SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Starlink będzie obsługiwał centra Google Cloud. Podpisano umowę

Firmy Google oraz SpaceX zawarły porozumienie, w ramach którego centra przetwarzania danych Google Cloud otrzymają dostęp do sieci satelitarnej Starlink. Rozwiązanie ma pomóc w dostępie do chmury Google szczególnie tym firmom i organizacjom, które działają na terenach z utrudnionym dostępem do internetu.

Article

Google Cloud i SpaceX nawiązują partnerstwo, które umożliwi dostarczanie usług przesyłu danych, technologii chmurowych i aplikacji klientom z wykorzystaniem sieci Starlink do udostępniania szybkiego szerokopasmowego internetu na całym świecie oraz infrastruktury Google Cloud.

Czytaj także: SpaceX wystrzeli 10 satelitów Starlink na orbitę polarną

Sieć dla każdego

Zgodnie z zapowiedzią w ramach partnerstwa SpaceX będzie umieszczać stacje naziemne Starlink na terenie centrów danych Google. Ma to pozwolić na bezpieczne, niezawodne i z niskim opóźnieniem przesyłanie danych z umieszczonych dotychczas na orbicie ponad 1,5 tys. satelitów Starlink do lokalizacji na brzegu sieci, wykorzystując chmurę Google.

Według planu sieć Google Cloud o dużej przepustowości będzie obsługiwać dostarczanie globalnej usługi satelitarnego internetu Starlink, zapewniając firmom i konsumentom połączenie z chmurą i internetem. Dzięki temu klienci korporacyjni będą mogli też udostępniać krytyczne aplikacje biznesowe w praktycznie każdym miejscu na świecie.

Partnerzy umowy zaznaczają, że organizacje działające w wielu różnych lokalizacjach, takie jak np. agencje państwowe czy firmy korzystające z brzegu sieci, a także te działające w oddalonych miejscach lub na obszarach wiejskich często potrzebują dostępu do aplikacji działających w chmurze albo usług takich jak analityka danych, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

Dzięki łączności, jaką zapewnia konstelacja satelitów Starlink znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej, organizacje te będą mogły szybko i bezpiecznie dostarczać dane i aplikacje do swoich zespołów rozproszonych w różnych państwach i na różnych kontynentach.

- Aplikacje i usługi działające w chmurze mogą mieć transformacyjny wpływ na organizacje, niezależnie od tego czy działają w środowiskach z wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej czy zdalnych - zaznacza w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl Urs Hölzle, starszy wiceprezes ds. infrastruktury w Google Cloud. - Cieszymy się, że możemy współpracować ze SpaceX, aby zapewnić rozproszonym organizacjom bezproblemowy, bezpieczny i szybki dostęp do krytycznych aplikacji i usług, których potrzebują dla sprawnego działania swoich zespołów.

Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, zapewnia, że połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink z infrastrukturą i możliwościami Google zapewni globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią. - Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Google, by udostępniać takie możliwości firmom, organizacjom sektora publicznego i wielu innym grupom działającym na całym świecie - dodała.

Czytaj także: W Polsce startuje centrum obliczeniowe Google Cloud. Infrastruktura chmurowa dla firm i nowe miejsca pracy

Termin udostępnienia nowej funkcji dostarczanej przez Google Cloud i Starlink do klientów korporacyjnych został przewidziany na połowę 2021 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Starlink będzie obsługiwał centra Google Cloud. Podpisano umowę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Artykuł możnaby skrócić do jednego zdania. Google wpięło się do IX-a. Starlinka. No kurde szczyt techniki.
0 0
odpowiedź