SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szułdrzyński i Szostkewicz wśród proszących Piotra Glińskiego o dotacje dla „Znaku”, „Liberté!”, „Więzi” i „Zeszytów Literackich”

Ponad 20 osób ze środowiska mediów, nauki i kultury skierowało list do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołań czasopism, którym nie przyznano dotacji w rozstrzygniętym niedawno konkursie. Pod listem podpisali się m.in. Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej” i Adam Szostkewicz z „Polityki”.

Wicepremier Piotr Gliński w Pałacu Prezydenckim. fot.: Danuta MatlochArticle

Ponad tydzień temu ogłoszono wyniki konkursu na dofinansowanie w latach 2018-2020 z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego obejmującego czasopisma. Jak już opisywaliśmy, dotacje przyznano m.in. wydawcom pism „Karta”, „Kino”, „Fronda Lux”, „Nowa Europa Wschodnia”, „Autoportret”, „Wpis - Wiara, Patriotyzm i Sztuka” i „Forum Dziennikarzy”. Wsparcia nie otrzymali natomiast m.in. wydawcy tytułów „Znak”, „Kurier Wnet”, „Zeszyty Literackie”, „Liberté!”, „Midrasz” i „Res Publica Nowa”.

Do 21 maja można składać odwołania od wyników konkursu.

W minionym tygodniu list otwarty w tej sprawie skierowało do Piotra Glińskiego ponad 20 osób środowiska mediów, nauki i kultury. Stwierdziły one, że w wyniku konkursu o dotacje dla czasopism „budzą obawy, że ważne instytucje mogą stracić możliwość stabilnego funkcjonowania i rozwoju z powodu niewystarczających środków finansowych. Byłaby to olbrzymia strata”.

- Uważamy, że niedofinansowanie przez MKiDN wielu zasłużonych dla polskiej kultury i debaty publicznej periodyków, takich jak np. „Książki w Tygodniku”, „Liberté!”, „Przegląd Polityczny”, „Res Publica Nowa”, „Więź”, „Zagłada Żydów”, „Zeszyty Literackie”, „Znak” obniży poziom dyskusji toczonych w naszym kraju. Pisma te pełnią ważną rolę kulturotwórczą, a także tłumaczą zjawiska społeczne i intelektualne - ocenili sygnatariusze listu.

- W interesie społeczeństwa i polskiego podatnika jest zapewnienie przez państwo równych szans dla wyrażania opinii przez środowiska o różnych światopoglądach – o ile mieszczą się w ramach przewidzianych przez Konstytucję. Zwracamy się więc wspólnie z uprzejmą prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołań od wyników konkursu złożonych przez redakcje czasopism, których wkład w rozwój rodzimej kultury intelektualnej trudno pominąć - dodali.

Sygnatariuszami listu są:
Hanna Antos – sekretarz redakcji „Karty”;
Roman Bielecki OP – redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”;
Andrzej Brzeziecki – „Nowa Europa Wschodnia”;
Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta;
Zbigniew Gluza – redaktor naczelny „Karty”;
Aleksander Hall – historyk, publicysta;
Agnieszka Holland – reżyserka;
Jerzy Kochanowski – profesor historii, redaktor naczelny „Przeglądu Historycznego”;
Paweł Kowal – historyk, polityk, b. wiceminister spraw zagranicznych;
prof. Marcin Kula – historyk
prof. Paweł Machcewicz – historyk, twórca Muzeum II Wojny Światowej;
Paweł Milcarek – redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”;
Elżbieta Moczarska – Fundacja Kazimierza i Zofii Moczarskich;
Krzysztof Pomian – historyk idei;
Paweł Rojek – filozof, wykładowca akademicki
Zbigniew Rokita – „Nowa Europa Wschodnia”;
prof. Dariusz Stola – dyrektor Muzeum Polin;
Adam Szostkiewicz – publicysta „Polityki”;
Michał Szułdrzyński – publicysta;
Olga Tokarczuk – pisarka;
Misza Tomaszewski – Magazyn „Kontakt”;
Henryk Wujec - działacz opozycji w czasach PRL;
Ludwika Wujec - działaczka opozycji w czasach PRL;
Krystyna Zachwatowicz-Wajda – aktorka, scenografka, reżyserka.

Dołącz do dyskusji: Szułdrzyński i Szostkewicz wśród proszących Piotra Glińskiego o dotacje dla „Znaku”, „Liberté!”, „Więzi” i „Zeszytów Literackich”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Z PiSem trzeba pisowskimi metodami
Zapamiętajcie i przypominajcie mięczakom. Wahadło odbije. Poprzednio po 2 latach stracili władzę na 8 lat. Tylko trzeba konsekwencji.
odpowiedź
User
kuku
dotowani pod apelem podpisani o dotację dla kolesiów proszą. a może by tak zamiast produkować chłam zwany sztuką tylko przez autora i jego klakę do roboty się wzięli i zarobili na życie?
odpowiedź
User
Brook
Słychać wycie! Znakomicie! Auuu
odpowiedź