SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zajmie się wizytą Trybsona w programie Polsatu. „Niewłaściwe wzorce”

W jednym z odcinków programu „Bogaty Dom – Biedny Dom” Polsatu wystąpili Paweł Trybała, nazywany Trybsonem i jego żona Eliza. Oboje występowali w produkcji „Warsaw Shore”, emitowanej m.in. przez MTV Polska. Joanna Szejka z biura rzecznika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informuje Wirtualnemedia.pl, że w tej sprawie do regulatora wpłynęła skarga.

„Bogaty Dom – Biedny Dom” z Trybsonami Article

W formacie „Bogaty Dom – Biedny Dom” biedna i bogata rodzina zamieniają się domami i budżetami, aby przekonać się, jak żyje się na przeciwległym krańcu drabiny społecznej. Dla obu rodzin takie doświadczenie ma być pouczające. To program oparty na brytyjskim „Rich House, Poor House”, emitowanym przez Channel 5. W Polsce prace nad produkcją trwają od 2018 roku i doczekała się ona 9 sezonów. „Bogaty Dom – Biedny Dom” jest emitowany na antenie Polsat Cafe, ale powtórki można obejrzeć też na Nowej TV i Telewizji Polsat.

Program z Trybsonem może zaszkodzić małoletnim?

W czerwcu Polsat Cafe wyemitował odcinek z rodziną Trybałów, których przedstawiono jako Tybsonowie, znani z rozrywkowego programu telewizyjnego. Wystąpili w pierwszej edycji produkcji reality „Warsaw Shore”. Choć doczekała się ona 18 sezonów i trwają prace nad 19, to jest krytykowana za promocję przygodnego seksu i nadużywania alkoholu. W ten sposób czas spędzają uczestnicy programu, do których należeli Paweł i Eliza Trybałowie.

W programie „Bogaty Dom – Biedny Dom” znani z MTV Polska rodzice i ich dwie córki pochwalili się domem o powierzchni prawie 300 metrów kwadratowych i rozległą działką przy lesie. Zawodnika MMA wraz z żoną zestawiono z rodzicami sześciorga dzieci z mazurskiej wsi. Kiedy stacja udostępniła zapowiedź programu w mediach społecznościowych internauci zauważyli, że nieruchomość można wynająć przez Airbnb, co opisały portale plotkarskie, takie jak pudelek.pl. Lektor stacji przedstawił Trybsonów jako właścicieli domu.

Po emisji niektórzy widzowie krytykowali stację za wybór uczestników show. - Do KRRiT wpłynęła jedna skarga dotycząca odcinka 75 sezon 9 (wyemitowanego w Polsat Cafe oraz dostępnego na platformie Polsat GO). Zarzut – niewłaściwe wzorce, szczególnie dla osób małoletnich z biednej rodziny biorących udział w audycji. Zwróciliśmy się do nadawcy o nagranie oraz odniesienie się do zarzutów zawartych w skardze. Czekamy na materiały - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Szejka z KRRiT.

Surowe kary za treści szkodliwe dla nieletnich

Choć w produkcji Polsatu nie ma żadnych kontrowersyjnych scen i dialogów znanych z „Warsaw Shore”, to program „Bogaty Dom – Biedny Dom” jest emitowany w czasie chronionym. KRRiT będzie musiała ocenić czy samo pokazywanie uczestników kontrowersyjnego show jako osoby sukcesu, może wywierać zły wpływ na nieletnich.

W ostatnich miesiącach przewodniczący KRRiT Maciej Świrski surowo karał nadawców za zbyt wczesne emisje filmów i programów, które mogłyby zaszkodzić młodym widzom. Na przykład muzyczny kanał Power TV ukarano 30 tys. zł grzywny za teledysk zespołu „Weekend” z mężczyznami spożywającymi alkohol. W klipie pojawiły się atrakcyjne kobiety, a ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania promocji alkoholu połączoną z atrakcyjnością fizyczną.

W połowie grudnia szef KRRiT nałożył na nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny za emisję filmu „Psy” z wulgaryzmami w czasie chronionym. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Po tej decyzji Kino Polska TV zdecydowała się wyciszyć wulgaryzmy nie tylko w „Psach”. Taki sam los spotkał „Kilera”, „Poranek Kojota” i „Straszny film”.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zajmie się wizytą Trybsona w programie Polsatu. „Niewłaściwe wzorce”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ss
pokazując Jankowskiego z Polsatu to jest promowanie niewłaściwych wzorców...
odpowiedź
User
DAT Target Practice
Sytuacja trochę absurdalna, której można było uniknąć, aczkolwiek KRRIT powinna się zająć przesadzonymi scenami przemocy w "Na ratunek 112". Wiem, że wymaga tego tematyka serialu, no ale też raczej nie powinno pokazywać się po południu poodcinanych części ciała i hektolitrów krwi.
odpowiedź
User
mike
Sytuacja trochę absurdalna, której można było uniknąć, aczkolwiek KRRIT powinna się zająć przesadzonymi scenami przemocy w "Na ratunek 112".


Przecież Na ratunek jest połączeniem komedii, parodii i kabaretu więc czym się tu zajmować. Średnio rozgarnięty pięciolatek po chwili zorientuje się, że coś takiego nigdy się nie zdaża.
odpowiedź