SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rok Moniuszki w Dwójce Polskiego Radia, nowe cykle i transmisja „Halki”

W związku z decyzją o ustanowieniem 2019 - rokiem Stanisława Moniuszki, Program II Polskiego Radia przygotowuje nowe cykle: „Śpiewnik domowy” z wszystkimi pieśniami kompozytora oraz „Moniuszko - historia prawdziwa”, a w sobotę 5 stycznia słuchacze usłyszą transmisję „Halki” po włosku z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

fot. Rok Moniuszki /plakat Polskie Radio Article

Rok Moniuszki w Dwójce Polskiego Radia zainauguruje koncertowe wykonanie „Halki” w języku włoskim. Na instrumentach historycznych zagra orkiestra Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego.

Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz pierwszy zabrzmi dzieło Moniuszki w wersji muzycznej, jaką prawdopodobnie słyszała publiczność jego czasów. Wykonanie Fabio Biondi, włoskiego skrzypka i dyrygeta, twórcy i dyrektora artystycznego Europa Galante będzie powtórzeniem koncertu, który odbył się w ramach Festiwalu Chopin i jego Europa w 2018 roku.

Transmisja odbędzie się w sobotę 5 stycznia w godz. 19.00-23.00. W przerwie koncertu odbędą się rozmowy Beaty Stylińskiej i Mileny Gąsienicy z Waldemarem Dąbrowskim i Fabiem Biondim.

Nowe audycje: „Śpiewnik domowy” i „Moniuszko – historia prawdziwa”

Z kolei w poniedziałek 7 stycznia radiowa Dwójka rozpocznie nadawanie programu „Śpiewnik domowy”. W nowym cyklu zostaną wyemitowane wszystkie pieśni, które napisał Stanisław Moniuszko. Emisja potrwa przez cały rok, audycja pojawi się w ramówce od poniedziałku do piątku o godz. 12.15, w paśmie „Kanon Dwójki”.

– Za życia kompozytora ukazało się sześć „Śpiewników domowych”, z kolei sześć następnych publikowanych było pośmiertnie. Istnieje też grupa pieśni pozostających poza zbiorami. Ogółem Moniuszko skomponował ok. 300 pieśni solowych. W naszym cyklu przedstawimy wszystkie z nich – wyjaśnia Marcin Majchrowski, autor audycji.  

Z kolei od środy 9 stycznia pojawi się audycja Piotra Matwiejczuka „Moniuszko – historia prawdziwa”.

– O twórcy polskiej opery narodowej wiemy niewiele. Moniuszko nie doczekał się dotąd porządnej monografii. Badania nad jego twórczością są zawstydzająco ubogie. Nigdy nie wydano drukiem kompletu dzieł operowych, brakuje również ich nagrań. Jego najsłynniejsze opery znamy z XX-wiecznych opracowań. Wczesna twórczość jest niemal całkowicie nieznana. Wszystko to skutkuje nieprawdziwym obrazem kompozytora – mówi dziennikarz.

Program Piotra Matwiejczuka będzie ukazywał się w dwie środy miesiąca o godzinie 22.00. Badacze życia kompozytora opowiedzą w nim o twórczości Moniuszki, przeanalizują mniej znane utwory i przypomną najpopularniejsze dzieła.

Udział Dwójki pod względem słuchania w okresie od września do listopada 2018 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rok Moniuszki w Dwójce Polskiego Radia, nowe cykle i transmisja „Halki”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl