SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dyrektor Trójki oburzony krytyką Kuby Strzyczkowskiego za pytanie o homoseksualistów. „To próba tworzenia obszarów tabu i cenzury”

Wiktor Świetlik, dyrektor radiowej Trójki, wyraził oburzenie krytycznymi opiniami o audycji Kuby Strzyczkowskiego „Za, a nawet przeciw”, której tematem było pytanie: „Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają”. - Prowadzący audycję tonował czy nawet przerywał osobom, których wypowiedzi były zbyt drastyczne, mogły kogoś obrazić czy w inny sposób naruszyć jego dobra - podkreśla Świetlik.

Wiktor Świetlik, fot. PR24/MR Article

Pytanie „Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają” zapowiadało czwartkowe wydanie „Za, a nawet przeciw”. Tematem audycji były konsekwencje niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którzy orzekł, że Rumunia nie miała prawa odmówić zamieszczania tam obcokrajowcowi, który wcześniej zawarł w Belgii małżeństwo jednopłcoiowe.

Według części internautów, m.in. dziennikarzy, takie pytanie ma wydźwięk homofobiczny. Sporo takich komentarzy zamieszczono w czwartek na fanpage’u facebookowym Trójki.

- W audycji pytanie tytułowe pełni rolę pomocniczą, czasami jest prowokacją, czasami pretekstem. Tak naprawdę w tej audycji chodziło o to, żeby pomóc zrozumieć słuchaczom, co tak naprawdę jest w sentencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pary jednopłciowej, która wzięła ślub w Belgii, a kiedy postanowiła zamieszkać w Rumunii, napotkała kłopoty. Co z tego wynika dla innych państw Unii, w tym Polski? - tłumaczył Kuba Strzyczkowski w piątek rano w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Nie zgodził się z opiniami, że pytanie „Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają” jest zabarwione homofobią. - To znaczy: pytanie o homofobię jest homofobiczne? To przecież jakiś absurd. Moim zdaniem to źle pojęta poprawność polityczna - ocenił.

Wiktor Świetlik: krytyka poruszania jakiegoś tematu to próba cenzury

W piątek wieczorem Wiktor Świetlik, dyrektor radiowej Trójki, w oświadczeniu zdecydowanie poparł Strzyczkowskiego w tej sprawie, wyrażając oburzenie atakami na niego „ze strony części dziennikarzy, przede wszystkim związanych z konkurencyjnymi mediami”.

- Warto zwrócić uwagę, że krytyka nie odnosi się do jakichkolwiek tez stawianych przez dziennikarza radiowej Trójki, a w ogóle faktu poruszania przez niego tematu sąsiedzkich relacji osób hetero i homoseksualnych, a także prezentacji zróżnicowanych poglądów na ten temat. Co bardzo istotne, prowadzący audycję tonował czy nawet przerywał osobom, których wypowiedzi były zbyt drastyczne, mogły kogoś obrazić czy w inny sposób naruszyć jego dobra, a rozmowa została zmoderowana z rzadkim w naszych czasach profesjonalizmem i bezstronnością - opisał Świetlik.

- Atakowanie dziennikarzy za poruszanie tego czy innego tematu jest próbą tworzenia obszarów tabu w debacie publicznej, czy wręcz wymuszenia cenzury lub autocenzury. Takie działania bezpośrednio zagrażają wolności słowa, więc tym bardziej dziwi, że powielają je media, w tym portale internetowe, poświęcone rynkowi medialnemu - dodał dyrektor Trójki.

Wiktor Świetlik jest dyrektorem Trójki od maja ub.r., zastąpił na tym stanowisku Adama Hlebowicza. Jako publicysta współpracuje m.in. z „Super Expressem” i tygodnikiem „Sieci”, jest też jednym z gospodarzy „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info.

Kuba Strzyczkowski jest związany z radiową Trójką od 28 lat. „Za, a nawet przeciw”, emitowane w godz. 12-13, prowadzi zazwyczaj od poniedziałku do czwartku.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. Trójka miała 5,7 proc. udziału w rynku słuchalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dyrektor Trójki oburzony krytyką Kuby Strzyczkowskiego za pytanie o homoseksualistów. „To próba tworzenia obszarów tabu i cenzury”

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trójkowicz 48 lat
Tak jak Tygodnik Powszechny miał epizod paxowski tak Trójka ma epizod Świetlikowy. Także wrogie przejęcie.
odpowiedź
User
Babcia Władzia
A jestem oburzona głupotą oraz skrajną niekompetencją dyrektora Świetlika.
odpowiedź
User
Jacek_wiem_ze_to_ty
Cenzury w trujce!? Niemożliwe!
39 10
odpowiedź
User
Hah
To może nastepnym razem, niech dziennikarz, jak juz musi, zapyta o to co ludzie mysla o takich sasiadach. A najlepiej niech zapyta czy interesuje Pania/Pana co sasiedzi robią w łóżku. To dopiero bedzie dziennikartwo! Komentowanie rzeczywistosci, a nie tworzenie problematyki pod temat.
23 72
odpowiedź
User
Kamil
Trzeba byc ogromnym ignorantem, zeby nie mieć swiadomosci ze homoseksualisci sa wszedzie, wiec sa sasiadami kazdego z nas :)
37 68
odpowiedź
User
Rozbawiony
Panie Kubo, proponuję kolejne tematy do rozmowy: czy rudzi są fałszywi, czy Ukraińcy mają czarne podniebienia i czy Kuba Strzyczkowski jest Lutkiem Danielakiem polskiego radia?
66 68
odpowiedź
User
pqi
Proponuje do kolejnego programu pytanie: "Czy nie boisz się, że twój syn ministrant zostanie wykorzystany przez księdza?". Jestem ciekaw, czy wtedy Pan Wiktor równie energicznie będzie walczył o wolność słowa.
47 75
odpowiedź
User
Fan LPPT
A może zadać słuchaczom pytanie:"czy przeszkadza wam Świetlik jako dyrektor Trójki". Czy cenzura Świetlika nie pozwoli na taką wolność słowa? Ciekawe.
odpowiedź
User
widz555
Już chyba radiowęzły w akademikach mają wyższy poziom audycji. W sumie szybko poszło im z Trójką, już jej nigdy nikt nie uwierzy.
47 21
odpowiedź
User
Bomen
Panie Kubo, niech Pan robi dalej swoje. A gnojków niech słuchają i czytają gnojki.

Odnośnie homoseksualistów: czy można mieć prawo do powiedzenia, że oni niech sobie żyją gdzie chcą, ale czy akurat muszą obok mnie ?
Czy można jeszcze mówić nie, czy już trzeba mówić tak ?
48 38
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing