SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka i Jedynka spadły poniżej 5 proc. udziału - to najgorsze wyniki w historii badania Radio Track. Liderem RMF FM

W drugim kwartale br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem udziału w zestawieniu. Z kolei najwięcej straciła Jedynka, a siostrzana Trójka została wyprzedzona przez Audytorium 17. Stacje Polskiego Radia zanotowały rekordowo najgorsze wyniki w historii badania Radio Track - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

fot. polskie radioArticle

Udział RMF FM pod względem słuchania w okresie od drugim kwartale 2020 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 30,1 proc. - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Względem analogicznego okresu rok wcześniej udział zwiększył się o 3,1 pkt. proc. - zdecydowanie najbardziej w zestawieniu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Na drugim miejscu znalazło się Radio ZET z udziałem na poziomie 12,9 proc. (udział tej stacji względem fali kwiecień-czerwiec 2020 wzrósł o 0,8 pkt. proc.). W styczniu br. funkcję dyrektora informacji Radia ZET przejęła Katarzyna Kawka, poprzednio zajmująca takie stanowisko w Antyradiu i Meloradiu (wszystkie stacje należą do Eurozetu). Poprzednią szefową informacji w Radiu ZET była Katarzyna Buszkowska. Od kwietnia ub.r. redaktorem naczelnym stacji jest na stałe Michał Celeda, a dyrektorem muzycznym - Agnieszka Woźniak.

Ostatnią lokatę podium uzupełnia sieć Eska. Jej udział w rynku wyniósł 7 proc. (spadek o 0,9 pkt. proc.).

PR1 i PR3 z rekordowo niską słuchalnością

Tuż za podium uplasowało się Audytorium 17, które awansowało z miejsca szóstego. Udział stacji wzrósł o 0,4 pkt. proc. do 5 proc.

Z czwartej na piątą pozycję z udziałem na poziomie 4,9 proc. spadła publiczna Jedynka. To najniższy wynik stacji w historii powadzenia pomiarów radiowych. W najnowszej fali udział rozgłośni zmalał o 1,2 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu.

Z piątej na szóstą lokatę spadła Trójka, której wynik zmniejszył się o 1 pkt. proc. do 4,3 proc. Jest to najniższy udział przynajmniej od początku lat 2000 (dotychczas najniższy udział Trójka miała w fali marzec-maj 2020 - wynik stacji wyniósł wówczas 4,6 proc.). W połowie maja unieważniono wydanie Listy Przebojów Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” (w utworze piosenkarz skrytykował wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia - nie wymieniając przy tym nazwiska polityka). W kolejnych dniach ze stacją pożegnał się prowadzący listę Marek Niedźwiecki, następnie ze stacji w trybie natychmiastowym odeszło większość kluczowych dziennikarzy. Wydarzenia wokół stacji zostały ocenione jako poważny kryzys wizerunkowy - nie tylko w mediach publicznych, ale w partii rządzącej w ogóle.

W sierpniu 2018 roku zmienił się prezes Polskiego Radia - najpierw zawieszonego, a niedługo potem odwołanego Jacka Sobalę zastąpił Andrzej Rogoyski - początkowo oddelegowany na to stanowisko z rady nadzorczej, a w listopadzie 2018 roku powołany na nie na stałe. Natomiast w marcu ub.r. z zarządu spółki odwołano Mariusza Staniszewskiego, w jego miejsce nie wyznaczono nowej osoby. W grudniu ub.r. decyzją Rady Mediów Narodowych na członka zarządu publicznej rozgłośni powołana została Agnieszka Kamińska.

Z 12. na 10. miejsce awansowało TOK FM, które zanotowało najwyższy udział w historii - wynoszący 2,64 proc. (po wzroście o 0,58 pkt. proc.).

Duży spadek osiągnęło VOX FM, którego wynik zmniejszył się o 0,9 pkt. proc. do 3 proc. Stacja spadła z siódmego na ósme miejsce.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Dane o rynku radiowym w ostatnim roku.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Trójka i Jedynka spadły poniżej 5 proc. udziału - to najgorsze wyniki w historii badania Radio Track. Liderem RMF FM

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lradio
Brawo Marcin Kusy!!!
odpowiedź
User
Sebastian
Mój tata zrezygnował ze słuchania radiowej Jedynki na rzecz Radia Białystok ponieważ on jak i ja i reszta mojej rodziny pochodzi z Podlaskiego. Kiedyś Jedynka pokazała piosenki polskie i starsze z lat 60 czy 80 i puszczono po dwa piosenki wraz z przerwą a teraz nie da się Jedynki słuchać tylko z powodu że prawie 60-70% to gadka o polityce. A kogo obchodzi polityka skoro nikt nie chce słuchać. Sorry
odpowiedź
User
:D
Zgodnie z nawa Trujka bedzie miala 3% wkrotce.
odpowiedź