SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Barta Staszewskiego kontra KRRiT. Sąd nakazał rozpatrzenie skarg na mowę nienawiści

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził bezczynność przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawach trzech skarg Fundacji Basta. Kierowana przez aktywistę Barta Staszewskiego organizacja alarmowała, że w audycjach TVP i Radia Maryja szerzona była mowa nienawiści wobec osób LGBT+, ale KRRIT nie zdecydowała się wszczęcie postępowań w tej sprawie.

Bart Staszewski, fot. Max ZielińskiArticle

W grudniu 2022 r. Fundacja Basta skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. audycji mających propagować mowę nienawiści wobec osób ze społeczności LGBT+.

Audycje, których dotyczyły skargi to: “#Jedziemy” na kanale TVP Info z 4 maja 2022 r., przedstawiająca nagranie gościnnego komentatora Jarosława Jakimowicza zrywającego tęczową flagę, “Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja z 31 maja 2022 r. z udziałem prof. Pawła Bortkiewicza, który określił w niej społeczność LGBT+ mianem patologii, kłamstwa i zła, oraz audycja z 10 sierpnia 2022 r., także w Radiu Maryja, w której wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski określił regulacje w zakresie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe mianem zinstytucjonalizowanej dewiacji.

We wnioskach do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Fundacja Basta domagała się wszczęcia z urzędu postępowań administracyjnych względem TVP i Radia Maryja ze względu na naruszenie przez nich art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Artykuł ten zakazuje m.in. emisji audycji propagujących działania sprzeczne z prawem oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności zawierających treści nawołujące do nienawiści i przemocy oraz treści dyskryminujące ze względu na orientację seksualną. Jest to jedyny przepis w polskim porządku prawnym chroniący osoby LGBT+ przez propagowaniem wymierzonej w nich mowy nienawiści.

Fundacja informuje, że przewodniczący KRRiT nie rozpatrywał wniosków Fundacji Basta, stwierdzając, że nie może być ona stroną w postępowaniu dotyczącym naruszenia art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Ograniczał się jedynie do pisemnej odpowiedzi, że nie dopatrzył się naruszeń prawa w żadnej z audycji.

Sąd przyznał rację Fundacji Basta

W związku z tym organizacja poskarżyła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten potwierdził, że praktyka KRRiT jest błędna, a organizacje społeczne mają prawo domagać się reagowania na homofobię i transfobię. Sąd uznał, że zgodnie z art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego organizacje społeczne mogą domagać się wszczynania postępowania administracyjnego w sprawach audycji zawierających homofobiczne treści. WSA zobowiązał KRRiT do rozpatrzenia wniosków Fundacji w ciągu miesiąca.

- Należy spodziewać się, że KRRiT wyda postanowienia o odmowie wszczęcia postępowań przeciwko TVP i Radiu Maryja publikujących nienawistne treści. W takiej sytuacji Fundacja ponownie wystąpi na drogę sądową. Jeśli natomiast KRRiT zaniecha powyższego obowiązku, Fundacja Basta ponownie wystąpi do sądu, domagając się ukarania przewodniczącego KRRiT grzywną – podano w komunikacie Fundacji Basta.

Fundacja Basta cały czas prowadzi działania związane z homofobią, transfobią i innymi przejawami mowy nienawiści w mediach. Od marca 2022 r. złożyła  15 wniosków do KRRiT i siedem skarg na bezczynność.

We wrześniu zakończyła się 6-letnia kadencja poprzedniego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Witoldem Kołodziejskim jako przewodniczącym. Nowym składem Krajowej Rady kieruje Maciej Świrski.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Barta Staszewskiego kontra KRRiT. Sąd nakazał rozpatrzenie skarg na mowę nienawiści

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
BART wygrał wszystkie sprawy w sądzie wytoczone mu przez gminy i powiaty.
Z tych idiotycznych uchwał antyLGBT musiały się samorządy wycofać, bo pieniądze z UE przestały płynąć.
Facet jest skuteczny.
odpowiedź
User
Iwan z Moskwy
U nas na wschodzie takie rzeczy są nie do pomyślenia. Jest prawny zakaz promocji odmienności i taki ktoś od razy trafiłby do celi, a gazeta która opisałaby takie wyskoki dostałaby wysoką grzywnę albo zostałaby zamknięta. W Polsce niedługo też tak będzie, bo w końcu rządzą chrze.ścijanie. Polacy nie lubią odmienności bo były już były próby uchwalenia ustawy o zakazie promocji odmienności. Rosjan, Polaków i Węgrów wiele łączy - przede wszystkim niechęć do zgniłego zachodu. Polacy przynależą do wschodu i dobrze im było, gdy byli pod parasolem Rosji. Nie rozumiem, po co im ta cała zepsuta unia jewropejska.
odpowiedź
User
Powiększcie zdjęcie
On te rzensy podkreśla jakąś kreską?
odpowiedź