SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył pilotaż lokalnego multipleksu DAB+ w Warszawie

W Warszawie uruchomiono lokalny, pilotażowy multipleks radia cyfrowego w technologii DAB+. Docelowo, na MUX znajdą się stołeczni nadawcy lokalni, m.in. Radio Kolor czy Muzo.fm oraz nadawcy ogólnokrajowi: Radio Maryja, Radiojazz.fm. Za obsługę transmisji odpowiada operator radiodyfuzyjny BCAST.

Article

Do tej pory w cyfrowej jakości Polacy mogli posłuchać głównie audycji Polskiego Radia. Tę sytuację chciałaby zmienić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która niedawno przedstawiła wstępne plany na zagospodarowanie trzech ogólnokrajowych i 34 lokalnych, tzw. miejskich, multipleksów radia cyfrowego.

Niezależnie od działań KRRiT, operator radiodyfuzyjny w Polsce BCAST przygotował infrastrukturę i uzyskał zgody regulatora na uruchomienie eksperymentalnej emisji. Na początek pilotaż multipleksu w technologii cyfrowej ruszył w Warszawie.

Aplikacja do tworzenia i zarządzania treścią

Rozwiązanie operatora - DABCAST to technologia, która umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w sprzęt do multipleksacji i przesyłu sygnału. Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują specjalną aplikację do tworzenia i zarządzania treścią (Wirtualne Studio), natomiast wszystkie aspekty techniczne (przesył, multipleksacja i nadawanie) znajdują się po stronie firmy BCAST i jej zagranicznych partnerów.

DABCAST pozyskał na realizację projektu dofinansowanie z Unii Europejskiej (z programu Horyzont 2020). Jednym z założeń takiej realizacji jest przygotowanie demonstracyjnej sieci, potwierdzającej działanie systemu w rzeczywistych warunkach.

Wśród nadawców Radio Kolor, Muzo.fm, Radio Kampus

Faktyczne uruchomienie lokalnego, pilotażowego multipleksu DAB+ nastąpiło 24 sierpnia br., choć od kilku tygodni trwały już testy. Emisja prowadzona jest na kanale 10A, na częstotliwości 209,936 MHz. Sygnał nadawany jest z anten ulokowanych na dachu Hotelu Marriott w Warszawie.

W gronie nadawców, których sygnał jest lub będzie transmitowany w cyfrowej jakości, znajdują się takie rozgłośnie lokalne, jak Radio Kolor, Muzo.fm, Radio Kampus, Radio Warszawa, a także radio internetowe Radiojazz.fm i ogólnopolskie Radio Maryja.

Aby odebrać nowy multipleks (pod nazwą DABCAST Wawa), słuchacze będę musieli na swoich cyfrowych odbiornikach radiowych przeskanować pasmo. Programy emitowane w nowym multipleksie pojawią się na liście wraz z nadawanymi programami Polskiego Radia.

Dodatkowo testowane będą także różne warianty Wirtualnego Studia, zarówno w wersji podstawowej, służącej do zarządzania treściami powiązanymi z DAB+, jak i rozszerzonej, pozwalającej na zarządzanie całą audycją radiową.

Kolejne miasta: Gdańsk i Wrocław

Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, w którym nadawcy będą korzystali z rozwiązania firmy BCAST. Obecnie trwają prace, by przeprowadzić podobne pilotaże w dwóch kolejnych lokalizacjach – w Gdańsku i Wrocławiu. Ponadto firma cały czas pracuje nad pozyskaniem kolejnych nadawców na wszystkie trzy multipleksy.

Pod koniec maja br. KRRiT przedstawiła założenia oraz plan działania dotyczący wdrażania technologii nadawania w systemie Digital Audio Broadcasting+. To obecnie najnowocześniejsza technologia dostępna na rynku, która umożliwia nadawanie w systemie cyfrowym, a nie jak dotychczas - w analogowym. KRRiT ma ogłosić w drugiej połowie roku konkursy na lokalne multipleksy cyfrowe w 34 miastach, a o częstotliwości będą mogli ubiegać się zarówno nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni.

W Polsce radiowa cyfryzacja kuleje

Prace nad cyfryzacją radia trwają u nas ze zmiennym szczęściem, prowadziło je głównie Polskie Radio wydając na ten projekt do końca 2015 r. ponad 52 mln zł. W pewnym momencie publiczny nadawca postanowił wycofać się z dalszej cyfryzacji, co w wywiadzie dla serwisu Wirtualnemedia.pl potwierdziła Barbara Stanisławczyk-Żyła, ówczesna prezes Polskiego Radia.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom PR w ub.r. powróciło do koncepcji nadawania cyfrowego uruchamiając w listopadzie Polskie Radio Chopin - kanał cyfrowy z muzyką klasyczną. Przy okazji tego wydarzenia Jacek Sobala, (były prezes Polskiego Radia) zapowiedział, że nadawca nie będzie samodzielnie rozwijać systemu DAB+ w Polsce oraz anten cyfrowych bez wsparcia finansowego ze strony zewnętrznych podmiotów.

Dołącz do dyskusji: Ruszył pilotaż lokalnego multipleksu DAB+ w Warszawie

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jełrofil
Stanowiska oponentów DAB+ typu publiczne austriackie ORF, prywatne typu Kronehit, RMF czy CMI (Zetka) opierają się tylko i wyłącznie na kłamstwach, manipulacjach, pozorowaniu faktów i szerzeniu mitów takie jak "nie ma przyszłości", "brak sukcesów", "technologia przejściowa", "DAB+ maleje", "szkodzi" itd .
KARAĆ OPONENTÓW DAB+!
odpowiedź
User
Polones Copue
DAB+ to jest przestarzała technologia, której wdrażanie na siłę ma na celu tylko wyciągnięcie darmowych pieniędzy na projekty podobne do opisanego. Dlaczego DAB+ nie ma sensu? Dlatego, że radia słucha się w dzisiejszych czasach głównie w samochodzie. A samochody nie mają odbiorników DAB+ i nie będą ich mieć. Pół roku temu kupowałem nowy samochód u dealera. Dopłata do DAB+ = 1000 zł. Za sam dekoder. A właściwie, to przypuszczam, że sprzętowo ten dekoder i tak mam, tylko za licencję na dekodowanie. W ten sposób DAB+ sam podkłada sobie nogę. W domu DAB+ do niczego mi nie jest potrzebny, bo mam tuner sieciowy i przez internet mam lepszą jakość odbioru stacji radiowych i nieporównanie większy wybór stacji z całego świata, oraz dwukierunkowość, czyli "radio on demand", czyli różne podcasty, streamingi itp.
odpowiedź
User
słuchacz DAB+
Mam takie radio od lat, markowe, dobre jakościowo, nie szajs z bazarów, polecam lubiącym słuchać radia w cywilizowany, bezproblemowy sposób, radio samo wyszukuje stacje, samo też dodaje nowe pojawiające się okazyjnie kanały, wszystko jest widoczne na wyświetlaczu, nie trzeba nic wyszukiwać ręcznie gdy jest np. za słaba stacja tak jak to było na UKFie, dźwięk też jest inny niż na UKF, podobny bardziej do plików dźwiękowych w internecie i do mp3 w odtwarzaczach przenośnych, ucho się szybko przyzwyczaja do tego dźwięku i nie ma problemu, taka jest przyszłość radiofonii, która musi być cyfrowa tak jak wszystko wokół nas jest już sterowane cyfrowo, nie ma innej drogi dla radiofonii na kolejne 75 lat, internet i komórki będą rozwijać się równolegle i uzupełniać ale nie zastąpią radia.
odpowiedź