SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tygodnik „Sieci” pyta na okładce, czy pandemia jest fałszywa. Szumowski: takie teorie obrażają pamięć zmarłych na koronawirusa

Minister zdrowia Łukasz Szumowski skrytykował w Polskim Radiu okładkę najnowszego tygodnika „Sieci” (Fratria) z pytaniem: „Czy to fałszywa pandemia?”. - Jak ktoś widzi takie spiski, to jest to sygnał, by się zastanowić nad swoim zdrowiem psychicznym - skomentował. Okładkę krytycznie ocenili też niektórzy dziennikarze i naukowcy.

Article

Tematem okładkowym w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” jest tekst Macieja Pawlickiego dotyczący pandemii koronawirusa. - W artykule „Druga fala histerii” Maciej Pawlicki opisuje panikę związaną z drugą falą zakażeń. Pokazuje wykresy, które… „obrazują liczbę zgonów na koronawirusa w minionych miesiącach (do 2 sierpnia) w największych europejskich krajach […]. I co widać? Że nadeszła druga fala pandemii? Mam wrażenie, że nie nadeszła, a nawet wręcz przeciwnie. Jedyne, co nadchodzi, to druga fala histerii, którą część mediów, niektórzy politycy i liczni lobbyści koncernów farmaceutycznych znowu usiłują rozpętać – reklamuje swój tekst tygodnik.

Tekst jest oparty na książce „Fałszywa pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy”, która ukazała się nakładem Fundacji Osuchowa założonej w 2015 roku przez Grzegorza Brauna, w 2015 roku kandydującego na prezydenta Polski, a od jesieni ub.r. posła Konfederacji.

Zapowiadając na YouTubie nowy numer „Sieci” Michał Karnowski, publicystyka tygodnika i członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych, zaznaczył, że książkę „Fałszywa pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy” czytał niedawno w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, co uwiecznili fotoreporterzy.

 

Okładkę skrytykowali w mediach społecznościowych niektórzy publicyści. - Sponsorowana przez państwo gazeta głosi tezę, że pandemia koronawirusa mogła zostać zmyślona, czyli że także i rząd PiS nas wszystkich okłamuje. W ciekawym kierunku zmierzacie – napisał Janusz Schwertner z Onetu.

- Tygodnik, który jest w dużej części broszurą spółek skarbu państwa i otrzymuje nieustająco zastrzyki gotówki od rządu, szerzy spiskowe teorie. Nie pierwszy raz, ale tym razem chodzi o zdrowie i życie ludzi – skomentował Patryk Michalski z RMF FM. - Jako prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz syn ojca, który pod koniec maja zmarł w szpitalu jednoimiennym na Covid-19 wyrażam swoje najgłębsze oburzenie tego typu insynuacjami i kwestionowaniem faktów naukowych - stwierdził prof. Maciej Duszczyk, wicerektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Głos w sprawie okładki zabrał także minister zdrowia Łukasz Szumowski, spytany o to w „Sygnałach Dnia” w radiowej Jedynce. - Mam trochę wrażenie, że ktoś pisze książkę z gatunku fantastyki, bo w tym „spisku” uczestniczyłoby ok. 500 tys. medyków, do tego politycy. Jest to trochę obrażające, choćby pamięć tych 1800 osób, które zmarły. W sezonie grypowym grypa nie jest tak brutalna, nie zabiera tylu osób z tego świata. Powiem szczerze: jak ktoś widzi takie spiski to jest to sygnał, żeby może zastanowić się trochę nad swoim zdrowiem psychicznym - stwierdził Szumowski.

Karnowski: rząd musi przemyśleć podejście do epidemii

Ministrowi Szumowskiemu odpowiedział na portalu wPolityce.pl członek zarządu Fratrii,  Michał Karnowski. - Zaskoczyła nas bardzo osobista i emocjonalna reakcja ministra zdrowia pana profesora Łukasza Szumowskiego. Minister wziął najwyraźniej artykuł do siebie - zupełnie niepotrzebnie, bo to nie o nim - napisał.

Karnowski zauważył, że nie potwierdziły się czarne „scenariusze o wielkiej śmiertelności wywoływanej zakażeniem koronawirusem” , nastąpiło też przesunięcie celu, jaki stawia się przed społeczeństwami: - Już nie „spłaszczenie krzywej”, przygotowanie szpitali, zapewnienie chorym odpowiedniej terapii, odizolowanie najbardziej zagrożonych, ale wyeliminowanie wirusa z przestrzeni jest celem - wyliczył.

Wspomniał też o wysokich kosztach społecznych walki z koronawirusem. - Może się minister Szumowski obruszać, może i na nas fuknąć (taką ma robotę), ale rząd - jako całość - musi przemyśleć podejście do epidemii - ocenił Karnowski.

"Nieetyczne i niegodziwe"

Pod koniec ub. tygodnia zespół doradczy ds. COVID-19 przy Polskiej Akademii Nauk wystosował oświadczenie, w którym podkreśla, że negowanie pandemii COVID-19 w Polsce jest nieetyczne i niegodziwe. - W ostatnich dniach obserwujemy zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Należy się spodziewać, że następstwem tego będzie rosnąca liczba osób z ciężką postacią choroby COVID-19 wymagających leczenia w szpitalach oraz na oddziałach intensywnej terapii. Część z tych przypadków zakończy się śmiercią chorego. Rozpowszechnione negowanie istotnego zagrożenia zdrowotnego, szczególnie w kontekście obserwowanego lekceważenia zaleceń dotyczących stosowania metod ochrony przed zakażeniem może istotnie przyczyniać się do dalszego wzrostu liczby zachorowań i groźnych tego konsekwencji – przypominają członkowie zespołu.

Przytaczają też dane: - W Polsce do dnia 7 sierpnia 2020 roku z powodu COVID-19 zmarły 1774 osoby. W tym samym czasie na grypę zmarło w Polsce 65 osób. Na świecie liczba ofiar COVID-19 przekroczyła 700 tysięcy. Również ze względu na pamięć o tych osobach, cierpieniu ich i ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe – czytamy w oświadczeniu, przekazanym Polskiej Agencji Prasowej. Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN ma za zadanie monitorować przebieg epidemii w Polsce, analizować możliwe scenariusze i formułować zalecenia.

Według danych ZKDP średnia sprzedaż tygodnika „Sieci” w kwietniu br. wyniosła 38 745 egz., po wzroście r/r o 3,9 proc.

W ub.r. Fratria, oprócz „Sieci” wydająca m.in. „Gazetę Bankową”, wPolityce.pl i Telewizji wPolsce.pl, osiągnęła wzrost przychodów o 9,2 proc. do 36,68 mln zł oraz zysku netto z 2,81 do 3,18 mln zł. Wpływy z reklam wyniosły 28,14 mln zł, a ze sprzedaży prasy - 7,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Tygodnik „Sieci” pyta na okładce, czy pandemia jest fałszywa. Szumowski: takie teorie obrażają pamięć zmarłych na koronawirusa

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Jak autor trafi na SOR, to dopiero zobaczy w jakim matrixie żyjemy.
odpowiedź
User
Ddddd
Bardzo fajna okładka
odpowiedź
User
Prawak
Te pisemka sieci, od rzeczy czy gazety polskie nie są skierowane do normalnych czytelników. Nic więc dziwnego, że piszą je osoby z mizernym zdrowiem psychicznym jak Pawlicki - producent i scenarzysta wiekopomnego dzieła "Smoleńsk".
odpowiedź