SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef KRRiT wszczyna postępowanie w sprawie reportażu "Franciszkańska 3" w TVN24

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczyna postępowanie w sprawie reportażu TVN24 pt. "Franciszkańska 3". Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl ponad 2440 skarg trafiło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na reportaż Marcina Gutowskiego. Skargi są przesyłane zarówno przez internet, jak i pocztą tradycyjną.

Ujęcie z reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" Article

Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. w związku z reportażem pt. "Franciszkańska 3", wyemitowanym w programie TVN24 w dniu 6 marca 2023 roku o godz. 20:35 w cyklu "Czarno na białym".

W ocenie Macieja Świrskiego emisja tej audycji mogła stanowić naruszenie art. 18 (punkty 1 i 2) ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Artykuły te głoszą:

"Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym" oraz "Audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości".

Reportaż Marcina Gutowskiego

6 marca w TVN 24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3", w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca i reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego publicysty Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”.

Metody pracy oraz ustalenia pracownika TVN24 oraz Overbeeka spotkały się z krytyką historyków Kościoła zajmujących się analizą metod działań SB wobec duchownych. Jak ujawnił dr Marek Lasota autorzy materiału nie zwrócili się do kurii krakowskiej o dostęp do materiałów źródłowych na temat wspomnianych w reportażu duchownych.

Z krytyką spotkały się również wnioski autorów dotyczące materiałów SB. Historycy Kościoła zwracają uwagę także, iż przywoływane przez autorów reportażu doniesienia zostały ocenione przez SB jako pozbawione jakiejkolwiek wartości merytorycznej i nie zostały przez nich wykorzystane. „SB przykładała dużą wagę do sprawdzania informacji, by wykluczyć grę informatora z bezpieką, a więc celowe wprowadzanie jej w błąd” - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Filip Musiał, autor badań dotyczących metod działań służb specjalnych PRL.

9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II.

Instruktaż składania skarg na stronie Radia Maryja

Radio Maryja wciąż zachęca do składania skarg na reportaż Gutowskiego, choć materiały instruktażowe na ten temat zniknęły już ze strony głównej portalu i trudno do nich dotrzeć. Wciąż jednak można znaleźć tam treść i instrukcję, jak można przekazać ją KRRiT tradycyjną pocztą i przez internet.

- Emisja wymienionego wyżej reportażu naruszyła wymagania określone w „Ustawie o radiofonii i telewizji” (art. 18, ust. 1 w powiązaniu z art. 53 ust. 1) oraz w ustawie „Prawo prasowe” (art. 12, ust. 1, pkt 1 w związku z art. 19, ust. 1 „Ustawy o radiofonii i telewizji”) - czytamy w formularzu skargi.

Na stronie głównej portalu RadioMaryja.pl pojawił się także blok poświęcony Janowi Pawłowi II. Zebrano w nim podstawowe daty i fakty z życia papieża, a także cykl artykułów „W obronie św. Jana Pawła II”, zasilany regularnie przez redakcję najświeższymi informacjami o tym, kto i w jakiej formie przyłącza się do „obrony Jana Pawła II”. Są tam też wszystkie dokumenty papieskie i materiały poświęcone pięciu pielgrzymkom Radia Maryja do Watykanu na spotkanie z Janem Pawłem II.

Szef KRRiT z urzędu wszczął postępowanie

W połowie marca przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie dotyczące reportażu TVN24 o możliwych zaniechaniach Jana Pawła II wobec księży pedofili. Przybliżając tę kwestię dziennikarzom, Świrski stwierdził, że postępowanie ma charakter wyjaśniający, wszczął je z urzędu zaraz po emisji materiału i wezwał TVN, żeby przekazał to nagranie. Zaznaczył, że do Krajowej Rady „wpływają liczne skargi w związku z tą audycją, a ich liczba nadal rośnie”. Szef KRRiT nie wskazał, jakie zastrzeżenia wobec reportażu skłoniły go do podjęcia działań.

Temat wciąż budzi silne emocje. W okresie od 1 do 14 marca temat Jana Pawła II wygenerował w internecie 377 mln potencjalnego zasięgu oraz 2,8 mln interakcji oraz ponad 6,7 tys. publikacji redakcyjnych - wynika z danych Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT wszczyna postępowanie w sprawie reportażu "Franciszkańska 3" w TVN24

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kamil
Czyli szef KRRiT udowodni że to wszystko nie prawda? Dobre. Ja myślałem że od tego są instytucje kościelne.
50 10
odpowiedź
User
Jan Paweł Ósmy
Gdyby wszystkie te oszolomy i fanatycy religijni zrozumieli ze cos takiego jak „bóg” po prostu NIE ISTNIEJE alez swiat bylby przyjemniejszy do zycia..
34 20
odpowiedź
User
Świerszczyk
PiS znowu w****** Amerykanow. Doigraja sie te stare dziady. Po wyborach ich wywioza na taczkach na bialorus. To pewne
35 14
odpowiedź