SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef ZNP pozwie za okładkę „Gazety Polskiej”. „Jawne nawoływanie do nienawiści”

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział pozew przeciwko „Gazecie Polskiej” za najnowszą okładkę tygodnika. - Jest jawnym nawoływaniem do nienawiści - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Article

Aktualny numer „Gazety Polskiej” ukazał się z okładką przedstawiającą Sławomira Broniarza trzymającego w dłoniach broń. Znajduje się na niej nagłówek z hasłem: „ZNP bierze dzieci na zakładników”.

Takie przedstawienie przez „GP” miało nie spodobać się szefowi Związku Nauczycielstwa Polskiego, który pozwie tygodnik.

 - Zamierzam wytoczyć proces za tę okładkę, ponieważ jest ona jawnym nawoływaniem do nienawiści: wobec mnie, wobec organizacji, którą reprezentuję. To wszystko wpisuje się w to, z czym powinniśmy walczyć, a na pewno media - z mową nienawiści. Natomiast „Gazeta Polska” porównuje mnie do osoby, która terroryzuje dzieci, a to ewidentny sposób narusza nasze dobra osobiste i wizerunek związku. Jesteśmy organizacją o takim dorobku i tradycjach, o których pan Sakiewicz nie ma pojęcia. Nie zasłużyliśmy sobie, aby być na okładce takiej gazety, ani na tego rodzaju wizualizacji - powiedział Wirtualnemedia.pl Sławomir Broniarz.

Stwierdził, że w środę będzie rozmawiać z prawnikami, w jakiej formie związek przygotuje pozew. - Przypomnę, że już raz „GP” przepraszała nas za rzekomo rzuconą flagę na manifestacji w 2016 roku - dodał Broniarz.

Tygodnik musiał już przeprosić ZNP w 2016 roku - wtedy chodziło o demonstracje nauczycieli przeciwko reformie edukacji.

Sławomir Broniarz powiedział nam także, że „nie odmawia panu Sakiewiczowi prawa do odmiennych poglądów”.

- To jego sprawa, ale nie akceptuję sposobu ich wyrażania. Nie zgadzam się z nim, ale też nie posługuję się  obraźliwymi memami, karykaturami z jego udziałem i nie wyrażam się też o nim w obraźliwy sposób. To jawne nawoływanie do wyrażenia niechęci wobec nas w agresywny sposób. Od dwóch tygodni dostajemy już maile, listy, telefony z pogróżkami, odwiedzają nas agresywni panowie, a taki przekaz tylko wzmacnia takie działanie - podsumowuje.

Sakiewicz: Interesy polityczne pana Broniarza

Spytaliśmy o komentarz Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” (oraz „Gazety Polskiej Codziennie”).

Podkreśla w rozmowie z nami, że okładka „nie przedstawia Sławomira Broniarza, jak strzela do dzieci, tylko pokazuje, że ZNP zrobił sobie z dzieci zakładników”.

-  Mam dzieci w szkole i nie życzę sobie, aby dla interesów politycznych pana Broniarza niszczyć im przyszłość czy przyszłość milionów polskich dzieci, bo pan Broniarz nie lubi tego rządu i nie miał odwagi wcześniej się upominać o swoje interesy – ocenia Tomasz Sakiewicz.

Spodziewa się jednak, że strajk zostanie odwołany, a „okładka to tak naprawdę pokazanie, co ZNP robi: bierze dzieci na zakładników”. - Chcemy, aby odwołali strajk w czasie egzaminów, bo jest to w interesie społecznym. Mogą strajkować gdziekolwiek, ale nie wtedy, kiedy mogą dzieciom zniszczyć przyszłość i narazić je na taki stres – zaznacza redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty odbędzie się 8 kwietnia br., jeśli do tego czasu ministerstwu edukacji nie uda się porozumieć ze związkowcami. Od 5 do 25 marca trwa referendum strajkowe, w których nie doszło do porozumienia w sprawie żądania podwyżki w wysokości ok. 1 tys. zł dla pracowników oświaty. Termin strajku zbiega się w czasie z egzaminami gimnazjalnymi, dlatego za przeciwników strajku uznawany jest za szczególnie kontrowersyjny.

Według danych ZKDP w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 26 815 egz. (po spadku o 14,3 proc. w skali roku), a „Gazety Polskiej Codziennie” - 14 855 egz. (14,1 proc. mniej niż rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef ZNP pozwie za okładkę „Gazety Polskiej”. „Jawne nawoływanie do nienawiści”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gomez
Towarzysz Broniarz zawsze na posterunku, apolityczny ZNP miał kiedyś w sejmie 49 posłów i co oni zrobili dla nauczycieli?
17 12
odpowiedź
User
Tomasz Wybranowski
Bardzo dobra okładka!
12 15
odpowiedź
User
Moje imię/nick
Bardzo dobra okładka!


Taak - Gazeta Sakiewicza już dawno wyspecjalizowała się w okładkach w stylu "Der Sturmer" czy sowieckiego "Krokodyla". Ta sama poetyka, to samo epatowanie tanią nienawiścią w stosunku do każdego, kto myśli i działa inaczej niż chce tego Partia.
14 10
odpowiedź
User
cjalis
Bardzo dobra okładka!


Taak - Gazeta Sakiewicza już dawno wyspecjalizowała się w okładkach w stylu "Der Sturmer" czy sowieckiego "Krokodyla". Ta sama poetyka, to samo epatowanie tanią nienawiścią w stosunku do każdego, kto myśli i działa inaczej niż chce tego Partia.

Widocznie czytają Newsweeka i biorą część nienawiści od Lisa :)
4 10
odpowiedź