SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Nauka ruszy w przyszłym roku. Prezes TVP chce kanału motoryzacyjnego

Telewizja Polska będzie uruchamiać kolejne kanały tematyczne. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl w październiku rozpocznie działalność portal TVP Nauka, a rok później kanał dokumentalny o takiej samej nazwie. - Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka - mówi nam Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. akpaArticle

W ostatnich latach na rynku pojawia się mniej kanałów tematycznych niż jeszcze kilkanaście lat temu. Częściej nadawcy likwidują mniej popularne stacje lub zmieniają ich profile. Telewizja Polska rozbudowuje jednak swoje portfolio. 8 marca zadebiutował kanał TVP Kobieta. Jest emitowany w wysokiej rozdzielczości i emituje programy lifestyle’owe, poradnikowe i rozrywkowe dla kobiet. Wcześniej, bo 19 listopada na rynku pojawiła się stacja TVP Dokument. Również jest nadawana w wysokiej rozdzielczości i pokazuje filmy dokumentalne.

TVP Nauka ma kosztować 40 mln zł

Spośród zapowiadanych stacji, najszybciej zadebiutuje TVP Nauka. - Telewizja Polska planuje uruchomić portal TVP Nauka w październiku tego roku, a kanał naziemny TVP Nauka w październiku 2022 - informuje nas Zespół Rzecznika TVP.

W marcu informowaliśmy, że dyrektorem TVP Nauka został popularyzator astronomii Robert Szaj, a roczny przygotowania jego oferty programowej i dystrybucji to blisko 40 mln zł.

W ramówce mają znaleźć się programy poświęcone naukom ścisłym, technice, ekologii, medycynie, chemii i fizyce. Wszystko ma być prezentowane w przystępny sposób, aby zainteresować młodych widzów.

Prezes TVP marzy o kanale motoryzacyjnym

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski zdradza, że nowości będzie więcej.

- Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka. To wszystko ludzie będą mieli za darmo dzięki nowym możliwościom po refarmingu (przyp. red. zwolnieniu pasma na rzecz 5G i przejściu na DVB-T2), ale też dzięki nowemu dekoderowi, który spozycjonuje właściwie ofertę Telewizji Polskiej. To będzie bardzo korzystna zmiana dla Polaków, ale wymaga jeszcze dużych prac i wsparcia pewnych rozwiązań przez państwo - tłumaczy Kurski.

W latach 1997-1998 TVP była nadawcą kanału Tylko Muzyka z polskimi teledyskami. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała wówczas nadawanie stacji tematycznych przez TVP za nielegalne. Kanał zniknął więc z rynku.  

TVN Turbo jedynym kanałem motoryzacyjnym na rynku

Kiedy nowe kanały zadebiutują, oferta stacji tematycznych nadawcy publicznego będzie zbliżona do oferty TVN. TVN Grupa Discovery ma w portfolio TVN Style, a TVP kanał TVP Kobieta. Telewizja Polska chce uruchomić kanał motoryzacyjny o roboczej nazwie TVP Moto.

W 2003 roku rozpoczął nadawanie TVN Turbo. Kilka lat później podobną stację planował Polsat. Do jej uruchomienia jednak nie doszło.

Poza wspomnianymi wcześniej TVP Dokument i TVP Kobieta w ofercie TVP są też kanały tematyczne: TVP Info, TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP Kultura, TVP Historia i TVP ABC.

Platforma cyfrowa TVP i regularny kanał w 4K

Uruchomienie nowych stacji jest związane z projektem własnego dekodera i platformy cyfrowej TVP.

- To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - zdradził nam prezes TVP.

Jesienią 2022 roku zadebiutować powinien kanał TVP 4K z serialami i produkcjami rozrywkowymi nadawcy publicznego. W ofercie stacji znajdzie się m.in. serial „Korona Królów”.

Dodatkowy multipleks naziemny dla TVP

W zeszłym tygodniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zdradził, że TVP ma otrzymać dodatkowy multipleks w naziemnej telewizji cyfrowej.

- Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjny, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził Kołodziejski.

Obecnie w multipleksie pierwszym TVP nadaje kanał TVP ABC. W trzecim są nadawane: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport HD. W piątym multipleksie testowym (emisja w DVB-T2) można oglądać kanały TVP 4K, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W skład ósmego multipleksu wchodzi natomiast TVP Kultura HD. Kanał TVP Seriale wchodzi w skład kodowanej oferty TV Mobilna, oferowanej przez Cyfrowy Polsat.

TVP z rekordową rekompensatą abonamentową

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Ubiegły rok zakończył się dla Telewizji Polskiej zyskiem w wysokości 198 mln zł, z tego 9 mln zł publiczny nadawca przeznaczy na nagrody z zysku.

Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). W sprawozdaniu abonamentowym Telewizja Polska podała, że w ub.r. uzyskała 1,71 mld zł z rekompensaty abonamentowej i 331,4 mln zł z opłacania abonamenty rtv.

Dołącz do dyskusji: TVP Nauka ruszy w przyszłym roku. Prezes TVP chce kanału motoryzacyjnego

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Faktycznie to brakuje stacji TVP Film. Fakty są takie że byłaby to jeden z najlepiej oglądanych stacji tematycznych TVP pod warunkiem że emitowali by starszą klasykę która mają w swoich archiwach.
odpowiedź
User
Marcin
Faktycznie to brakuje stacji TVP Film. Fakty są takie że byłaby to jeden z najlepiej oglądanych stacji tematycznych TVP pod warunkiem że emitowali by starszą klasykę która mają w swoich archiwach.
odpowiedź
User
Xyz
Nie ma sensu tworzyć nowych kanałów. Spadnie bitrate dotychczasowych stacji obecnych na MUXie. Chyba, że celem jest tworzenie nowej przestrzeni reklamowej i nowych miejsc pracy dla nowych prezesów.
odpowiedź