SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska pracuje nad stworzeniem kanału TVP Wilno

Publiczny nadawca pracuje nad uruchomieniem TVP Wilno we współpracy z polskim rządem. Kanał ma być skierowany do Polaków mieszkających na Litwie i nadawany w języku polskim. Na początku program będzie uzupełniany ramówką TVP Polonia - powiedział Wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki, członek zarządu TVP.

Maciej Stanecki, fot. Ł.Brzezicki / WMArticle

Uruchomienie nowego kanału w stolicy Litwy zapowiadał już w sierpniu 2018 roku Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, twierdząc, że ruszy on jesienią ub.r.

- Jesienią tego roku ruszy TVP Wilno - program nadawany dla naszych Rodaków na Litwie – zapowiadał w internecie.
Plan uruchomienia publicznej stacji na Litwie pojawił się już w 2010 roku, jednak zakończył się fiaskiem.

Prace nad nowym kanałem ponownie ruszyły w zeszłym roku i nadal trwają, a szczegóły dotyczące projektu jakiś czas temu w audycji „Salon polityczny” w Radiu Znad Wili zdradzał Mariusz Pilis, który zajmuje się jego powstaniem. Ocenił wtedy, że telewizja ma szansę wystartować na przełomie marca i kwietnia.

Siedziba stacji ma mieścić się w Domu Polskim. Nad projektem pracuje redakcja składająca się głównie z młodych dziennikarzy.

Kanał wirtualny w strukturze TVP Polonia

Maciej Stanecki, członek zarządu Telewizji Polskiej przekazał Wirtualnemedia.pl, że TVP Wilno będzie kanałem wirtualnym, który będzie dystrybuowany również naziemnie w litewskim multipleksie regionalnym na Wileńszczyźnie.

- Jednocześnie jest to redakcja zamiejscowa TVP z siedziba w Wilnie, gdzie pracować będzie kilkudziesięciu dziennikarzy, operatorów, montażystów i współpracowników. Produkować będą codzienny program informacyjny oraz audycje publicystyczne, które zainteresują Polaków mieszkających na Litwie - zapowiedział Stanecki.

Dodał, że na początku w programie pojawią się pozycje znane z TVP Polonia, które uzupełnią ramówkę TVP Wilno.

- Dlatego TVP Wilno  jako osobna redakcja umiejscowiony jest w strukturze TVP Polonia. Kieruje nią pełnomocnik zarządu Mirosław Ciunowicz - przekazał nam Stanecki.

TVP Polonia działa od 1993 roku, wileński kanał ma działać na paśmie rozszczepionym - tj. „łączona” wersja kanału ma być obecna tylko w Wilnie, a w Polsce będzie działać standardowa odsłona stacji. Ma być obecna na Litwie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia dostępne naziemnie na Litwie

Z kolei maju 2018 roku publiczny nadawca zawarł umowę ze spółką Litewskie Centrum Radia i Telewizji Telecentras na udostępnianie cyfrowej naziemnej reemisji kanałów TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia. Współpraca została zawarta na trzy lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia o jeden rok. Umowę podpisano przy współpracy rządu Polski i Litwy.

Po raz pierwszy w historii TVP Historia jest dystrybuowana poza terenem naszego kraju.

Telewizja Polska po pięciu latach przerwy w 2016 roku przywróciła także stałych korespondentów w Wilnie.

W 2017 roku Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł. Publiczny nadawca osiągnął 0,5 mln zł zysku netto. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. spółka osiągnęła 137,4 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska pracuje nad stworzeniem kanału TVP Wilno

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antena
Teraz prezesi TVP powiedza wszystko, co by tylko uzasadnialo dofinansowanie. Mieli uruchomic wiele misyjnych projektow i nic z tego nie wyszlo. TV Wilno jedna wielka sciema.
odpowiedź
User
Max
A gdzie zapowiadany przez Kurskiego V4 TV czyli TVP Wyszehrad?
Ile kasy poszlo na projekty, ktore nie powstaly i nie powstana...?!
odpowiedź
User
Shagrath
Duży plus za inicjatywę. Generalnie warto zauważyć że projekty tvp kierowane do widzów zagranicznych np. Poland IN są o niebo lepsze pod względem przekazu niż agresywne Wiadomości czy niektóre programy na Info. Może niech ludzie od tych projektów przejmą redagowanie całego pionu informacji i problem kontrowersyjnego języka rozwiąże się sam?
odpowiedź