SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ryszard Pacławski

Ryszard Pacławski - z dyrektorem TVP3 Regionalnej rozmawia Marcin Szumichora

Marcin Szumichora: Jak Pan został szefem TVP 3?
Ryszard Pacławski:
Zanim zostałem dyrektorem Biura Programów Regionalnych TVP S.A byłem doradcą Członka Zarządu TVP S.A. nadzorującego oddziały terenowe. Wcześniej byłem naczelnikiem ZHP, a także sekretarzem generalnym Światowej Skautowej Unii Parlamentarnej, członkiem zespołów doradczych w Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, MEN i MON. Mam za sobą doświadczenia pracy na rynku mediów, m.in. przewodniczyłem Radzie Programowej "Radiostacji". Od sierpnia 1999 r. Zarząd TVP S.A. powierzył mi kierowanie Biurem Oddziałów Terenowych, które w 2000r. przekształcono w Biuro Programów Regionalnych, koordynujące wspólną emisję anteny o nazwie TVP 3 Regionalna.

Kiedy ruszy "kanał informacyjny" na bazie obecnej TVP 3?
Start już niebawem - w niedzielę 3 marca. Projekt jest przygotowywany od jesieni roku 2001, a więc termin to rekordowy. Całe to trudne przedsięwzięcie medialne opiera się jednak na istniejącej bazie organizacyjnej i kadrowej wszystkich oddziałów terenowych TVP S.A., Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, BPR oraz wykorzystuje dobre doświadczenie tzw. pasma wspólnego Telewizji Regionalnej. Stąd przygotowanie emisji nowej ramówki TVP 3 było możliwe w tak krótkim czasie.

Jakie będą sztandarowe programy TVP 3?
Kręgosłupem ramówki informacyjnej będą - jak łatwo się domyślić - serwisy informacyjne.
KURIER to szkielet i "lokomotywa" całodziennej ramówki TVP 3. Realizowany na zlecenie BPR przez TAI, emitowany co godzinę, będzie posiadał kilka wydań i mutacji podporządkowanych "tematom dnia". Oto najważniejsze wydania:
- Wydanie pełne - będzie to ostatnie, sumujące mijający dzień wydanie. Tutaj zostaną zamknięte wszystkie "tematy dnia", znajdą się też zapowiedzi problemowe na dzień następny. Program kończyć będzie prognoza pogody.
- Wydanie skrócone - w zależności od długości i pory nadawania będzie zawierać co najmniej 3 informacje headline'owe i 3 pełne, ponadto ogólnokrajowy przegląd prasy, uzupełniający stałą lokalną prasówkę z porannych pasm własnych OTV. Tutaj także przewidywane jest miejsce na rozmowę z gościem.
- Flesz - to kilkuminutowy "aneks" do zasadniczego serwisu KURIERA. Flesz będą charakteryzowały dynamicznie, kilkunastosekundowe przekazy headline'owe. Także wyłącznie filmowe.
- Wydanie "sejmowe" - krótkie wydania emitowane wyłącznie w formie graficznej w czasie obrad Sejmu i Senatu.
- Wydanie weekendowe -sprofilowane pod kątem weekendu, zawierające inne niż na co dzień, "lekkie" tematy i wydarzenia. Prowadzić go będą także inni niż w ciągu tygodnia dziennikarze-prezenterzy.
- KURIER GOSPODARCZY - będzie to program o charakterze dziennika ekonomicznego, nadawanego w godzinach wieczornych. W tym wydaniu znajdzie się miejsce na podsumowanie całodziennych wydarzeń ze świata gospodarki.

Jak będzie wyglądała publicystyka ?
Będzie ona bardzo bogata. Także oparliśmy ją na najlepszych dotychczasowych programach poszczególnych oddziałów, ale nowe pozycje postaramy się "zrymować" z bieżącymi wydarzeniami dnia i charakterem nowej ramówki. Przede wszystkim chodzi nam o osiągnięcie perspektywy REGION-KRAJ-ŚWIAT, którą stworzy nowa TVP 3. Wymienię najważniejsze programy publicystyczne:
ECHA DNIA - codzienny, emitowany na żywo, program po Kurierze. Będzie komentował najważniejsze tematy, przede wszystkim polityczne, samorządowe, gospodarcze, głównie krajowe i regionalne, poprzedzone felietonowymi wprowadzeniami.
GOŚĆ DNIA - to kilkunastominutowa przedpołudniowa rozmowa studyjna. Będzie wprowadzeniem tematów wiodących dnia.
TELEKURIER - codzienny, wyraziście sprofilowany magazyn publicystyczno-reporterski. Dodatkowo pojawi się TELEKURIER BIS podsumowujący najciekawsze prezentacje z poprzednich wydań.
TO JEST TEMAT - to istniejący cykl reportażowy. Zostanie zachowany jako stałe, codzienne pasmo programowe, z ambicją dopracowania się własnego, charakterystycznego dla anteny magazynu reporterów.
ŚWIAT - magazyn sobotni zawierający przegląd najciekawszych filmowych materiałów tygodnia.
TELEPLOTKI - magazyn wykorzystujący aktualne materiały filmowe, polskie i światowe, dotyczące znanych osób i ciekawostek na ich temat.
REGIONY KULTURY - codzienny informator kulturalny, produkowany w OTV i utrzymany w charakterze publicystycznym.
ETNICZNE KLIMATY - kilkudziesięciominutowy program o problematyce etnicznej, w tym również reportaże i filmy stanowiące pokłosie Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych.
TELENOWYNY - znany i ceniony program adresowany do mniejszości ukraińskiej w Polsce.
KOWALSKI I SCHMIDT - program o koegzystencji społeczności niemieckiej i polskiej na Ziemiach Zachodnich.
KWARTET - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej.
A TO POLSKA WŁAŚNIE - magazyn poświęcony problematyce samorządowej.
ODKRYJ NOWY ŚWIAT - program pokazujący działalność organizacji pozarządowych w różnych miejscach kraju, ich problemy i sukcesy, realizowany we współpracy Forum Organizacji Pozarządowych.
EUROPA W ZAGRODZIE - cykliczny program o rolnictwie, problemach dostosowywania polskich gospodarstw, farm i przedsiębiorstw do norm Unii Europejskiej, a także o korzystaniu z programów pomocniczych UE w sytuacjach kryzysowych (powodzie, susze, pożary itp.).
INTEGRACJA - magazyn o- i dla niepełnosprawnych.

