SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Smerfy w kampanii Komisji Europejskiej zachęcają do sprzątania plaż

Komisja Europejska ruszyła z kolejną edycją projektu edukacyjnego „#EUBeachCleanUp”, którego celem jest aktywizacja mieszkańców UE do działań proekologicznych, zwłaszcza oczyszczania plaż z plastiku. Maskotkami akcji są znane postaci z bajki "Smerfy".

Article

To już druga edycja kampanii „#EUBeachCleanUp”. Jej celem jest zachęcenie Europejczyków do sprzątania odpadów z plaż, np. w ramach lokalnych inicjatyw firm, szkół itp.

Bajkowe Smerfy zostały wytypowane jako "twarze" akcji nieprzypadkowo.

- Może i są małe, ale razem mogą czynić wielkie rzeczy na rzecz czynienia świata przyjemniejszym miejscem - komentuje Véronique Culliford, córka twórcy niebieskich stworzeń oraz prezes firmy IMPS, która posiada prawa autorskie do wizerunku niebieskich stworzeń. Komisja Europejska wykorzystuje Smerfy do akcji na mocy umowy z IMPS.

Akcja w tym roku nie obejmie Polski, ale za to będzie trwać w innych krajach, m.in. w Rumunii, Grecji, Belgii, Hiszpanii czy na Cyprze. Kumulację aktywności zaplanowano na 21 września.

UE chce wyeliminować plastik

Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz dystrybucji używania plastikowych, jednorazowych przedmiotów, takich jak kubki, talerzyki, sztućce, patyczki do uszu. To efekt decyzji Parlamentu Europejskiego z 2018 roku.

Przepisy unijne mówią również o tym, że zużycie innych produktów, dla których nie istnieją zamienniki, powinno być ograniczane przez państwa członkowskie o co najmniej 25 proc. do 2025 roku. Chodzi np. o jednorazowe pudełka na burgery, owoce, warzywa, desery czy lody.

Kraje Unii muszą w ramach walki z plastikiem muszą promować produkty wytwarzane z surowców nadających się do wielokrotnego użytku oraz do ponownego użycia i recyklingu. Tworzywa sztuczne będą magazynowane i poddawane recyklingowi na poziomie 90 proc. do 2025 roku.

Parlament Europejski w ubiegłym roku zobowiązał państwa członkowskie do wypracowania mechanizmów, które zapewnią zbieranie 50 proc. zagubionego lub porzuconego sprzętu rybackiego w ciągu roku – tak, by do 2025 roku recyklingowi poddać co najmniej 15 proc. z nich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Smerfy w kampanii Komisji Europejskiej zachęcają do sprzątania plaż

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl