SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Otwarty Dialog przejęła Sok z Buraka. „Postaramy się nadawać satyrze możliwe cywilizowane formy”

Fundacja Otwarty Dialog poinformowała, że przejęła od dotychczasowego zespołu zarządzenie fanpage’em facebookowym Sok z Buraka. - Nasze korzenie tkwią w satyrze politycznej i będzie ona dalej istotną treścią naszej strony - będziemy jednak starać się nadawać jej możliwe cywilizowane formy i balansować ją z treściami edukacyjnymi i pro-obywatelskimi - zapowiada.

We wpisie opublikowanym w środę wieczorem Fundacja Otwarty Dialog poinformowała, że przejęła zarządzanie Sokiem z Buraka „w wyniku porozumienia z całym, dotychczasowym zespołem redakcyjnym”.

- Sok zmieni profil w kierunku wsparcia różnego rodzaju inicjatyw obywatelskich związanych zarówno z piętnowaniem patologii w życiu publicznym w naszym kraju, jak również obroną demokracji, praworządności, szeroko rozumianej wolności i praw człowieka - głównie w Polsce, ale również w UE i na świecie - zapowiedziała.

- Będziemy promować manifestacje, petycje i zbiórki (crowdfunding) w słusznych sprawach. Będziemy starać się wspierać prześladowanych, szykanowanych, dyskryminowanych i marginalizowanych - zarówno całe społeczności, grupy zawodowe, jak i tych poszkodowanych i pokrzywdzonych bezpośrednio, indywidualnie (jak niezależni sędziowie i prokuratorzy stawiający się Zbigniewowi ”Zero” Ziobrze, kobiety czy osoby i społeczności LGBT+) - dodała fundacja.

Zapowiedziała, że do zespołu tworzącego Sok z Buraka niebawem dołączą nowe osoby. - Do współpracy zaprosiliśmy szereg innych innych organizacji, ruchów, mediów i inicjatyw obywatelskich z wielu stron. Na starcie dołączają do nas m.in. Obywatele RP i Obywatele.news, Centrum Kapitalizmu, Ruch Ośmiu Gwiazd czy Spontaniczny Sztab Obywatelski. Liczymy, że grono to będzie się powiększać, o czym będziemy Was informowali - wyliczono we wpisie.

„Możliwe cywilizowane formy” satyry politycznej

Fundacja Otwarty Dialog nie ujawnia, kto poprzednio zarządzał Sokiem z Buraka.

- Sok nie posiadał nigdy osobowości prawnej, więc nie miał właściciela. Miał natomiast redakcję, dość przypadkowych osób, z których znałem (wirtualnie) kilka, lecz ustaliliśmy, że odcinamy przeszłość grubą kreską i - również dla ich bezpieczeństwa - nie podajemy personaliów dotychczasowego zespołu - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Martin Mycielski, wiceprezes i dyrektor ds. public affairs w Fundacji Otwarty Dialog.

- Na starcie mamy sześć osób reprezentujących nas i naszych nowych partnerów (po jednej osobie na organizację), do tego 2-3 osoby dołączą ze starego zespołu, aby mogły publikować w niewielkiej ilości "ucywilizowane" treści satyryczne oraz treści z zaprzyjaźnionych portali Koduj24.pl i Crowdmedia. Można powiedzieć, że będą wypełniali luki w ramówce - opisuje Mycielski.

- Co do kosztów, to takowych nie ma - cała redakcja składa się z aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i ruchów ulicznych, tak więc wszyscy (poza przedstawicielami Open Dialogue Foundation) działają w niej w wolnym czasie bez żadnego wynagrodzenia. Nie wiadomo nam też, aby było inaczej do tej pory - wszystkie osoby, które znałem w poprzednim zespole, działały w nim na podobnych warunkach, jedynie anonimowo - zaznacza.

Sok z Buraka działa od kilku lat. To przede wszystkim fanpage facebookowy mający nieco ponad 1 mln fanów, dodatkowo jego profil twitterowy obserwuje 44,9 tys. internautów. Zamieszczane są tam głównie memy i linki do artykułów ostro krytykujące obóz rządzący i wspierające go media, a także chwalące opozycję, zwłaszcza Platformę Obywatelską.

Na Soku z Buraka pojawiały się też nieprawdziwe informacje. W październiku 2016 roku na fanpage’u zamieszczono grafikę z kłamstwem, jakoby publicystka Małgorzata Terlikowska i posłanka PiS Małgorzata Wassermann dokonały aborcji. Obie zapowiedziały kroki prawne wobec właściciela profilu.

- Bez strachu - Sok nie stanie się śmiertelnie poważny, ani nudny. Nasze korzenie tkwią w satyrze politycznej i będzie ona dalej istotną treścią naszej strony - będziemy jednak starać się nadawać jej możliwe cywilizowane formy i balansować ją z treściami edukacyjnymi i pro-obywatelskimi - zadeklarowała Fundacja Otwarty Dialog. - Ale absolutnie nie będzie wiązać się to z utratą zaciętości: gdy uznamy to za stosowne, będziemy bezwzględni jak zawsze - zaznaczyła.

Symbolem zmian na fanpage’u ma być jego nowe logo przedstawiające uśmiechniętego buraka.

 

Założyciel Soku z Buraka prosił Giertycha o wsparcie

Jesienią 2019 roku tygodnik „Sieci” podał, że założycielem Soku z Buraka jest Mariusz Kozak-Zagozda, zatrudniony potem przez Platformę Obywatelską i stołeczny ratusz. Według ustaleń „Sieci” w czasie przesłuchań przez policję dotyczących publikacji Soku z Buraka, po których złożono zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, Kozak-Zagozda twierdził, że w 2017 roku prawa do zarządzania profilem przekazał spółce z Wielkiej Brytanii.

W zeszły weekend portal TVP.info ujawnił internetową korespondencję Mariusza Kozaka-Zagozdy z adwokatem Romanem Giertychem. Omawiali, jak poprzez treści na Soku z Buraka pomóc opozycji, a Kozak-Zagozda wiele razy prosił Giertycha o pomoc finansową, na którą ten się zgadzał.

Obaj zapowiedzieli działania prawne dotyczące ujawnienia ich rozmów przez TVP. Giertych zaznaczył, że pozwie w tej sprawie także Radio Maryja.

Publicysta „Sieci” Michał Karnowski stwierdził, że w celu zbadania działalności Soku z Buraka powinna powstać komisja śledcza. W odpowiedzi na tym fanpage’u porównano go do Mariusza Trynkiewicza, skazanego za molestowanie seksualne dzieci i zabójstwo czterech chłopców.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Otwarty Dialog przejęła Sok z Buraka. „Postaramy się nadawać satyrze możliwe cywilizowane formy”

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
G
Obrzydliwy ściek przedstawiany jako krynica demokracji. Teraz jeszcze ruska agentura. Opozycyjne media coraz bardziej spychają się na radykalne pozycje. Totalna Opozycja - totalne media.
odpowiedź
User
G
Obrzydliwy ściek przedstawiany jako krynica demokracji. Teraz jeszcze ruska agentura. Opozycyjne media coraz bardziej spychają się na radykalne pozycje. Totalna Opozycja - totalne media.
odpowiedź
User
brat ze Szwecji
Panie Romanie, czy może pan mi przesłać kilkaset złotych, bo jestem pod kreską. zapewniam pana, że mam zasięgi 3 - 7 milionów obserwujących miesięcznie.
odpowiedź