SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsze wejście telewizyjne na żywo dzięki „plasterkowaniu” sieci 5G

Niemiecki kanał informacyjny NTV wyemitował pierwsze wejście na żywo zrealizowane za pośrednictwem technologii „plasterkowania” sieci 5G. To efekt współpracy między koncernem medialnym RTL i operatorem telekomunikacyjnym Deutsche Telekom.

Wejście na żywo zrealizowane przy pomocy technologii plasterkowania sieci 5G (fot. Deutsche Telekom)Article

Technologia została wykorzystana przez stację do wywiadu na żywo przed targami technologicznymi Digital X w Kolonii. Dzięki „warstwowaniu” można przesyłać wysokiej jakości obraz i dźwięk w stabilny i płynny sposób. To alternatywa dla przekazu satelitarnego, który najczęściej wymaga specjalnego pojazdu i anteny skierowanej na odpowiednią pozycję orbitalną oraz wejść na żywo realizowanych przez 4G. W przypadku wielu osób lub ekip telewizyjnych znajdujących się w jednym miejscu, takie połączenia nie są stabilne. „Plasterkowanie” sieci 5G pozwala na wydzielenie specjalnej, wirtualnej sieci.

„Live’y” z dowolnego miejsca

Przekaz satelitarny to dla nadawców duże koszty i ograniczenia w mobilności. W dużych miastach ciężko znaleźć miejsce, gdzie można zaparkować często 3,5 tonowy pojazd do jego obsługi. Ustawienie anteny satelitarnej, koordynacja transpondera, na którym miałby pojawić się przekaz są zwykle czasochłonne. Podczas wydarzeń, które gromadzą tysiące ludzi, wejścia na żywo za pośrednictwem sieci 4G też problematyczne. Obraz i dźwięk mogą przerywać, jeśli w pobliżu nadajnika znajduje się wiele osób.

Zobacz także: 5G Broadcast zastąpi DVB-T2? W Czechach już ruszyły testy

- Warstwowanie sieci 5G debiutuje w telewizji! Najnowszy standard komunikacji mobilnej obsługuje transmisję sygnałów wideo intensywnie wykorzystujących dane w czasie rzeczywistym. Umożliwia to plasterkowanie sieci 5G. Dzięki dotychczas przeprowadzonym testom i pierwszemu wywiadowi na żywo za pośrednictwem sieci 5G na antenie NTV, osiągnęliśmy przełom. Nasza współpraca z RTL Deutschland jest kontynuowana z powodzeniem. Wspólnie pracujemy teraz nad tym, aby dziennikarze byli jeszcze bliżej swoich odbiorców - powiedziała Claudia Nemat, członek zarządu Deutsche Telekom, odpowiedzialna za technologię i innowacje.

Zobacz także: Alternatywa wobec DVB-T2 i DVB-S2? Niemcy zaczynają pilotaż DVB-I

Nowa technologia ma też ułatwić przygotowywanie wejść na żywo, w których dziennikarze przemierzają pieszą większe odległości. Na przykład podczas marszów czy protestów, kiedy będą daleko od samochodu.  - Naszym celem jest dostarczanie widzom najlepszych i najszybszych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. „Plasterkowanie” sieci 5G jest ważnym narzędziem do tego celu i dlatego wzmacnia nasze niezależne dziennikarstwo. Samodzielna sieć 5G od Deutsche Telekom po raz kolejny spełniła wysokie wymagania produkcji telewizyjnej. Pozwoli to naszym dziennikarzom wykorzystać tę technologię do pracy w przyszłości. Warstwowanie 5G umożliwiają niezawodne transmisje na żywo - powiedział Stephan Schmitter, dyrektor zarządzający RTL News i dyrektor ds. treści dziennikarskich w RTL Deutschland. 

Dołącz do dyskusji: Pierwsze wejście telewizyjne na żywo dzięki „plasterkowaniu” sieci 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl