SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Shoper ze wzrostem wpływów o 67 proc. i 7,7 mln zł zysku EBITDA

Według wstępnych, szacunkowych danych grupa kapitałowa Shoper, oferująca w modelu SaaS usługi dla platform e-commerce, w pierwszym kwartale br. osiągnęła wzrost przychodów o 67 proc. do 26,3 mln zł i zysku EBITDA o 20 proc. do 7,7 mln zł.

Article

Kwartalny zysk EBITDA grupy Shoper w ujęciu skorygowanym, czyli bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych i wyceny programów motywacyjnych, zwiększył się rok do roku z 7,2 do 8,1 mln zł.

Firma podała, że wartość zamówień  złożonych na obsługiwanych przez nią platformach e-commerce (to wskaźnik GMV Sklepy), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu private label, wyniosła w zeszłym kwartale 1,7 mld zł, wobec 1,2 mld zł rok wcześniej.

- Natomiast łączna wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce oraz we wszystkich pozostałych kanałach sprzedaży (marketplace, API, porównywarki cenowe itp.), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu private label , (GMV Omnichannel) wyniosła w pierwszym kwartale roku 2022 1,8 mld zł, wobec 1,3 mld zł w pierwszym kwartale roku 2021 (wzrost o 39 proc.) - dodano.

Shoper kupił Shoplo

Dynamika wyników w zeszłym kwartale częściowo wynika z efektów kupna w sierpniu ub.r. za 17,49 mln zł 100 proc. udziałów spółki Shoplo oferującej platformę e-commerce w modelu SaaS.

W ub.r. grupa Shoper zanotowała wzrost przychodów z 46,94 do 80,19 mln zł i zysku netto z 12,49 do 25,23 mln zł.

W lipcu ub.r. Shoper zadebiutował na warszawskiej giełdzie, w ofercie pierwotnej sprzedano jego akcje za 363 mln zł (po 47 zł za sztukę). W czwartek tuż po rozpoczęciu sesji za akcję firmy płacono 43,70 zł, co daje kapitalizację w wysokości 1,25 mld zł.

Shoper chce rosnąć dwa razy szybciej niż rynek e-commerce

- Pokazaliśmy nasz wzrost GMV w pierwszym kwartale o blisko 40 proc., skorygowany o wojnę w Ukrainie. Uważamy że dynamika rynku była co najmniej o połowę niższa od wzrostu Shopera, czyli szacujemy, że to było kilkanaście proc. - powiedział podczas telekonferencji z dziennikarzami prezes spółki Marcin Kuśmierz.

- Na dalszą część roku patrzymy z ostrożnym optymizmem, bo rynek jest nieprzewidywalny przez wojnę w Ukrainie i wpływ na całą gospodarkę. Sytuacja makroekonomiczna dotyka nas, jak i naszych klientów. Nie mniej jednak upatrujemy swoje szanse w rozwoju nowego biznesu, rozwoju oferty produktowej, szukaniu miejsc do zagospodarowania na rynku. To nie będzie łatwy rok, ale spodziewamy się, że Shoper będzie rósł znacznie szybciej niż cały rynek - dodał

Kuśmierz przypomniał, że w drugiej połowie lutego podczas omówienia wyników firmy w ub.r. jej przedstawiciele prognozowali, że wzrost rynku e-commerce w całym br. będzie dwucyfrowy.

- Trudno dzisiaj będzie powiedzieć, czy to będzie małe „naście” procent, czy większe „naście” proc., czy może 20 plus. Mamy na rynku do czynienia z niezwykłą zmiennością - stwierdził.

- Pamiętam, kiedy 22 lutego omawialiśmy swoje wyniki roczne, mówiłem, że to będzie taki rok, który w końcu przynosi nam jakąś stabilność i przewidywalność. To, co się stało 2 dni później wszyscy wiemy, jaki miało ogromny wpływ na zachowanie rynku e-commerce i konsumentów - podkreślił prezes Shopera.

- Sytuacji spowodowanej wojną towarzyszył strach konsumentów i przedsiębiorców, pojawiło się bardzo dużo niepewności. Myślę, że dzisiaj bardzo trudno oszacować, jak ten rok w całym e-commerce będzie wyglądał. Podtrzymujemy tezę, że to będzie dwucyfrowy wzrost rynku. Pozostajemy ostrożnymi optymistami. Przedstawiciele niektórych firm pozostają pesymistami, tutaj się różnimy w podejściu. W segmencie MŚP to będzie rok pełen wyzwań, ale to może być udany rok - zaznaczył.

Dołącz do dyskusji: Shoper ze wzrostem wpływów o 67 proc. i 7,7 mln zł zysku EBITDA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl