SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TikTok wymaga od użytkowników oznaczania deepfake'ów

Platforma TikTok dodała nową klauzulę do swoich wytycznych dla korzystających z niej użytkowników. Wymaga od teraz oznaczania filmów deepfake.

Fot. PixabayArticle

Przed aktualizacją polityka TikTok dotycząca deepfake ograniczała się do zakazu treści, które mogłyby „fałszywie przedstawiać prawdę o wydarzeniach lub wyrządzić znaczną szkodę uczestnikom wideo”. Teraz autorzy muszą zawsze wskazywać, że używają sztucznej inteligencji podczas tworzenia wideo lub jego edycji. W przeciwnym razie takie filmy zostaną usunięte przez moderatorów platformy.

Wykorzystywanie deepfake'ów w reklamach politycznych i komercyjnych jest zabronione. Usuwane będą także treści typu deepfake „zawierające wizerunek dowolnej osoby” lub znanej osoby promującej produkt, który narusza zasady TikTok. Dotyczy to zarówno polityków i urzędników państwowych, jak i znanych biznesmenów czy celebrytów.

Można wykorzystać tę technologię podczas tworzenia filmów edukacyjnych i artystycznych. Na przykład, jeśli deepfake znanej osoby w kadrze przedstawia fakty historyczne lub powtarza popularny trend.

Twórca treści może oznaczyć filmy jako deepfake na kilka sposobów, np. poprzez umieszczenie odpowiedniego podpisu (w stylu: zmienione, podrobione, nieprawdziwe) lub wspominając o deepfake'u w opisie wideo.Serwis The Verge podaje, że wprowadzane właśnie zmiany zasad korzystania mogą wiązać się z presją na TikToka ze strony władz Stanów Zjednoczonych. Podejrzewają one tę platformę o gromadzenie i przekazywanie danych osobowych obywateli USA do Chin. Wcześniej media donosiły, że Joe Biden zażądał od firmy macierzystej TikToka, chińskiego ByteDance, sprzedaży sieci społecznościowej. W przeciwnym razie TikTok może zostać zablokowany w Stanach Zjednoczonych. TikTok odpowiedział, że sprzedaż firmy nie zwiększy bezpieczeństwa narodowego, ponieważ zmiana właściciela „nie nałoży żadnych nowych ograniczeń na przekazywanie informacji”.

Dołącz do dyskusji: TikTok wymaga od użytkowników oznaczania deepfake'ów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl