SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły zmiany w TVP. Oto drużyna Jacka Kurskiego

Od piątku prezesem Telewizji Polskiej jest Jacek Kurski. TVP ma już też nowych szefów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Info, znane są nazwiska nowych dyrektorów głównych anten publicznego nadawcy. Zmiany nastąpią również wśród gospodarzy programów informacyjnych i publicystycznych.

Jacek Kurski, fot. tvpJacek Kurski, fot. tvp

Jacek Kurski rządzi przy ul. Woronicza od piątku. - Wiem, że pamiętają mnie państwo jako twardego, wyrazistego polityka. Ale właśnie dlatego że takim politykiem byłem, a jednocześnie rozumiem świat mediów i jestem silnym człowiekiem, będę umiał ochronić niezależność i wolność telewizji publicznej od zagrożeń ze świata polityki - powiedział nowy prezes TVP podczas pierwszej konferencji prasowej, zapowiadając audyt w spółce i powrót nadawcy do samodzielnej produkcji telewizyjnej.

Wraz z Jackiem Kurskim w zarządzie Telewizji Polskiej znalazł się Maciej Stanecki. To dziennikarz i reżyser, pracował w przeszłości w spółce m.in. jako kierownik redakcji oprawy i promocji TVP2 oraz w biurze współpracy międzynarodowej i handlu TVP.

Kurski w piątek spotykał się z byłym prezesem TVP Januszem Daszczyńskim, a potem z managerami w głównej siedzibie TVP, mieszczącej się w kompleksie przy ul. Woronicza. Wieczorem pojawił się w siedzibie programów informacyjnych TVP przy pl. Powstańców Warszawy. Przedstawił tam nowego dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, którym został Mariusz Pilis. Był on pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem TVP Info w 2007 roku. Był też korespondentem TVP na Ukrainie, współpracował z TVN czy BBC, ma na koncie szereg filmów dokumentalnych jak „Allach Akbar Znaczy Bóg jest Wielki” czy „Bunt stadionów”. W 2010 nakręcił film „List z Polski” poświęcony katastrofie smoleńskiej.

Szefem TVP Info został Grzegorz Adamczyk, przez ostatnie lata redaktor w pionie informacji Telewizji Polsat - dołączył do niej w 2007 roku, by budować  newsroom i dział publicystyki w TV Biznes (obecnie Polsat News 2). Wcześniej pracował nad kanałem TVP Info. Jest absolwentem łódzkiej Filmówki.

Nieoficjalnie wiadomo, że szefem "Wiadomości" TVP1 ma zostać Marzena Paczuska, związana z Telewizją Polską od wielu lat. Była ona wiceszefem serwisu, gdy w latach 2009-2010 kierował nim Jacek Karnowski. Przez lata była wydawcą „Wiadomości”, zaś ostatnio pracowała w jednej z redakcji TVP1.

Zmiany czekają też grono gospodarzy „Wiadomości”. Pozostać w nich ma Krzysztof Ziemiec, związany z TVP od 2004 roku (z przerwą w latach 2007-2008, gdy pracował w TV Puls).

Do flagowego serwisu TVP1 ma powrócić Danuta Holecka, ostatnio prowadząca programy publicystyczne w TVP3, a prezenterka „Wiadomości” za czasów, gdy kierował nimi Jacek Karnowski i za czasów prezesury Roberta Kwiatkowskiego (do 2004 roku).

Nową twarzą „Wiadomości” może zostać także Michał Rachoń, obecnie prezenter TV Republika, prowadzący w niej programy informacyjne i publicystyczne. Możliwe jednak, że Rachoń zostanie tylko prezenterem serwisów w TVP Info.

Telewizyjną Jedynką pokieruje Jan Pawlicki, który do wiosny ub.r. pracował w Telewizji Republika, gdzie był wydawcą i reporterem, relacjonował m.in. wydarzenia na Ukrainie, prowadził też programy informacyjne i publicystyczne. W przeszłości pracował już w TVP: jako wiceszef redakcji publicystyki TVP1 i wydawca programu „Bronisław Wildstein przedstawia” w tej stacji, poza tym był także reporterem TVN i TVN24. W listopadzie 2014 roku został zatrzymany podczas relacjonowania okupacji siedziby Państwowej Komisji Wyborczej, ale sąd uniewinnił go z zarzutu naruszenia miru domowego.

Z kolei szefem TVP2 będzie Maciej Chmiel, ostatnio publicysta tygodnika „Do Rzeczy”. W przeszłości był już związany z TVP - w latach 2006-2009 współprowadził program kulturalny „Łossskot”, a w latach 1994-1996 pracował w dziale rozrywki TVP1. Prowadził ponadto firmę producencką Casablanca Studio, w latach 90. związany był zaś z „Gazetą Wyborczą” i radiową Trójką.

Kanałem TVP Kultura zarządzać mają ludzie związani z kwartalnikiem „Fronda Lux” (to byt niezależny od portalu Fronda.pl). Jej dyrektorem został Mateusz Matyszkowicz, od 2013 roku redaktor naczelny „Frondy Lux”, który zmienił profil pisma na bardziej kulturalny. Jest on także redaktorem "Teologii Politycznej", a w TV Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”. Rozwojem kulturalnego kanału zajmie się z kolei Jakub Moroz, redaktor „Frondy Lux” i współpracownik TV Republika, z wykształcenia teatrolog.

Podczas piątkowej konferencji za Jackiem Kurskim wystąpili Danuta Holecka, Przemysław Babiarz oraz Anna Popek, prowadząca obecnie „Pytanie na śniadanie” w TVP2. Serwis Jastrzabpost.pl podał, że Popek ma zostać dyrektorem kanału TVP Polonia, kierowanego obecnie przez Łukasza Kardasa. Dziennikarka w piątek nie chciała nam odpowiedzieć, czy zmieni się jej rola w Telewizji Polskiej.

Dołącz do dyskusji: Ruszyły zmiany w TVP. Oto drużyna Jacka Kurskiego

120 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irka
Mariusz Pilis nie był pomysłodawcą TVP Info. Pomysłodawcą TVP Info, podobnie jak TVN24, podobnie jak France24, Russia Today i dziesiątki innych takich kanałów był Ted Turner, a prototyp, działający do dzisiaj nazywa się ,,Cable News Network" - w skrócie ,,CNN".
odpowiedź
User
oh god
Rachoń prowadzącym Wiadomości...
odpowiedź
User
bbbbbbbbbbvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
wroc Donaldzie wroc. ratuj Polske przed upadkiem
odpowiedź