SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

STS pozywa producenta napoju Devil za reklamę z hasłem „Ona już wie co za chwilę będzie miała w ustach”

Stowarzyszenie Twoja Sprawa zamierza pozwać do sądu firmę Waterius za reklamę napoju energetycznego Devil, w której wykorzystano zdjęcie kobiety klęczącej przed mężczyzną i hasło „Ona już wie co za chwilę będzie miała w ustach. „Odniesienie do seksu oralnego w reklamie narusza dobre obyczaje” - uzasadnia STS.

Reklama Devil Energy Drink, której dotyczył pozew Stowarzyszenia Twoja SprawaArticle

Pozew odnosi się do reklamy internetowej Devil Energy Drink, w której widać uniesioną ku górze twarz młodej kobiety, jej podbródek podtrzymuje męska dłoń. Zdjęcie opatrzone jest hasłem „Ona już wie co za chwilę będzie miała w ustach”. Reklama ta była mocno krytykowana w sieci. Zajęła się nią również Komisja Etyki Reklamy po otrzymaniu kilkunastu skarg, m.in. od Stowarzyszenia Twoja Sprawa. KER uznała, że reklama dyskryminuje kobiety.

Do tej opinii odnosi się właśnie STS, informując o pozwaniu właściciela marki Devil. W ocenie STS ta reklama sugeruje, że kobieta klęczy przed mężczyzną tuż przed rozpoczęciem seksu oralnego. Organizacja domaga się wycofania reklamy, przeprosin oraz zapłaty 60 tys. złotych na cele związane ze wsparciem uczniów będących pod opieką Fundacji „Dla Polonii” w Warszawie.

STS argumentuje, że powodem dla którego reklamodawcy pozwalają sobie na publikację reklam naruszających dobre obyczaje jest to, że czują się bezkarni, nawet wtedy, gdy zostaną one uznane przez Radę Reklamy za niezgodne z Kodeksem Etyki Reklamy.

- Reklama, którą się zajęliśmy była wyjątkowo uprzedmiotawiająca kobiety, gdyż do sprzedaży słodzonego napoju wykorzystano wizerunek młodej kobiety w kontekście czysto seksualnym. Chcemy, aby pozew, który składamy był dla firmy Waterius - producenta tej skandalicznej reklamy, ale również dla prezes i właścicielki tej spółki, Jolanty Hauzer, okazją do przemyślenia strategii reklamowej. Chcemy też pokazać, że łamanie norm społecznych i zasad kultury w reklamie będzie miało konsekwencje. Również finansowe. Jest to nasz pierwszy pozew, ale na pewno nie ostatni - mówi Izabela Karska ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Podstawą złożenia pozwu jest art. 16 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który za czyn nieuczciwej konkurencji uznaje reklamę niezgodną z prawem, dobrymi obyczajami oraz naruszającą godność człowieka.

STS w tej sprawie reprezentuje przed sądem adwokat Katarzyna Paczuska-Tokarska.

Dołącz do dyskusji: STS pozywa producenta napoju Devil za reklamę z hasłem „Ona już wie co za chwilę będzie miała w ustach”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ehh
normalnie chcą kasy
odpowiedź