SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spar Group ma zgodę UOKiK na przejęcie Piotra i Pawła

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgodził się na zakup przez The Spar Group Ltd. sieci detalicznej Piotr i Paweł. Będzie nią zarządzać firma Wasz Sklep Spar. Dotychczasową nazwę sklepów zastąpią nazwy Spar i Eurospar.

Tomasz SyllerTomasz Syller

Umowa kupna sieci Piotr i Paweł przez spółkę The Spar Group Ltd. została podpisana 30 maja br.  Teraz po uzyskaniu zgody UOKiK, nowy właściciel może rozpocząć reorganizację przejętej sieci sklepów Piotr i Paweł. Będzie je zmieniać na formaty, które najlepiej będą odpowiadać na potrzeby klientów w poszczególnych lokalizacjach. Rozpocznie się też proces rebrandingu placówek na Spar i Eurospar.  Na obecnym etapie firma nie podaje, jak długo potrwa ten proces.

Zarządzać tymi procesami, jak i przejętymi placówkami będzie spółka Wasz Sklep Spar, której prezesem jest Tomasz Syller. 

Spar International z wyłączną licencją Spar w Polsce?

UOKiK zgodził się na zakup Piotra i Pawła w momencie, gdy trwają postępowania sądowe w Holandii i w Polsce dotyczące własności licencji Spar w Polsce. Toczą się one pomiędzy Spar International i Spar Polska.  Sąd w Amsterdamie rozstrzygnął spór na korzyść Spar International, w wyniku czego Spar Group Ltd. jest jedynym posiadaczem licencji SPAR w Polsce. Była to jednak wstępna rozprawa.

The Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu, jej roczne obroty przekraczają 6.3 miliardów Euro. W latach 60’ XX wieku sieć została master franczyzobiorcą Spar na rynek RPA. Dziś operuje także w innych krajach Afryki - w Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho, Swazilandzie. The Spar Group Ltd. rozwinęła także działalność w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii oraz w Szwajcarii. Firma ma ponad 12,7 tys. sklepów na całym świecie.

Rodzina Wosiów szukała inwestora sieci Piotr i Paweł

Sieć delikatesów Piotr i Paweł istnieje od 1990 roku. Założyli ją Piotr, Paweł i Eleonora Wosiowie. Problemy finansowe sieci zaczęły się jesienią 2017 roku. Na półkach brakowało towarów, dostawcy skarżyli się na brak płatności. Od tego czasu głośno było o poszukiwaniu inwestora przez sieć. W połowie 2018 roku pojawiły się informacje, że najbliższa kupna tej sieci jest sieć sklepów Biedronka należąca do Jeronimo Martins Polska. Ta portugalska firma przejęła jednak tylko kilka sklepów od Piotra i Pawła i otworzyła w tych lokalizacjach swoje kolejne sklepy, ale w nowym formacie.

Właścicielem kilku placówek został też Carrefour Polska, również wymieniany jako potencjalny inwestor.

#NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-piotra-i-pawla-zmieni-rynek-sklepow-spozywczych-premium-klienci-coraz-czesciej-wybieraja-dyskonty ##

Sieć Piotr i Paweł ma 70 sklepów

W ciągu minionego roku sieć Piotr i Paweł podejmowała szereg działań mających na celu poprawę jej kondycji finansowej. W efekcie liczbę sklepów zredukowano z ok. 150 do 70 obecnie.

#NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/siec-piotr-i-pawel-zamyka-kolejne-sklepy-wkrotce-pokaze-placowke-w-nowym-standardzie ##

Dołącz do dyskusji: Spar Group ma zgodę UOKiK na przejęcie Piotra i Pawła

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl