SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Republika bez wstępu na konferencje ministerstw. Interweniuje RPO

Dziennikarze Telewizji Republika nie zostali wpuszczeni na konferencje prasowe ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz ministra sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do obu resortów o wyjaśnienia.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek (screen:Youtube/RMF24)Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek (screen:Youtube/RMF24)

W poniedziałek 22 stycznia reporter Telewizji Republika nie został wpuszczony na konferencję prasową w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na której Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się do odmowy wpisania do KRS postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji. Resort nie podał powodów tej decyzji. Szef stacji Tomasz Sakiewicz zapowiedział, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia art. 44 Prawa prasowego, mówiącego o tłumieniu i utrudnianiu krytyki prasowej.

Krytycznie decyzję resortu kultury skomentowały Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy SDP oraz Towarzystwo Dziennikarskie. - Odmowa dopuszczenia medium na konferencję prasową to zły precedens. Byliśmy przekonani, że po wyborach 15 października skończą się oświadczenia władzy dla mediów bez możliwości zadawania pytań i że nie będzie już mediów nie wpuszczanych na konferencje prasowe mimo akredytacji - skomentowała ta druga organizacja.

CZYTAJ TEŻ: TV Republika jak stare TVP Info? Sakiewicz: to TVP zabierała naszych dziennikarzy

Kilka dni później dziennikarz TV Republika nie mógł wejść na konferencję prasową ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Rzecznik Praw Obywatelskich przywołuje Prawo prasowe i konstytucję

Stanowisko w tej sprawie zajął też Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Zwrócił uwagę, że reporter TV Republika jako jedyny nie został wpuszczony na konferencję ministra kultury.

RPO podkreślił, że zgodnie z art. 2 Prawa prasowego „organy państwowe zgodnie z Konstytucją RP stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, tym również umożliwiające działalność redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw”. - Stosownie zaś do art. 1 tej ustawy, prasa korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej - dodał.

Zdaniem Rzecznika „niedopuszczenie do udziału w konferencji prasowej uniemożliwiło dziennikarzom zadanie pytań w sprawach istotnych z punktu widzenia opinii publicznej, dlatego może zostać uznane za naruszenie wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji wyrażonej w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP”.

CZYTAJ TEŻ: W TV Republika coraz więcej telezakupów. Kto reklamuje się dalej?

Marcin Wiącek poprosił szefów Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości o wyjaśnienia w tej sprawie.

Dołącz do dyskusji: TV Republika bez wstępu na konferencje ministerstw. Interweniuje RPO

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Robert
O tym są te wybory, żeby nie zadawać pytań. To cenzura ww też wyrzuci?
odpowiedź
User
cenzury
Znowu mi WM skasowały komentarz, bo na rudego pojechałem.
odpowiedź
User
Mysz
A teraz wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby coś takiego zrobił PiS w stosunku do TVN.
odpowiedź