SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd tworzy Polski Holding Spożywczy. Wytypowano spółki do konsolidacji

Ruszyły prace nad powstaniem Polskiego Holdingu Spożywczego. Zostało wytypowanych 17 spółek skarbu państwa z sektora rolno-spożywczego, które wezmą udział w konsolidacji. Celem jest wejście na rynki, na których polskie firmy nie są dziś obecne.

Artur Soboń, for. MAP/Gov.plArtur Soboń, for. MAP/Gov.pl

Zakończył się pierwszy etap tworzenia Polskiego Holdingu Spożywczego, wstępnie do konsolidacji zostało wytypowanych 17 firm z sektora rolno-spożywczego - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Dodał, że wytypowano spółki, które zostaną poddane ocenie, a najlepsze z nich wycenie. Na koniec ostanie utworzony jeden podmiot nazywany dziś roboczo Polskim Holdingiem Spożywczym. Docelowo mają się w nim znaleźć wszystkie spółki skarbu państwa z tego sektora.

O tworzeniu holdingu po raz pierwszy Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało na początku czerwca br. - W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa - powiedział wówczas Artur Soboń.

Konsolidacja sektora ma się odbywać w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś jest obecna co najmniej na kilku rynkach, m.in. rynku cukru, skrobi czy zboża.

Chodzi o stworzenie polskiej grupy spożywczej

- Wspólnie z firmą doradczą KPMG przygotowujemy konsolidację takich aktywów. Zależy nam, by powstał silny holding rolno-spożywczy. Celem zaś jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy dziś obecni - wyjaśniał Artur Soboń.

Analiza dotyczy 48 spółek. Plan przewidywał, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

- Celem tych działań jest stworzenie silnego państwowego podmiotu, polskiej grupy spożywczej - dodał wiceminister Soboń. Wyjaśnił, że chodzi o to, by z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty.

Wiceminister aktywów dodał, że resort chce się wzorować na takich markach, jak Kotlin, Włocławek, Lubella, Łowicz czy Tymbark, które dzisiaj należą do koncernu Maspex.

Czytaj więcej: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

Dołącz do dyskusji: Rząd tworzy Polski Holding Spożywczy. Wytypowano spółki do konsolidacji

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wsk
jak sobon jest twarzą tego projektu to sukcesu tu nie widzę
odpowiedź
User
M
Warto spróbować, totalnie nie ma żadnego sensu, aby Lidl i Biedra zarabiały krocie, a rolnik z kraju tylko był popychadłem.
odpowiedź
User
rober
Tylko patrzec jak nastapi reaktywacja PGR-ow
odpowiedź