SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej z 2,3 mln zł dotacji od MSZ

W latach 2016-2021 związana z o. Tadeuszem Rydzykiem Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała od Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1,62 mln zł dotacji, a Fundacja Lux Veritatis nadająca Telewizję Trwam - 718 tys. zł.

Dane o środkach finansowych przekazanych Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz Fundacji Lux Veritatis przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 2016 roku zostały udostępnione przez wiceministra Piotra Wawrzyka w odpowiedzi na interpelację posłanek Wandy Nowickiej i Joanny Scheuring-Wielgus.

1,36 mln zł dla WSKSiM na debaty międzynarodowe

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej zdecydowaną większość środków od MSZ otrzymała na Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. W 2016 roku uzyskała od resortu 190 tys. zł, w 2017 i 2018 roku - po 260 tys. zł, w 2019 roku - 215,6 tys. zł, a w ub. i b.r. - 217,6 tys. zł.

Piotr Wawrzyk zaznaczył, że dotacje zostały przyznane w ramach otwartych konkursów ministra spraw zagranicznych, w których przekazano środki podmiotom z 16 województw prowadzących regionalne ośrodki debaty międzynarodowej.

- W ramach zadania publicznego pn. „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej” prowadzone są działania komunikacyjne, informacyjne i edukacyjne, których realizacja inspiruje debatę o polskiej polityce zagranicznej, jej aspektach i uwarunkowaniach. W wyniku tej aktywności następuje poszerzenie i wzmocnienie wiedzy w środowiskach lokalnych o procesach i wydarzeniach międzynarodowych istotnych z punktu widzenia polskiej racji stanu. Celem tych działań jest także kształtowanie efektywnych kanałów współpracy między MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi w regionie oraz rozwój kontaktów i współpracy między polskimi i zagranicznymi ośrodkami opiniotwórczymi - opisał.

Dotacje na projekty historyczne

Ponadto Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymała dwa granty na projekty historyczne. W 2018 roku, uzyskała 156,8 tys. zł na projekt „Wdzięczni za niepodległą Polskę”.

W odpowiedzi na interpelację wyliczono, że w ramach tego projektu zorganizowano konferencję naukową z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wydano w języku polskim i angielskim publikację „Katolicy i niepodległość. Szanse i zagrożenia” oraz przeprowadzono na Facebooku i Twitterze kampanię dotyczącą 100-lecia niepodległości Polski.

W 2016 roku uczelnia dostała 105,2 tys. zł na projekt „Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej”. Projekt obejmował m.in. międzynarodowy kongres „Przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach II wojny światowej”, wystawę prezentującą dokumenty, zdjęcia i pamiątki, broszurę „Zapomniani bohaterowie”, publikację naukową i serwis internetowy.

Piotr Wawrzyk zaznaczył, że obie dotacje zostały przyznane w ramach otwartych konkursach ogłoszonych przez ministra spraw zagranicznych.

Fundacja Lux Veritatis z dotacjami na „Pamięć i Tożsamość”

Z kolei Fundacja Lux Veritatis najwięcej od MSZ otrzymała w 2017 roku - 216 tys. zł na projekt „Pamięć i Tożsamość - Międzynarodowe Centrum Informacyjne”. Chodziło m.in. o wydanie 1 tys. egz. albumu o Polakach ratującym Żydów podczas II wojny światowej, przygotowanie strony internetowej z 1,5 tys. świadectw historycznych (300 przetłumaczono na języki angielski, niemiecki i hebrajski), aktualizację czterech kiosków multimedialnych w Kaplicy Pamięci znajdującej się w sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu i organizację międzynarodowej konferencji.

W 2018 roku MSZ kupił od Fundacji Lux Veritatis 250 egz. albumu „Pamięć i Nadzieja” za 5,4 tys. zł. - Album został przekazany dyplomatom akredytowanym w Polsce w związku z pierwszymi obchodami w 2018 roku Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - podano w odpowiedzi na interpelację.

W 2016 roku fundacja otrzymała 200 tys. zł na projekt „By pamięć o nich trwała”. Obejmował on wyrycie na ścianach Kaplicy Pamięci w Toruniu, wyłożonych granitowymi płytami 1059 imion i nazwisk Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej za ratowanie Żydów, przygotowanie serwisu internetowego na ten temat oraz produkcję i dwukrotną emisję programu o miejscu pamięci i świadectwach dotyczących ratowania przez Polaków życia Żydów.

W 2019 roku fundacja otrzymała 24 tys. zł dotacji na projekt „Bohaterowie codzienności – pamięć i upowszechnianie”, którego celem - jak opisano w odpowiedzi na interpelację - było „umożliwienie międzynarodowym i polskim odbiorcom zwiedzającym powstający w Toruniu Park Pamięci Narodowej dostęp do danych historycznych świadczących o postawach Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej”. W ramach projektu zredagowano i opracowano materiały dotyczące 1,6 tys. Polaków ratujących Żydów.

Z kolei w ub.r. fundacji przyznano 98,5 tys. zł na uruchomienie kwartalnika historycznego „Pamięć i Tożsamość” z materiałami o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Magazyn ukazał się w wersji papierowej i cyfrowej (na urządzenia mobilne).

- Jest on kontynuacją działań Instytutu „Pamięć i Tożsamość“ im. św. Jana Pawła II, przedstawiając jego prace badawcze, ale także społeczny i historyczny kontekst ukazywanego okresu historii - zaznaczono w stanowisku resortu.

MSZ zapłacił za reportaże o rtm. Pileckim w TV Trwam

W 2018 roku Fundacja Lux Veritatis dostała 180 tys. zł dotacji na projekt „Rotmistrz Pilecki - przywrócenie pamięci”.

W ramach projektu przygotowano trzy 30-minutowe reportaże dokumentalne o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w polskiej i angielskiej wersji językowej. Reportaże wyemitowano w Telewizji Trwam oraz promowano na YouTubie i Twitterze.

Fundacja Lux Veritatis, tak samo jak Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, wszystkie granty z MSZ uzyskała w otwartych konkursach.

Dotacje także od Ministerstwa Kultury

Interpelacja w sprawie finansowania projektów WSKSiM i Fundacji Lux Veritatis została także skierowana do innych ministerstw. Resorty infrastruktury (wcześniej obejmujące też budownictwo), zdrowia, funduszy i polityki regionalnej, rozwoju i technologii (wcześniej przedsiębiorczości i technologii), obrony narodowej oraz rolnictwa i rozwoju wsi poinformowały, że w latach 2016-2021 nie przekazywały tym podmiotom żadnych środków w formie dotacji.

Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dwa granty Fundacji Lux Veritatis. W 2019 roku nadawca TV Trwam otrzymał 85,5 tys. zł na program „Regał” promujący czytelnictwo, a w ub.r. - 61,2 tys. zł na dwuletni projekt „Zachowali godność w czasie próby. Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej”.

Resort w odpowiedzi na interpelację zaznaczył, że realizacja pierwszego projektu została rozliczona w terminie bez uwag, a termin rozliczenia drugiego wyznaczono do 30 października br.

W 2019 roku przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/fundacja-lux-veritatis-10-proc-mniej-z-darowizn-2-proc-wiecej-z-tv-trwam_1

Dołącz do dyskusji: Nadawca TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej z 2,3 mln zł dotacji od MSZ

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Najgorszy defraudant to taki, który okrada społeczeństwo.
odpowiedź
User
lis
nosz ku*wa!
odpowiedź
User
Tomek
To nie jest dotacja MSZ, a z kieszeni każdego Polaka! Wstyd, nie było bezdomnego z teczką pieniędzy?!
odpowiedź