Jakie dyscypliny sportowe pojawią się na antenie TVP 3 ?
Będziemy transmitować przede wszystkim to, co dzieje się w Polsce. Będą to m.in. transmisje i relacje ligi siatkówki i koszykówki.

W jakich godzinach będą ośrodki regionalne miały swoje pasma lokalne?
Oddziały terenowe, jak dotąd, będą kilkakrotnie w ciągu dnia emitować swoje programy informacyjne i publicystykę lokalną, począwszy od godziny 8.00, a ostatnie wejście będzie o godz. 21.45, razem 3.5-5.5 godzin programu własnego, w zależności od dnia tygodnia. Ponadto program wspólny - w tym KURIER, czy TELEKURIER - będzie budowany w oparciu o aktualne materiały nadsyłane z oddziałów.

Do kogo głównie będzie skierowany TVP 3 ?
W ostatnim okresie niezmiernie wzrosła na całym świecie, także i w Polsce, rola telewizji informacyjnej. Popyt na taką telewizję wciąż idzie w górę. Myślę, że perspektywa, o której wspomniałem - Region-Kraj-Świat - może przyciągnąć do nas różnie umotywowanych odbiorców. Młodych i starszych, lokalnych i "kosmopolitycznych", wiejskich i miejskich. TVP 3 poza tym nie straci cech Telewizji Regionalnej, a więc pogodzi w sobie jak gdyby dwie misje - starą i nową. Jej charakter będzie zdecydowanie inny od TVP 1 i TVP 2, a jej zasięg większy od np. TVN-24, a więc mamy nadzieję, że jednak wypełnimy lukę, jaka istnieje. To będzie po prostu kanał uniwersalny.

Na jaką oglądalność Państwo liczą ?
Chcemy, by nasz udział w rynku telewizyjnym wzrósł do 5%.

Czy będą pobierali Państwo za możliwość nadawania tego kanału w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych dodatkowe opłaty?
Już złożyliśmy operatorom sieci kablowych propozycję odbioru pełnej oferty programowej TVP 3 Regionalnej - reszta to sprawa negocjacji i umów. Rozmowy w toku.

Czy mógłby Pan przedstawić w kilku słowach ekipę TVP 3 ?
W Biurze Programów Regionalnych moim zastępcą ds. programowych jest wytrawny dziennikarz telewizyjny Andrzej Kneifel, a zastępcą ds. informacyjnych były wiceszef TAI - Marek Kassa. Wśród osób ściśle odpowiedzialnych za nowe programy znajdą się m.in. wydawcy: Jerzy Boj z Gdańska, Bożena Wójtowicz ze Szczecina, Jacek Skorus z Katowic, Joanna Szelągowska i Maciej Zakrocki z Warszawy oraz Jolanta Nowacka z Wrocławia. Szefem "Kuriera" będzie Lena Bretes z Poznania.
Wśród prezenterów programów publicystycznych TVP 3 będą: Sławomir Siezieniewski z Gdańska, Magdalena Michalak z Łodzi, Maciej Zakrocki z Warszawy, Robert Głowacki z Białegostoku i Joanna Osińska-Falkiewicz ze Szczecina, natomiast na liście prezenterów programów informacyjnych znaleźli się: Tomasz Boruszczak z Łodzi, Robert Głowacki i Grzegorz Sawicki z Białegostoku, Lidia Chojnacka z Wrocławia, Małgorzata Motyl z Gdańska, Sławomir Siezieniewski z Gdańska, Joanna Osińska-Falkiewicz i Tomasz Ćwiek ze Szczecina.
Mamy nadzieję, że i osoby spoza ekranu i te, które będą na pierwszym planie zaskarbią sobie Państwa sympatię i uznanie.

Jakie są Pana plany na przyszłość?
Przygotowywać coraz lepszy program dla przybywających widzów TVP 3.
2002-02-12
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl