SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruch może pozyskać inwestora z branży. Wydawcy ostrożnie obserwują

Spółka Ruch negocjuje z kilkoma podmiotami, które mogłyby zainwestować w jej rozwój i pomóc spłacić zaległości finansowe. Podpisano listy intencyjne, a obecnie prowadzone są badania kondycji firmy przed ewentualną finalizacją inwestycji. Wśród zainteresowanych jest m.in. inny podmiot z branży kolportażu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Ruch Article

Ruch od co najmniej od kilku miesięcy zmaga się z problemami finansowymi i zalega z wypłatami wierzytelności wydawcom. Największym wierzycielem spółki jest Alior Bank, z którym Ruch porozumiał się na początku października w sprawie kontynuacji wypracowywania programu restrukturyzacji, przedłużenia finansowania oraz znalezienia docelowego inwestora dla spółki.

Póki co kredyt obrotowy jest udzielony, ale nie podjęto jeszcze decyzji, czy zostanie przedłużony. Pod koniec zeszłego tygodnia wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska, Edipresse Polska i Bauer znacząco ograniczyły nakłady swoich tytułów prasowych dystrybuowanych przez Ruch. Część gazet i czasopism trafiła do Kolportera. Zaś wydawcy zażądali od Ruchu tygodniowych zaliczek na rzecz dalszego dostarczania prasy.

Garmond Press i PZU zainwestują w Ruch?

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Ruch negocjuje z podmiotami, które mogłyby zainwestować w działalność dystrybutora. - Jest kilku potencjalnych inwestorów. To spółki notowane w indeksie WIG20 - mówi osoba znająca przebieg negocjacji. - Jest także jeden podmiot branżowy - dodaje inny rozmówca.

Doszło nawet do podpisania listów intencyjnych. Obecnie są prowadzone badania due diligence, które szczegółowo oceniają aktualną kondycję Ruchu oraz istniejące i potencjalne ryzyko. Po zakończeniu tego etapu może dojść do finalizacji lub odstąpienia od transakcji.

Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnemedia.pl wynika, że zainteresowany inwestycją był Garmond Press, posiadający sieć salonów prasowych. Wśród potencjalnych inwestorów wymieniana jest także Grupa PZU, która mogłaby zrealizować taką operację przez jedną ze swoich spółek-córek. Nie udało nam się uzyskać komentarza żadnego z tych podmiotów.

Wydawcy wiedzą o możliwej inwestycji, ale są ostrożni

Ponadto - według informacji Wirtualnemedia.pl - przedstawiciele wydawców dostali od Ruchu wiadomość o trwających negocjacjach oraz podpisywanych listach intencyjnych. Miało to być dowodem na działania nowego zarządu oraz gwarancją dla przyszłej wypłacalności spółki (Alior Bank na razie nie przedłużył spółce linii kredytowej).

Jednak wydawcy reagują ostrożnie. Propozycja pozostania w Ruchu została im przekazana już kilka dni temu. Na razie - jak informowaliśmy - mniejsze podmioty pozostawiły swoje tytuły w Ruchu, a wydawcy najwięksi wycofali połowy nakładów, choć jeszcze nie odeszli.

Wydawcy obawiają się bowiem, że ze względu na kondycję finansową spółki nie uda się tych negocjacji sfinalizować. Wśród naszych rozmówców powtarza się zdanie: Ruch może upaść w ciągu kilku dni, a do wypracowania porozumienia potrzeba czasu.

Według Izby Wydawców Prasy, Kolporter posiada ponad 52 proc. udziałów na rynku kolportażu, Ruch ma około 30 proc., a Garmond Press - 13 proc.

Ruch ma do spłaty ponad 600 mln zobowiązań

Obecnie zobowiązania Ruchu wobec wydawców prasy wynoszą ok. 280 mln zł. Grupa ZPR Media podała, że dystrybutor jest jej winny 10 mln zł, Gremi Media - że 2,9 mln zł (2,45 mln zł odpisała już od swoich aktywów, oceniając, że odzyskanie tej kwoty jest mało prawdopodobne), a Agora w lipcu br. dokonała z tego powody odpisu wynoszącego 13,6 mln zł.

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Poprzedni zarząd spółki podkreślał, że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Sieć Ruchu obejmuje ponad 2 tys. kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruch może pozyskać inwestora z branży. Wydawcy ostrożnie obserwują

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AgentJeleń
Ciekawe jaka zanotuje rentowność detaliczna w od września do marca kiedy to brak odpowiednich nadzialow spowodowała spory spadek sprzedaży ( nie mówiąc już o tym ze więcej gazet trafia do marketów gdzie się nie sprzedają a w saloniku jest ich deficyt ) no i zwrot zamykający się kiosków oraz zrywanie umowy pryważanych punktów z Ruchem (?!?) .
14 9
odpowiedź