SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Twórcy OpenAI przechodzą do Microsoftu

Współzałożyciele OpenAI Sam Altman i Greg Brockman przechodzą do Microsoftu. Amerykański gigant jest największym udziałowcem OpenAI. 

Article

Sam Altman i Greg Brockman, wraz ze współpracownikami dołączą do Microsoft, aby poprowadzić nowy zaawansowany zespół badawczy AI” – przekazał na portalu X szef koncernu Satya Nadella.

Największy udziałowiec OpenAI dodał, że spółka „pozostaje zaangażowana w partnerstwo” oraz czeka na „poznanie Emmetta Sheara i nowego zespołu kierowniczego OAI oraz współpracę z nimi”.  Shear został nowym CEO OpenAI po tym jak w weekend nagle ogłoszono zwolnienie poprzedniego prezesa Sama Altmana.

„Zbudujemy coś nowego i to będzie niesamowite” – skomentował Greg Brockman, który odszedł z OpenAI w geście solidarności z Samem Altmanem.

Altman nagle zwolniony z OpenAI

Przypomnijmy - w ostatni piątek 17 listopada zajmująca się sztuczną inteligencją firma OpenAI zakomunikowała zwolnienie swojego dyrektora generalnego Sama Altmana. 

„Odejście pana Altmana jest następstwem przemyślanego procesu oceny przez zarząd, który doszedł do wniosku, że nie był on konsekwentnie szczery w komunikacji z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie jego obowiązków. Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI” - czytamy w komunikacie OpenAI. 

W oświadczeniu rady dyrektorów firmy przekazano: "OpenAI zostało celowo ustrukturyzowane, aby rozwijać naszą misję: aby zapewnić, że sztuczna inteligencja przyniesie ogólne korzyści całej ludzkości. Zarząd pozostaje w pełni zaangażowany w realizację tej misji. Jesteśmy wdzięczni Samowi za jego wkład w założenie i rozwój OpenAI. Jednocześnie uważamy, że w miarę postępów konieczne jest nowe przywództwo”.

Jak pisze "NYT", powołując się na trzy wtajemniczone źródła, powodem nagłego zwolnienia szefa i twarzy OpenAI, firmy znanej jako twórcę chatbota ChatGPT, był konflikt Altmana z głównym naukowcem, współzałożycielem firmy i członkiem zarządu, Ilyą Sutskeverem. Sutskever miał uważać, że technologia tworzona przez organizację może być niebezpieczna, a Altman przykładał zbyt mało uwagi do tej kwestii i parł naprzód wiedziony logiką biznesowej konkurencji.

W poniedziałek amerykańskie media poinformowały, że tymczasowo na czele OpenAI stanie Emmett Shear. To założyciel i były prezes platformy społecznościowej Twitch. Decyzję zarząd podjął po naciskach Microsoftu na zarząd. Shear znany jest z wypowiedzi dotyczących egzystencjalnych zagrożeń związanych z technologią AI. 

Początkowo po zwolnieniu Altmana stery w OpenAI miła przejąć Mira Murati, od pięciu lat odpowiedzialna za obszary badawczy, produktowy i bezpieczeństwa.

Z OpenAI rozstało się troje pracujących w firmie badaczy sztucznej inteligencji, prof. Aleksander Mądry, Jakub Pachocki i Szymon Sidor. Cała trójka pełniła ważne role w OpenAI, dotychczasowego lidera rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Pachocki był dyrektorem ds. badań, Mądry jest profesorem Massachussetts Institute of Technology, który dołączył do firmy kilka miesięcy wcześniej jako szef specjalnie powołanego zespołu zajmującego się oceną ryzyka i prognoz dotyczących ryzyka silnych systemów AI.

Sam Altman był jednym z założycieli OpenAI w 2015 roku, razem z inkubatorem Y Combinator, Brockmanem, inwestorem Peterem Thielem, Elonem Muskiem, CEO Tesli, Jessicą Livingston, współzałożycielką Y Combinator, oraz firmą IT Infosys. 

W październiku Bloomberg News podał, że odpowiedzialna za słynnego czatbota ChatGPT spółka OpenAI prowadzi rozmowy na temat sprzedaży wyemitowanych udziałów wycenianych w sumie na 86 mld dol.
 

Dołącz do dyskusji: Twórcy OpenAI przechodzą do Microsoftu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl