SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio ZET uruchomiło w Warszawie rozgłośnię dla Ukraińców

W poniedziałek rano nadawanie analogowe w Warszawie zaczęła stacja Radio ZET Ukraina. Jest dostępna na częstotliwości 100,6 FM, emituje całodobowo treści w języku ukraińskim.

Article

W ramówce Radio ZET Ukraina są przede wszystkim informacje z Ukrainy i Polski, a także rady dla Ukraińców przebywających w Warszawie. Serwisy informacyjne są emitowane co godzinę od 7:00 do 19:00, w wejściach programowych przedstawiane są komunikaty i ogłoszenia.

W rozgłośni jest nadawana muzyka polska i zagraniczna, w tym utwory najpopularniejszych ukraińskich wykonawców.

- Liczba Ukraińców w Warszawie jest obecnie szacowana nawet na 300 tys. osób. Są to zarówno uchodźcy, jak i osoby, które mieszkają tu od lat. Chcemy przekazywać im informacje pomocne w praktycznych sprawach, takich jak kontakt z urzędami, dostęp do szkół i przedszkoli, poszukiwanie pracy, korzystanie z transportu, opieki medycznej. W ten sposób będziemy odpowiadać na potrzeby informacyjne całej społeczności ukraińskiej przebywającej w stolicy - podkreśla Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Radio ZET Ukraina na częstotliwości 100,6 FM

Informacje i audycje w Radiu ZET Ukraina są przygotowywane przez zespół składający się z dziennikarzy i studentów pochodzących z Ukrainy. Eurozet zaznacza, że nabór do redakcji jest otwarty.

Radio ZET Ukraina jest dostępne analogowo w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM. Stacji można też słuchać w całej Polsce w serwisie internetowym Radia ZET, a wkrótce także w aplikacji mobilnej.

Rozgłośnia jest nadawana analogowo na podstawie czasowego pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - W obecnej sytuacji Radio ZET Ukraina to bardzo istotna społecznie inicjatywa. To nasz symboliczny wkład w działania na rzecz społeczności ukraińskiej, która przeżywa narodową tragedię - mówi Grzegorz Kossakowski, prezes Grupy Eurozet. Nadawca zaznacza, że w całości finansuje nową stację.

- Stację udało się błyskawicznie powołać do życia dzięki pomocy i otwartości urzędników Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chcę serdecznie podziękować również spółce Emitel, która bezzwłocznie uruchomiła stację nadawczą, a także firmom Dynasoft i RCS. Wszystkie te firmy zadeklarowały, że przy tym projekcie za swoje usługi nie będą pobierać opłat - wylicza Kossakowski.

- W ostatnich dniach naród polski z otwartymi ramionami przyjmuje miliony uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dostęp do ważnych informacji dla naszych gości w ich ojczystym języku jest niezwykle istotny i doskonale to rozumiemy. Staramy się pomóc jak tylko możemy, dlatego bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę Grupy Eurozet w uruchomieniu Radio ZET Ukraina w Warszawie - dodaje Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Radio ZET miało 14,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 12,5 proc. rok wcześniej.

Na początku marca Grupa RMF uruchomiła stację RMF Ukraina skierowaną do uchodźców z Ukrainy. Rozgłośnia jest nadawana z nadajników w Przemyślu i Hrubieszowie, a od połowy marca - dzięki współpracy z ukraińskim Radiem Smak - można jej słuchać także we Lwowie, obwodzie tarnopolskim i wołyńskim.

Dołącz do dyskusji: Radio ZET uruchomiło w Warszawie rozgłośnię dla Ukraińców

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
R
no i fajnie
odpowiedź
User
Robert K
Czy mogę zrobić tam przegląd ukraińskiego wołga?
odpowiedź
User
EREMIX
Bezsensowne kopiowanie pomysłu RMF. Rzeczywiście wszyscy ukraińcy bez jakiejkolwiek kampanii rzucą się do słuchania tego fantastycznego wynalazku
odpowiedź