SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzy Pulitzery dla „The New York Timesa”, Bloomberg jako pierwszy nagrodzony w internecie

Dziennik „The New York Times” okazał się zwycięzcą tegorocznych Nagród Pulitzera, tytuł wyróżniono w trzech kategoriach. Wśród nagrodzonych są także „The Wall Street Journal”, Bloomberg News i „The Washington Post”.

Article

Nagrody Pulitzera są przyznawana od 1917 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Wyróżniani są głównie amerykańscy dziennikarze i twórcy. Listę tegorocznych zwycięzców podano podczas konferencji na Uniwersytecie Columbia.

W tegorocznej edycji najwięcej, trzy wyróżnienia zdobył dziennik „The New York Times”. Jego dziennikarz Eric Lipton został nagrodzony w kategorii dziennikarstwo śledcze za teksty mówiące o wpływie lobbystów na amerykańskie kręgi władzy. Zespół „NYT” wyróżniono zbiorowo w kategorii dziennikarstwo międzynarodowe, a fotoreporter Daniel Berehulak otrzymał nagrodę za opublikowanie na łamach „NYT” fotoreportażu dotyczącego epidemii wirusa Ebola w Afryce.

W kategorii służby publicznej uznanie jury zdobyła gazeta „The Post and Courier” z Charleston (Karolina Południowa) za cykl materiałów dotyczących problemu przemocy domowej, z kolei na polu dziennikarstwa newsowego wyróżniono zespół „The Seattle Times” za relacje o lawinie błotnej w stanie Waszyngton, która pochłonęła kilkadziesiąt ofiar.

Po raz pierwszy jury nagród Pulitzera oceniało, oprócz tytułów drukowanych także internetowe serwisy, które nie mają swoich odpowiedników w postaci tradycyjnych wydawnictw. Dzięki temu wyróżnienie w kategorii dziennikarstwa wyjaśniającego zdobył Zachary R. Mider z serwisu Bloomberg News.

 

Zdobywcy Nagród Pulitzera w 2015 r. w 14 kategoriach dziennikarskich:

Służba publiczna
"The Post and Courier"

Dziennikarstwo newsowe
"The Seattle Times Staff"

Dziennikarstwo śledcze
Eric Lipton, "The New York Times"
Zespół "The Wall Street Journal"

Dziennikarstwo wyjaśniające
Zachary R. Mider, Bloomberg News

Dziennikarstwo lokalne
Rob Kuznia, Rebecca Kimitch i Frank Suraci, "Daily Breeze"

Dziennikarstwo krajowe
Carol D. Leonnig, "The Washington Post"

Dziennikarstwo międzynarodowe
Zespół "The New York Times"

Dziennikarstwo reportażowe
Diana Marcum, "Los Angeles Times"

Komentarz
Lisa Falkenberg, "Houston Chronicle"

Krytyka
Mary McNamara, "The Los Angeles Times"

Felieton
Kathleen Kingsbury, "The Boston Globe"

Rysunki
Adam Zyglis, "The Buffalo News"

Fotografia newsowa
Zespół "St. Louis Post-Dispatch Photography"

Fotografia reportażowa
Daniel Berehulak, "The New York Times"

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzy Pulitzery dla „The New York Timesa”, Bloomberg jako pierwszy nagrodzony w internecie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WTF
oooo… co jest? Panstwo DZIENNIKARZE? Tak latwo i mnogo komentujecie wszytskie latwe ploteczki i osobiste kariery a pod tekstem o najbardziej prestizowych WASZYCH nagrodach - ani mru, mru…? Zaraz.. czyzby.. nieee… na pewno znacie angielski i przynajmniej czesc z powyzszych artykulow znacie - prawda??
10 8
odpowiedź
User
Yogi
Dziennikarzyny, dziennikarzyny, drogi Panie! Dziennikarzy z najwyższej półki w tym kraju nie ma. Jeśli nawet zostanie popełniony jakiś tekst, reportaż, to napisany jest albo językiem niezrozumiałym dla większości albo lekko i zbyt niestrawnie, by szanowne Jury takie "dzieło" zauważyło.
9 8
odpowiedź