SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy w centrach handlowych zostaną otwarte. Kina, restauracje i kluby fitness zamknięte przez kolejny miesiąc

Od 28 listopada otwarte ponownie będą wszystkie sklepy i punkty usługowe w centrach handlowych, a w grudniu będą dwie niedziele handlowe. Natomiast kina, teatry, kluby fitness i lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte przynajmniej do 27 grudnia, a w styczniu w czasie ferii zimowych nie będzie wyjazdów na zimowiska.

Mateusz Morawiecki, fot. Adam Guc /KPRMArticle

Rząd w sobotę przedstawił plan 100 dni solidarności w walce z COVID-19. - W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - czytamy w rządowym komunikacie.

Projekty rozporządzeń dotyczą trzech etapów: tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia); etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy - czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia – zależnie od sytuacji epidemicznej); kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Sklepy w galeriach z najwyższym reżimem sanitarnym

Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym; będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2.

Nadal będzie obowiązek zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Przed Bożym Narodzeniem sklepy będą czynne w dwie niedziele: 13 i 20 grudnia.

Nauka zdalna, ferie bez wyjazdów

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe.

Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Kina i teatry zamknięte, gastronomia tylko na wynos

Przynajmniej do 27 grudnia nie będą mogły działać kluby fitness, aquaparki i siłownie oraz placówki gastronomiczne, które są zamknięte od drugiej połowy października. Te ostatnie będą mogły sprzedawać posiłki na wynos i z dostawą do domu.

Również do 27 grudnia pozostaną zamknięte kina i placówki kulturalne oraz nie będą mogły odbywać się żadne wydarzenia kulturalne, targi i inne eventy, a także wesela i stypy. Wydarzenia sportowe będą rozgrywane bez udziału publiczności.

W pojazdach komunikacji publicznej będzie mogła być jednocześnie zajęta połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich, a w kościołach będzie mogła być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Różne zasady w strefie czerwonej, żółtej i zielonej

Kancelaria premiera poinformowała, że najwcześniej 28 grudnia jeśli średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys. nowych przypadków, wprowadzone zostaną zasady strefy czerwonej; gdy wyniesie ok. 9,4 tys. nowych przypadków, wówczas wprowadzone zostaną zasady strefy żółtej, a w przypadku średniej w wysokości do 3,8 tys. - zasady strefy żółtej.

W przypadku sklepów i punktów usługowych w galeriach w strefie czerwonej i żółtej będą obowiązywały limity klientów na metry kwadratowe (odpowiednio jedna osoba na 15 i 7 metrów).

W kinach i teatrach w strefie żółtej będzie mogło być zajętych 25 proc. miejsc, a w strefie zielonej - 50 proc. W strefie czerwonej wydarzenia sportowe będą odbywać się bez publiczności, w strefie żółtej z 25 proc. zajętych miejsc, a w strefie zielonej - z 50 proc.

Hotele bez ograniczeń będą mogły działać w strefie żółtej i zielonej, siłownie, aquaparki i kluby fitness w strefie czerwonej będą zamknięte, a w strefach żółtej i zielonej będą mogły działać z ograniczeniami liczby klientów.


Premier apeluje, żeby nie podróżować w Boże Narodzenie

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zaapelował, żeby w Boże Narodzenie organizować spotkania w gronie najbliższych rodzin, nie jeździć w odwiedziny. Zaznaczył, że rozwiązania dotyczące ograniczeń gospodarczych i społecznych, które będą obowiązywały w grudniu, były konsultowane z poszczególnymi branżami.

Premier był pytany, czy rząd planuje wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się podczas świąt Bożego Narodzenia. Morawiecki ocenił, że redukcja kontaktów społecznych w czasie świąt "jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii".

- Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce - powiedział premier.

Szef rządu podkreślił, że sytuacja epidemiczna jest nadal bardzo poważna. Jednocześnie zapewnił, że rząd intensywnie pracuje nad przygotowaniem dystrybucji szczepionek i procesem szczepień. - Jeżeli tylko szczepionka będzie dostępna, będziemy gotowi do jej wykorzystywania. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i z jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy. To jest nasz narodowy cel - powiedział.

 

Morawiecki zapowiada wparcie dla "najbardziej poturbowanych branż"

- Chcę też na koniec mocno podkreślić, że te zasady, o których tutaj mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina, nie są i nie mogą być zapisane w kamieniu. W zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, będziemy je modyfikować, ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian przedstawiamy od dnia 28 listopada do 18 stycznia. Później będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej - jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki. Ale oczywiście pewności takiej nie mamy - powiedział szef rządu.

 

- Dzisiaj ścieramy się z koronawirusem wciąż bardzo intensywnie. Ta poprawa sytuacji to jest wciąż kwestia przyszłości i zależy od naszej dyscypliny. Wiemy, że w pandemii niejedna osoba straciła swoje żelazne zdrowie, wiele osób straciło życie, i dlatego musimy teraz mieć żelazną dyscyplinę w przestrzeganiu restrykcji - dodał Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że rząd już zaproponował "szeroki pakiet wsparcia dla branż". Wskazał, że "najbardziej poturbowane" przez drugą falę koronawirusa są branże: turystyczna, hotelarska i gastronomiczna. "O te branże szczególnie zadbamy, ale wszystkich Polaków musimy dzisiaj poprosić, żeby nie planowali wyjazdów, dużych spotkań rodzinnych, bo wtedy dochodzi do tego mieszania się pomiędzy sobą ludzi i zwiększonego prawdopodobieństwa transmisji koronawirusa" - dodał

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 24 213 osób; zmarły 574 osoby. MZ podało ponadto, że na czele województw z największą liczbą zakażeń są Mazowsze, Wielkopolska, Śląsk i Małopolska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sklepy w centrach handlowych zostaną otwarte. Kina, restauracje i kluby fitness zamknięte przez kolejny miesiąc

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariola
Optymalne rozwiązanie.
odpowiedź
User
Gość X
Wyjazdy na zimowiska powinny być, ale chyba raczej do regionów ościennych.
odpowiedź
User
Gratulacje
Dobra decyzja - kina Helios nie, sklepy tak. Kina muszą zostać puste też w styczniu, bo wtedy ferie :)
odpowiedź