SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile ze wzrostem wpływów i zysku. Ma 10,98 mln klientów, 1,5 tys. stacji do 5G

W pierwszym kwartale br. T-Mobile Polska osiągnął wzrost przychodów o 4,1 proc. do 1,557 mld zł oraz zysku EBITDA AL o 4 proc. do 414 mln zł. Na koniec marca operator miał 10,98 mln klientów: 7,53 mln abonentów i 3,45 mln klientów ofert prepaidowych.

Article

W zeszłym kwartale liczba klientów T-Mobile Polska zwiększyła się o 28 tys. Liczba abonentów wzrosła z 7,504 do 7,53 mln, a użytkowników ofert prepaidowych - z 3,45 do 3,452 mln.

Telekom zwraca uwagę, że w ciągu roku zyskał 232 tys. klientów abonamentowych, a wskaźnik rezygnacji w tym segmencie w minionym kwartale zmalał do rekordowego poziomu 0,7 proc. Wskaźnik rezygnacji wśród wszystkich klientów zmalał rok do roku z 1,3 do 1,2 proc.

Przełożyło się to na wzrost przychodów z usług mobilnych o 66 mln zł do 1,022 mld zł. - Dobry plan i wytrwałość w jego realizacji procentują. Po kwartałach, w których koncentrowaliśmy się na optymalizacji naszego modelu biznesowego i zbudowaniu naszej oferty wokół założenia troski o doświadczenie klienta oraz wychodzenie naprzeciw wszystkim jego potrzebom znaleźliśmy się w miejscu, w którym te wszystkie działania przekładają się na stałą poprawę pozycji rynkowej. Co za tym idzie - notujemy stabilny wzrost wyników finansowych. Wyraźnie widoczne jest to w wynikach za pierwszy kwartał tego roku: zwiększamy nie tylko liczbę klientów, jak i ich lojalność. Klienci kupują u nas coraz więcej usług i są z nich bardzo zadowoleni - podkreśla Andreas Maierhofer, prezes T‑Mobile Polska.

7 tys. więcej klientów internetu światłowodowego

Od mniej więcej roku T-Mobile Polska na łączach Orange Polska i Inei oferuje internet światłowodowy. Z tym pierwszym telekomem firma w połowie 2018 roku podpisała 10-letnią umowę, płacąc na początek 275 mln zł. W połowie ub.r. wprowadziła nowe taryfy Magenta 1 z internetem światłowodowym.

Według sprawozdania finansowego Deutsche Telekom, właściciela T-Mobile Polska, liczba klientów T-Mobile korzystających ze światłowodu w czwartym kwartale ub.r. wzrosła z 11 do 18 tys., a na koniec marca nadal wynosiła 18 tys. Natomiast liczba użytkowników internetu stacjonarnego w innych technologiach zwiększyła się w ciągu roku z 18 do 26 tys.

Średnie przychody miesięczne od klientów T-Mobile Polska liczone w euro nie zmieniły się w ciągu roku: w zeszłym kwartale w segmencie abonamentowym wynosiły 9 euro, a w segmencie prepaidowym 3 euro.

Firma informuje, że najmniejszym i średnim sektorze biznesowym zwiększyła liczbę klientów, a na koniec marca 60 proc. klientów s segmentów VSE i SOHO korzystało z planów MagentaBiznes.

Przychody i zysk w górę

Wpływy T-Mobile Polska wyniosły w minionym kwartale 1,557 mld zł, o 4,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Skorygowany zysk EBITDA AL. wzrósł rok do roku o 4 proc. do 414 mln zł.

Natomiast marża EBITDA AL, liczona w oparciu o wyniki w euro, zmalała z 26,4 do 25,8 proc. Gotówkowe nakłady inwestycyjne w zeszłym kwartale wyniosły 61 mln euro, wobec 65 mln euro rok wcześniej.

- Solidny, kilkuprocentowy wzrost zysku EBITDA jest zgodny z naszymi założeniami i oznacza, że nasza strategia zmian działa nie tylko w warstwie operacyjnej, ale i finansowej. Na dwa ostatnie tygodnie pierwszego kwartału oczywisty wpływ miało ogóle spowolnienie rynku spowodowane pandemią oraz zamknięciem sklepów, więc fakt że nawet w tych okolicznościach udało nam się wypracować satysfakcjonujący wynik pokazuje stabilność firmy oraz zdrową sytuację finansową - komentuje - Juraj Andras, członek zarządu i dyrektor ds. finansowych w T‑Mobile Polska.

Wzrost ruchu w sieci wskutek epidemii, 1,6 tys. stacji do 5G

W połowie marca po zawieszeniu wielu sektorów gospodarki w związku z epidemią koronawirusa w ciągu kilku dni poziom korzystania przez klientów T-Mobile Polska z usług głosowych wzrósł o ponad 40 proc., a z internetu mobilnego - o 20-25 proc.

Operator podkreśla, że był na to przygotowany dzięki inwestycjom w rozbudowę i modernizację sieci. Obecnie ma 11 550 stacji bazowych w Polsce, z których ponad 9,3 tys. (2,5 tys. więcej niż na koniec ub.r.) oferuje agregację od 2 do 4 pasm częstotliwości.

T-Mobile w dużym stopniu zrealizował ogłoszony w lutym br. plan modernizacji do połowy br. 1,6 tys. stacji bazowych do standardu 5G w częstotliwości 2100 MHz. W lutym telekom miał 800 takich stacji, a obecnie - już 1 460.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile ze wzrostem wpływów i zysku. Ma 10,98 mln klientów, 1,5 tys. stacji do 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl