SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Vogue’a”, „Wprost” i SDP z dotacjami od PFR w ramach tarczy finansowej

W ramach pierwszej tarczy finansowej częściowo bezzwrotne kredyty od Polskiego Funduszu Rozwoju uzyskało kilkanaście znanych firm z branży prasowej. Po 3,5 mln zł dostały Gremi Media (wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) i Garmond Press, a po ponad 1 mln zł m.in. wydawcy „Polityki”, „Vogue’a”, „Wprost” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Salon prasowy Garmond PressArticle

W czwartek Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę finansową 2.0, która ma być wsparciem dla firm dotkniętych zamrożeniem wielu sektorów gospodarczych z powodu drugiej fali epidemii. Do przedsiębiorców ma trafić 35-40 mld zł, środki będzie rozdzielał Polski Fundusz Rozwoju. Wstępnie określono, że beneficjentami mają być podmioty z 38 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Pierwsza tarcza finansowa została ogłoszona w kwietniu, wnioski o środki środki małe i średnie firmy mogły składać do końca lipca. Wsparcie miało formę kredytów, których od 25 do 75 proc. nie trzeba będzie spłacać, o ile spółki spełnią wyznaczone kryteria, m.in. utrzymają stan zatrudnienia.

Na początku sierpnia prezes PFR Paweł Borys poinformował, że w ramach pierwszej tarczy przyznano kredyty na sumę 60,5 mld zł dla 345 tys. małych i średnich firm zatrudniających ponad 3 mln pracowników. Wartość kredytu dla jednej spółki mogła wynieść do 800 tys. euro.

W środę posłanka KO Izabela Leszczyna wytknęła Borysowi, że na liście beneficjentów tarczy jest Fratria (z kwotą 1,46 mln zł), wydawca m.in. tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl mocno sprzyjających obecnemu obozowi rządzącemu. - Przekażę Pani uwagi naszemu algorytmowi wspieranemu sztuczną inteligencją, który w sposób zautomatyzowany i równy dla wszystkich rozpatrywał wnioski. On nie ma poglądów politycznych, a zwłaszcza nie ocenia jakie artykuły pisze dany wydawca - odpowiedział jej szef PFR.

Po 3,5 mln zł dla Garmond Press i wydawcy „Rzeczpospolitej”

Jak sprawdził portal Wirtualnemedia.pl, w wykazie beneficjentów pierwszej tarczy finansowej na rządowym portalu gov.pl jest kilkanaście dużych i średnich wydawców prasowych. Najwyższe kredyty, po 3,5 mln zł, otrzymały Gremi Media (to wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) oraz Garmond Press zajmujący się dystrybucją prasy.

Ta pierwsza spółka jest notowana na giełdzie, więc co kwartał raportuje swoje wyniki finansowe. W trzecim kwartale br. zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 10,4 proc. do 23,17 mln zł i zysku netto z 3,32 do 3,03 mln zł, natomiast w trzech kwartałach jej wpływy zmniejszyły się o 11,4 proc. do 69,4 mln zł.

2,08 mln zł kredytu z PFR otrzymała spółka Ican, wydawca m.in. „Harvad Business Review Polska”, a 1,75 mln zł - Media Service Zawada, wydawcy czasopism i książek dla dzieci. Ta druga spółka uzyskała też umorzenia składek pracowniczych do ZUS na łączną kwotę 121,3 tys. zł. W ub.r. firma zanotowała spadek przychodów o 26,2 proc. do 29,68 mln zł (co wynika m.in. z rezygnacji z magazynów pod marką Lego) oraz zysku netto z 879,8 do 89,1 tys. zł, odpisała 1,84 mln zł zaległych wierzytelności, z czego 1,6 mln zł od Ruchu.

Polityka (wydawca „Polityki” i „Forum”) w ramach pierwszej tarczy finansowej otrzymała 1,5 mln zł, wydawca „Wprost” - 1,38 mln zł z PFR, Wydawnictwo Zwierciadło  1,32 mln zł, a wydająca polską edycję „Vogue’a” Visteria - 1,1 mln zł. Każda z tych firm oprócz Polityki uzyskała też kilkanaście tys. zł z umorzeń składek na ZUS.

Kilku wydawców uzyskało tylko umorzenia tych składek, publikujące tygodnik „Angora” Wydawnictwo Westa Druk oszczędziło na nich 123,6 tys. zł. Wśród beneficjentów jest również organizacja branżowa - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich otrzymało 108 tys. zł z PFR i 38,8 tys. zł umorzeń składek na ZUS.

Z kolei żadnego wsparcia z PFR i ZUS nie uzyskały m.in. Edipresse Polska, Burda Publishing Polska, Bonnier Business Polska (wydawca „Pulsu Biznesu”) Polska Press Grupa, Spes (wydawca „Naszego Dziennika”), Marquard Media Polska, Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in. „Faktu”, „Newsweeka” i „Przeglądu Sportowego”), Urma (wydawca „NIE”), Wydawnictwo Podatkowe Gofin, Egmont Polska, Tygodnik Powszechny, Time (wydawca „Super Expressu”), PAP, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (wydawca „Krytyki Politycznej”, Forum (wydawca „Gazety Polskiej Codziennie”) oraz Infor Biznes (wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”).

W wykazie na gov.pl nie są uwzględniane dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (wynoszące maksymalnie 40 proc. średniej pensji krajowej) do wynagrodzeń w firmach, które wiosną na maksymalnie sześć miesięcy obniżyły pensje i wymiar pracy o 20 proc. Notowana na giełdzie Agora podała, że do końca września uzyskała 13,5 mln zł takiego dofinansowania.

Firmy z branży prasowej z kredytami od PFR w ramach pierwszej tarczy finansowej:
Gremi Media - 3,5 mln zł z PFR
Garmond Press - 3,5 mln zł z PFR
Ican - 2,08 mln zł z PFR
Media Service Zawada - 1,75 mln zł z PFR, 121,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Polityka - 1,5 mln zł z PFR
Fratria - 1,46 mln zł z PFR
AWR Wprost - 1,38 mln zł z PFR, 27,7 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Wydawnictwo Zwierciadło - 1,32 mln zł z PFR, 56,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Visteria - 1,1 mln zł z PFR, 84,3 tys. zł umorzeń składek na ZUS
AVT Korporacja - 1,08 mln zł z PFR
Motor Presse Polska - 1,02 mln zł z PFR, 127,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Orle Pióro - 659,5 tys. zł z PFR
International Data Group Poland - 489 tys. zł z PFR
Wydawnictwo TE-JOT - 467,9 tys. zł z PFR, 22,4 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Kukbuk - 114 tys. zł z PFR, 25,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich 108 tys. zł z PFR, 38,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Fronda PL - 62,4 tys. zł z PFR, 8,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS

Wydawnictwo Westa Druk - 123,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Niezależne Wydawnictwo Polskie - 78,4 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Słowo Niezależne - 71,7 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Blue Ocean Entertainment Polska - 47,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Teofrast (poprzednio Charaktery) - 29,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS

Dołącz do dyskusji: Wydawcy „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Vogue’a”, „Wprost” i SDP z dotacjami od PFR w ramach tarczy finansowej

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ola
Anja ubik zyje z przybierania póz pokazywania dziury rozkładania nóg do sesji a jej znakiem firmowym jest seplenienie i zawsze nie domknięta szczeka przy cały szacunku ale to tylko modelka nic więcej i takie sa proporcje- Kobiety maja racje ze walczą o swoje prawa bo projekt PIS to dno ale niestety ruch został wykorzystany do innych celów im wiecej chamskiego zachowania tym mniejszy sukces-szkoda
odpowiedź
User
Ulster
Ale postkomunistyczni liberałowie z Polityki to na pewno wzięli tę kasę z obrzydzeniem i się nie cieszyli .
odpowiedź
User
anik
Ludzie pracę tracą, a media, których praktycznie pandemia nie dotknęła (wystarczy spojrzeć na similarweb) wyciągają ręce po kasę. To jest jakiś kosmos!!!!
odpowiedź