SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Muzeum Telewizji Polskiej coraz bliżej, ma kosztować 25 mln zł

Telewizja Polska w przetargu na budowę swojego muzeum telewizyjno-filmowego za najkorzystniejszą uznała ofertę Korporacji Budowlanej Doraco z kwotą 25,44 mln zł brutto.

Wizualizacja siedziby muzeum Telewizji Polskiej, fot. materiały przetargowe Wizualizacja siedziby muzeum Telewizji Polskiej, fot. materiały przetargowe

Oferta Korporacji Budowlanej Doraco była najtańszą z trzech złożonych w przetargu na budowę muzeum TVP. ZAB-Bud zaproponował 28,91 mln zł, a Przedsiębiorstwo KJS - Krzysztof Szurgot - 86,53 mln zł

W przetargu mogły brać udział podmioty, które w minionych pięciu latach wybudowały przynajmniej jeden obiekt kubaturowy, przy którym wartość robót budowlanych wynosiła ponad 10 mln zł brutto, oraz zatrudniają przynajmniej jednego kierownika budowy i projektanta architektonicznego z minimum 8-letnich doświadczeniem zawodowym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przy ocenianiu ofert cena brutto stanowiła 98 proc., a pozostałe 2 proc. - okres zaproponowanej gwarancji jakości dla urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (m.in. rozdzielni, UPS, baterii UPS, RUPS) oraz urządzeń sanitarnych, wentylacji i klimatyzacji.

Muzeum TVP ma mieć kształcie zeppelina

Docelowa siedziba wystawy stałej muzeum telewizyjno-filmowego Telewizji Polskiej ma powstać przy nowej hali zdjęciowej publicznego nadawcy, której budowa ruszyła w styczniu br. Hala ma zostać oddana do użytku w 2024 roku, będzie kosztować ok. 150 mln zł.

Natomiast siedziba muzeum, zaprojektowana przez pracownię PIG Architekci, ma składać się trzech kondygnacji: jednej podziemnej i dwóch nad gruntem, o wysokości 5,5 metra każda. Część nadziemna budynku ma owalno-eliptyczny kształt kojarzący się ze spodkiem kosmicznym. W budynku zaprojektowano trzy duże hale wystawowe.

Część podziemna będzie mieć wymiary 39x21 m (bez klatki schodowej), a część nadziemna - 31x21 m.

Na początku ub.r. Telewizja Polska planowała wybudowanie tymczasowego, dwukondygnacjowego pawilonu na potrzeby muzeum. Jak informowaliśmy, na obiekt planowała przeznaczyć ok. 1,2 mln zł, a w przetargu dostała cztery oferty.

Ostatecznie pawilon nie powstał, ponieważ - jak dowiedzieliśmy się w TVP - warszawski ratusz postawił wysokie wymagania co do zagospodarowanie przestrzennego terenu. Ich spełnienie zajęłoby dodatkowy czas, dlatego przy Woronicza uznano, że nie warto budować tymczasowej siedziby.

Będą trzy nowe siedziby oddziałów TVP i siedziba TAI

W sierpniu ub.r. wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Miesiąc później ruszyły prace na budowie nowej siedziby publicznego nadawcy w Kielcach. Przetarg na budowę obu obiektów Telewizja Polska rozstrzygnęła jesienią 2020 roku, wybrała konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

Wiosną Telewizja Polska ogłosiła też ostateczny wynik ogłoszonego pod koniec marca przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby TVP Olszyn. Złożono jedną ofertę - konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL zaproponowało cenę maksymalnie 22,41 mln zł.

Ponadto publiczny nadawca w przetargu dotyczącym budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za najkorzystniejszą uznał ofertę Korporacji Budowlanej Doraco z ceną maksymalną w wysokości 606,9 mln zł. Oferta jest o jedną piątą droższa od pierwotnie założonego budżetu, TVP zdecydowała się go podwyższyć. Umowę z Doraco podpisano na początku sierpnia.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Muzeum Telewizji Polskiej coraz bliżej, ma kosztować 25 mln zł

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
powinno być muzeum RTV czyli Radia i TV, muzeum TVP to co prezes to zmiana wystawy
0 0
odpowiedź
User
Groszek
Bardzo dobrze że TVP się rozrasta. I pomyśleć że przeciwnicy jakieś podpisy zbierali za likwidacją TVP. Lepiej budować, niż burzyć! Pamiętajcie!
0 0
odpowiedź
User
Mikołaj
Czyli firma Doraco Gdanska zdążyła dostać kolejne zlecenie od ekipy Kurskiego z Gdanska. Najpierw siedzibą programów informacyjnych, później zespół hal zdjęciowych a teraz muzeum.
Ciekawe
0 0
odpowiedź