniśmy się cieszyć, że Polacy dali radę z nowymi mediami - podkreśla prof. Godzic. Podkreśla, że nowa rozgłośnia ma duży potencjał rozwojowy, także dlatego, że sporo osób nadal postrzega stacje internetowe jako projekty półamatorskie, realizowane niewielkimi środkami. - Wiele osób nie wie jeszcze, w jaki sposób odbierać to radio - zauważa.

Do wyników zbiórki na Radio Nowy Świat mogło też przysłużyć się kolejne zamieszanie wokół radiowej Trójki: 20 sierpnia z funkcji dyrektora został odwołany Kuba Strzyczkowki, w geście protestu odeszło kilkoro dziennikarzy, a nowe kierownictwo zapowiada, że Trójka jeszcze mocniej postawi na muzykę kosztem pasm o tematyce publicystycznej i społecznej.

Prof. Wiesław Godzic uważa, że Radio Nowy Świat buduje podobne relacje ze słuchaczami jak kiedyś Trójka. - Dawna Trójka miała właśnie taki typ dojścia do swojego słuchacza, także w wymiarze politycznym: wyważony, zbalansowany. Teraz nie będzie już go w radiu publicznym - mówi.

Radio Nowy Świat jest emitowane w internecie od 7 lipca, m.in. w serwisie internetowym, poprzez aplikację mobilną oraz platformy Open FM i WP Pilot. Miesiąc po starcie rozgłośnia poinformowała, że jej aplikację pobrało już 200 tys. osób, a na Open FM i WP Pilot miała łącznie prawie milion unikalnych użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat zebrało już ponad 3,3 mln zł. Ma 31 tys. patronów i 741 tys. zł miesięcznie

60 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tom
Dla mnie rewelacja. Potrzebujemy sek ofy wypowiedzi i dsjr nam to niezależne medium. Jestem patronem, jestem dumny.
67 73
odpowiedź
User
OJakub
Towarzyrzu Czabański, dobra robota!
85 37
odpowiedź
User
Twoja Ania
To co, mój kochany towarzyszu Krzysiu, by tu jeszcze rozwalić, o, jeszcze został teatr i orkiestra, przecież już dawno planowałeś to zrobić.
71 29
odpowiedź