SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska przywraca stare formaty. Może wrócić "Wielka Gra"

Publiczny nadawca od jakiegoś czasu przywraca na antenę stare, sprawdzone formaty, który były już nadawane w Telewizji Polskiej. Do stacji powróciła m.in. "Szansa na sukces", "Koło fortuny", a w zimowej ramówce znajdzie się "Va Banque". Jak wynika z naszych informacji, prezes TVP Jacek Kurski nie wyklucza również powrotu "Wielkiej Gry".

Jacek Kurski, prezes TVP; fot. AKPAJacek Kurski, prezes TVP; fot. AKPA

Od stycznia 2020 roku w dni powszednie o godz. 18.30 TVP2 będzie pokazywać reaktywowany teleturniej „Va banque”. Na antenie pojawi się po 16 latach nieobecności – poprzednio był emitowany od 1996 roku do 2003 roku. Wtedy gospodarzem programu był aktor i prezenter Kazimierz Kaczor.

Początkowo teleturniej miał trafić do ramówki wiosennej, polega na tym, że uczestnicy muszą odpowiadać na zadawane hasła pytaniami w formie zdań oznajmujących. Jego gospodarzem będzie Przemysław Babiarz. „Va banque” będzie polską wersją amerykańskiego formatu „Jeopardy!”, który powstał dla NBC w 1964 roku i jest nadawany do tej pory.

Nie będzie to jednak jedyny do tej pory przywrócony format po tak długiej przerwie. Do TVP nie tak dawno wróciło „Koło fortuny” oraz „Szansa na sukces”, która była emitowana we wiosennej ramówce stacji (poprzednio można ją było oglądać w latach 1993-2012).

Jednym z programów, który powrócił po latach była także „Europa da się lubić”, która była emitowana w 2003-2008 roku. W wiosennej ramówce TVP znalazła się specjalna odsłona tego formatu „Europa da się lubić - 15 lat później” (emitowana z okazji 15-lecia wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, które przypadało 1 maja 2019 roku).

„Wielka Gra” ma szansę wrócić do TVP Historia

Pytany przez nas prezes TVP Jacek Kurski, jaki program widziałby po latach na antenach telewizji publicznej odpowiedział, że zastanawia się nad „Wielką Grą”. - Zaczynam się zastanawiać - nie ukrywam, że po namowach przez ludzi, którzy są dla mnie autorytetem w dziennikarstwie i mediach - namawiają mnie na to, aby do kanału tematycznego np. TVP Historia wrzucić „Wielką Grę”. Zabawę w wolnym tempie dla inteligencji. Wiadomo, że to nie jest program, który może zrobić wynik, ale aby pokusić się o pozytywny resentyment na kanale tematycznym. Zastanawiam się nad tym. Kiedyś myślałem o „Turnieju miast”, ale w tych czasach to już będzie bardzo trudno zrobić - stwierdził pytany przez Wirtualnemedia.pl prezes TVP.

"Wielka Gra" była emitowana od 1962 roku do 2006, początkowo w TVP1, a następnie w TVP2. Ostatnią prowadzącą program była Stanisława Ryster. Był to pierwszy teleturniej na zagranicznej licencji (format pochodził z USA), sprawdzał fachową wiedzę specjalistyczną.

Powroty sprawdzonych formatów

Nie tylko publiczna telewizja w ostatnim czasie decydowała się na korzystanie z emitowanych już niegdyś formatów. Od lutego 2017 roku TVN ponownie emituje „Milionerów”, którzy wcześniej byli nadawani od 1999 roku do 2010 roku (z przerwą między 2003-2007). W marcu 2019 roku wrócił „Big Brother”, który zadebiutował w marcu 2001 roku na głównej antenie, potem był też puszczany w TV4 między wrześniem 2007 a czerwcem 2008 roku.

Polsat wiosną 2017 roku pokazywał nową edycję talent-show „Idol”, który swój czas miał w latach 2002-2005.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 9,73 proc., a TVP2 - 8,16 proc.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska przywraca stare formaty. Może wrócić "Wielka Gra"

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośc
no przecież na wielka grę wszyczy czekamy ale kto Bedzie prowadzącym wielkiej gry? bo na 100 procent pani Stanisława ryster nie poprowadzi tego programu
odpowiedź
User
YKK
A co z powrotem czarno-białych telewizorów?
odpowiedź
User
jasio
no przecież na wielka grę wszyczy czekamy ale kto Bedzie prowadzącym wielkiej gry? bo na 100 procent pani Stanisława ryster nie poprowadzi tego programu


Może Zenek Martyniuk albo Shazza?
odpowiedź