SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rocznica Powstania Warszawskiego w TVP

Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową z okazji 61 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia TVP wyemituje filmy dokumentalne, wspomnienia i programy muzyczne tematycznie związane z Powstaniem. 

Będzie można zobaczyć m.in. film dokumentalny pt. „Minęła rocznica” autorstwa Aliny Czerniakowskiej. Film szuka odpowiedzi na pytanie czy śmierć młodych, wartościowych i zdolnych Polaków nie poszła na marne. Emisja: TVP 2, 1.08 o 16:15, powtórka filmu o 00.55.

Powstanie Warszawskie w TVP to także wspomnienia muzyczne. O 21.45 w „Jedynce” koncert Lao Che, w którym usłyszymy utwory z najnowszej płyty zespołu. Występ został zarejestrowany 18 czerwca br. w ramach obchodów 61 rocznicy Powstania. W TVP 2 także muzyka. W programie „Czuwaj wiaro, czyli piosenki co na order zasłużyły” w reżyserii Jana Pospieszalskiego usłyszymy zarówno najbardziej znane utwory powstańcze, jak i te z okresu II wojny światowej w wykonaniu zespołu „Dzieci z Brodą”.

TVP 3 Regionalna, TVP Polonia i TVP Kultura także włączą się w obchody rocznicy. W regionalnej „Trójce” film prezentujący mało znane materiały archiwalne, komentowane przez uczestników wydarzeń sprzed ponad pół wieku: „Odważyć się być wolnym”, który nadawca wyemituje o 12.35.

Na reportaż „Dawno temu cichociemny” zaprasza  TV Polonia o 13.40. Jest to opowieść o Stanisławie Jankowskim, skoczku spadochronowym AK i żołnierzu Powstania Warszawskiego. Wspomnienie autora stanowi komentarz do dokumentalnych zdjęć filmowych, fotografii i ludzi tamtych lat. Tego dnia TVP Polonia wyemituje jeszcze dwa filmy dokumentalne. O 18.40 „Sanitariuszka Renia”, wspomnienie Ireny Kowalskiej, działającej w „Szarych Szeregach” ratowniczki i instruktorki przysposobienia wojskowego kobiet. O 21.00 produkcja Pawła Kędzierskiego pt. „Powstanie zwykłych ludzi” oparta na relacjach cywilnych uczestników Powstania. Dokument przedstawia obraz codzienności walczącej Warszawy od początkowej radości z wywalczonej na kilku ulicach wolności po rozpacz zniszczonego miasta. Powtórka filmu o 2.55.

W TVP Kultura zobaczymy dramatyczny miłosny dialog poetycki między mężczyzną a kobietą na tle wojny. „Niebo złote Ci otworzę” w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Żebrowskiego oparte na utworach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokażemy o 18.50.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rocznica Powstania Warszawskiego w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl