SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Praw Obywatelskich z akcją „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”

W sobotę, 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Tego dnia rusza akcja Rzecznika Praw Obywatelskich „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”, podkreślająca, że prawa kobiet są prawami człowieka. Potrwa do 10 grudnia - Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

 

Article

 „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”  to coroczna kampania Rzecznika Praw Obywatelskich, zwracająca uwagę na łamanie praw kobiet, które są jednocześnie prawami człowieka.

- Podkreślamy, że prawa kobiet są prawami człowieka, co wciąż nie jest dla części społeczeństwa oczywiste. Te 16 dni służą właściwie jako pretekst, żeby głośno mówić o przemocy wobec kobiet i ich prawach - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl dr Sylwia Spurek, zastępczyni RPO i pomysłodawczyni projektu.

W akcję angażuje się szereg organizacji pozarządowych i osób indywidualnych. Organizowane są debaty, wydarzenia kulturalne, spotkania na uczelniach wyższych. Do kampanii można się przyłączyć, publikując na swoim profilu na Facebooku zdjęcie z hashtagiem #trzymamstronękobiet lub nałożyć na profilowe specjalną nakładkę. Podczas trwania akcji mężczyźni mogą nosić białą wstążkę - symbol solidarności z kobietami, których prawa są łamane i sprzeciwu wobec używania przeciw nim przemocy.

Swój udział w akcji zadeklarowało wiele znanych publicznie osób - dziennikarzy, sportowców i artystów, m.in. Andrzej Seweryn, Szymon Majewski, Kacper Kuszewski, Filip Springer,  Arkadiusz Jakubik, Artur Siódmiak czy Andrzej Wrona.

Kampanię wspierają pro bono Marianna Grzywaczewska z Demokracji Ilustrowanej oraz copywriterka Zofia Leszczyńska.

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich z akcją „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Zastępczyni. :-D
odpowiedź
User
Darek
Proszę o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji dotyczących przemocy. Po pierwsze liczba 4 miliony jest "wzięta z księżyca". Pani dr Sylwia Spurek sama sobie przeczy, ponieważ mówi, że tylko 30% zgłasza sprawę przemocy. W statystykach policji w 2016 roku przyjęto około 56 tysięcy spraw, więc nawet jak jest to tylko 30% to mamy 170 tys. a nie 4 miliony ;-)

W Polsce jest również 65 tys. rocznie rozwodów i tak niby przemoc jest wykorzystywana do spraw rozwodowych. Oczywiście przemoc jest problemem i należy ją potępiać, ale opowiadanie że prawie wszyscy w tym kraju się lejemy to już gruba przesada... Bardziej należy się zainteresować wyciąganiem pieniędzy przez wszelkiej maści fundacje :-), które na ten cel wyłudzają pieniądze...
odpowiedź