SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Nauka ruszy w przyszłym roku. Prezes TVP chce kanału motoryzacyjnego

Telewizja Polska będzie uruchamiać kolejne kanały tematyczne. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl w październiku rozpocznie działalność portal TVP Nauka, a rok później kanał dokumentalny o takiej samej nazwie. - Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka - mówi nam Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. akpa Article

W ostatnich latach na rynku pojawia się mniej kanałów tematycznych niż jeszcze kilkanaście lat temu. Częściej nadawcy likwidują mniej popularne stacje lub zmieniają ich profile. Telewizja Polska rozbudowuje jednak swoje portfolio. 8 marca zadebiutował kanał TVP Kobieta. Jest emitowany w wysokiej rozdzielczości i emituje programy lifestyle’owe, poradnikowe i rozrywkowe dla kobiet. Wcześniej, bo 19 listopada na rynku pojawiła się stacja TVP Dokument. Również jest nadawana w wysokiej rozdzielczości i pokazuje filmy dokumentalne.

TVP Nauka ma kosztować 40 mln zł

Spośród zapowiadanych stacji, najszybciej zadebiutuje TVP Nauka. - Telewizja Polska planuje uruchomić portal TVP Nauka w październiku tego roku, a kanał naziemny TVP Nauka w październiku 2022 - informuje nas Zespół Rzecznika TVP.

W marcu informowaliśmy, że dyrektorem TVP Nauka został popularyzator astronomii Robert Szaj, a roczny przygotowania jego oferty programowej i dystrybucji to blisko 40 mln zł.

W ramówce mają znaleźć się programy poświęcone naukom ścisłym, technice, ekologii, medycynie, chemii i fizyce. Wszystko ma być prezentowane w przystępny sposób, aby zainteresować młodych widzów.

Prezes TVP marzy o kanale motoryzacyjnym

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski zdradza, że nowości będzie więcej.

- Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka. To wszystko ludzie będą mieli za darmo dzięki nowym możliwościom po refarmingu (przyp. red. zwolnieniu pasma na rzecz 5G i przejściu na DVB-T2), ale też dzięki nowemu dekoderowi, który spozycjonuje właściwie ofertę Telewizji Polskiej. To będzie bardzo korzystna zmiana dla Polaków, ale wymaga jeszcze dużych prac i wsparcia pewnych rozwiązań przez państwo - tłumaczy Kurski.

W latach 1997-1998 TVP była nadawcą kanału Tylko Muzyka z polskimi teledyskami. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała wówczas nadawanie stacji tematycznych przez TVP za nielegalne. Kanał zniknął więc z rynku.  

TVN Turbo jedynym kanałem motoryzacyjnym na rynku

Kiedy nowe kanały zadebiutują, oferta stacji tematycznych nadawcy publicznego będzie zbliżona do oferty TVN. TVN Grupa Discovery ma w portfolio TVN Style, a TVP kanał TVP Kobieta. Telewizja Polska chce uruchomić kanał motoryzacyjny o roboczej nazwie TVP Moto.

W 2003 roku rozpoczął nadawanie TVN Turbo. Kilka lat później podobną stację planował Polsat. Do jej uruchomienia jednak nie doszło.

Poza wspomnianymi wcześniej TVP Dokument i TVP Kobieta w ofercie TVP są też kanały tematyczne: TVP Info, TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP Kultura, TVP Historia i TVP ABC.

Platforma cyfrowa TVP i regularny kanał w 4K

Uruchomienie nowych stacji jest związane z projektem własnego dekodera i platformy cyfrowej TVP.

- To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - zdradził nam prezes TVP.

Jesienią 2022 roku zadebiutować powinien kanał TVP 4K z serialami i produkcjami rozrywkowymi nadawcy publicznego. W ofercie stacji znajdzie się m.in. serial „Korona Królów”.

Dodatkowy multipleks naziemny dla TVP

W zeszłym tygodniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zdradził, że TVP ma otrzymać dodatkowy multipleks w naziemnej telewizji cyfrowej.

- Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjny, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził Kołodziejski.

Obecnie w multipleksie pierwszym TVP nadaje kanał TVP ABC. W trzecim są nadawane: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport HD. W piątym multipleksie testowym (emisja w DVB-T2) można oglądać kanały TVP 4K, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W skład ósmego multipleksu wchodzi natomiast TVP Kultura HD. Kanał TVP Seriale wchodzi w skład kodowanej oferty TV Mobilna, oferowanej przez Cyfrowy Polsat.

TVP z rekordową rekompensatą abonamentową

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Ubiegły rok zakończył się dla Telewizji Polskiej zyskiem w wysokości 198 mln zł, z tego 9 mln zł publiczny nadawca przeznaczy na nagrody z zysku.

Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). W sprawozdaniu abonamentowym Telewizja Polska podała, że w ub.r. uzyskała 1,71 mld zł z rekompensaty abonamentowej i 331,4 mln zł z opłacania abonamenty rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Nauka ruszy w przyszłym roku. Prezes TVP chce kanału motoryzacyjnego

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Faktycznie to brakuje stacji TVP Film. Fakty są takie że byłaby to jeden z najlepiej oglądanych stacji tematycznych TVP pod warunkiem że emitowali by starszą klasykę która mają w swoich archiwach.
54 4
odpowiedź
User
Marcin
Faktycznie to brakuje stacji TVP Film. Fakty są takie że byłaby to jeden z najlepiej oglądanych stacji tematycznych TVP pod warunkiem że emitowali by starszą klasykę która mają w swoich archiwach.
16 4
odpowiedź
User
Xyz
Nie ma sensu tworzyć nowych kanałów. Spadnie bitrate dotychczasowych stacji obecnych na MUXie. Chyba, że celem jest tworzenie nowej przestrzeni reklamowej i nowych miejsc pracy dla nowych prezesów.
36 11
odpowiedź